Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Likvidacija

    Nova pravila za odlazak u stečaj

    Predlog izmena i dopune zakona o stečaju, koji je Vlada Srbije dostavila Skupštini, predvidja veću transparentnosti podataka u stečajnom postupku i razmene informacija između stečajnog upravnika i poverilaca.

    Predviđeno je i poboljšanje položaja svih poverilaca i  definisanje jasnih kriterijuma na osnovu kojih se odredjuje visina predujma.

    Navodi se da indikatori koji ukazuju na kvalitet sprovođenja zakona i dalje nisu na željenom nivou, pre svega zbog problema u primeni, i dodaju da postoji potreba za poboljšanjem zakonskog okvira koji će doprineti boljem plasmanu Srbije na Duing biznis listi Svetske banke.

    Nedovoljna transparentnost podataka i razmena informacija između stečajnog upravnika i poverilaca su se u praksi pokazali kao poseban problem i zato je, kako se navodi u obrazloženju, potrebno zakonom dodatno propisati pravo poveriocima da od stečajnog upravnika blagovremeno dobiju sve informacije koje se odnose na stečajnog dužnika, na tok stečajnog postupka i na imovinu i upravljanje imovinom stečajnog dužnika.

    „Na ovaj način svakom stečajnom poveriocu je, bez obzira na visinu njegovog potraživanja, pružena mogućnost da se u svakom trenutku informiše o finansijskom stanju stečajnog dužnika“, navodi se u predlogu zakona.

    Izmene zakona omogućavaju da se svakom poveriocu uz predlog za pokretanje stečajnog postupka podnese i predlog za imenovanje stečajnog upravnika, kao i da preko svog organa – skupštine poverilaca daje saglasnost na imenovanje stečajnog upravnika od strane stečajnog sudije i istovremeno pravo na učešće u izboru novog stečajnog upravnika.

    U postojećem zakonu nisu utvrđeni kriterijumi za odredjivanje visine predujma, a što, kako se navodi, utiče na neodredjenost troškova postupka stečaja i destimuliše poverioce na pokretanje stečajnog postupka.

    Izmenama zakona je predloženo da visina predujma zavisi od veličine preduzeća za koje se predlaže otvaranje stečajnog postupka, odnosno u zavisnosti da li je u pitanju mikro, malo, srednje ili veliko preduzeće.

    Ukoliko se stečaj pokreće za mikropreduzeće, predlagač ne sme da plati više od 50.000 dinara na ime predujma, za malo preduzeće maksimum je 200.000 dinara, za srednja pravna lica ograničenje je 600.000 dinara, dok je za veliko preduzeće granica milion dinara na ime predujma.

    Izvor: Beta

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE