Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Posao, IT

    Tehnološki giganti u svetu MASOVNO otpuštaju: Evo kakva je situacija na našem IT tržištu

    Tehnološke kompanije kao što su Facebook, Twitter, Amazon, Google, Saleforce i HP su u poslednje vreme otpustile stotine hiljada zaposlenih u svetu. Iako je Zapad zadesila velika fluktuacija IT kadra, masovni otkazi se nisu u toj meri prelili na srpsko IT tržište.

    U januaru ove godine je broj otkaza u gigantima bio rekordan, te je na svetskom nivou bilo 100.000 otkaza, kaže za BIZLife PR menadžer najposećenijeg sajta za zapošljavanje IT-jevca u Srbiji HelloWorld.rs Marko Vučetić. Prema njegovim rečima, najviše otkaza podeljeno je u Amazonu koji je otpustio više od 18.000 ljudi.

    ,,Ono što je dobro jeste da se ovaj trend nije preslikao kod nas. Nema zvaničnih podataka da je neko ,,masovno” otpuštao, a broj otkaza na srpskom IT tržištu bio je zanemarljiv“, tvrdi Vučetić.

    Amazon je svoje ukidanje radnih mesta pripisao „neobičnom i neizvesnom makroekonomskom okruženju“ koje ga je primoralo da da prioritet onome što je kupcima najvažnije.

    „Kao deo našeg godišnjeg procesa pregleda operativnog planiranja, mi uvek gledamo na svako naše poslovanje i ono što verujemo da treba da promenimo. Kako smo prošli kroz ovo, s obzirom na trenutno makroekonomsko okruženje, kao i nekoliko godina brzog zapošljavanja, neki timovi se prilagođavaju, što u nekim slučajevima znači da određene uloge više nisu potrebne. Mi ne sprovodimo ove odluke olako i radimo na tome da podržimo sve zaposlene koji bi mogli da budu pogođeni“, rekla je ranije portparolka Keli Nantel.

    Kako su masovni otkazi u svetu uticali na domaće IT tržište, ocenio je za BIZLife communications i CSR Specialist Srđan Obrenović iz kompanije Ubisoft koja se bavi proizvodnjom video-igara.

    ,,Zasad je teško reći, ali izgleda da i ovde ima nekih naznaka o promenama u IT sektoru i na tržištu IT radnika, što se vidi po povećanju njihove fluktuacije na tržištu“, smatra Obrenović.

    Zašto je došlo do otpuštanja u tehnološkim kompanijama?

    Razlozi masovnih otkaza

    Otkazi se događaju iz različitih razloga – od promena u poslovnim strategijama do ekonomskih uslova.

    Međutim, neki od najčešćih razloga za otpuštanje u IT industriji uključuju promene u tehnološkim zahtevima i konsolidaciju poslovanja. Važno je takođe spomenuti uticaj sukoba između svetskih IT centara, kao što su Rusija i Ukrajina, ističe Marko Vučetić.

    ,,Tokom pandemije je bio evidentan povećan broj zapošljavanja u IT sektoru, ali ne bih rekao da je to jedini razlog koji je doveo do povećanog broja otkaza na svetskom nivou koji su trenutno aktuelni“, dodaje on.

    Trenutni podaci kompanije za praćenje gašenja radnih mesta u tehnološkoj industriji Layoff.fyi pokazuju da je 465 tehnoloških kompanija otpustilo ukupno 126.057 zaposlenih samo u 2023. godini. Prema TrueUp trackeru za otpuštanje, do sada je ove godine 608 tehnoloških kompanija najavilo otpuštanja, što se odrazilo na 162.541 osobu (ili 2.426 ljudi dnevno). Tokom 2022. bilo je 1.535 otkaza u tehnološkim kompanijama i 241.176 otpuštenih ljudi.

    Posao, tim, IT

    Posao, IT (Unsplash)

    Koje IT pozicije su (bile) ugrožene?

    Prvom ozbiljnijom krizom bile su pogođene kompanije koje se bave outsorucingom, pre svega jer je broj projekata bio smanjen na svetskom tržištu.

    ,,Zapravo je to značilo da će određeni broj stručnjaka biti na „klupi“ i čekati svoje projekte. Dobra stvar je da kompanije u tom trenutku nisu odmah krenule u proces otpuštanja. Jedan od razloga je deficit na IT tržištu rada, gde je teško doći do dobrih stručnjaka“, objašnjava za BIZLife Vučetić.

    Srđan Obrenović iz Ubisofta kaže da ne vidi naznake otpuštanja u gejmingu kao specifičnom delu IT sektora, ali izgleda da se u drugim delovima IT industrije povećava fluktuacija. Kako on dodaje, reč je o davanju otkaza, odnosno promeni firme, a ne otpuštanju.

    Krajem prošle godine na HelloWorld-u je primećena i povećana aktivnost kandidata, odnosno broj konkurisanja za poslove je bio daleko veći.

    Pogođene su bile i tzv. non tech pozicije, ali na nekom zanemarljivom nivou, kaže on.

    Posao, kandidati

    Posao, IT (Pexels)

    Oporavak IT tržišta

    Kada pogledamo trend na svetskom tržištu, vidimo da je kraj 2022. godine bio izazovan i da je ukazao na veliki broj otkaza.

    ,,Januar mesec je bio najteži što i pokazuje brojka od više od 100.000 otkaza. Nakon januara stanje je daleko povoljnije jer je broj otkaza pao za nekih 40 – 50 odsto i očekujemo da će se svetsko IT tržište polako oporavljati u narednih nekoliko meseci“, otkriva PR menadžer sajta HelloWorld.rs Marko Vučetić.

    Što se tiče Srbije, deluje da će rast tržišta da se nastavi, tvrdi on. Tome u prilog govori izvoz IKT usluga početkom godine.

    Posao, oglas

    Posao, IT (Pexels)

    Kriza zapošljavanja i prognoza fluktuacije

    Iako je prognoziran oporavak za svetsko IT tržište, vidljiva je i kriza zapošljavanja početkom 2023, koja je imala uvod.

    Prethodne godine je bilo objavljeno čak 23.000 oglasa za posao, što je rast od 27 odsto u odnosu na 2021. Međutim, krajem godine zabeležen je pad od 17 odsto oglasa u četvrtom kvartalu u odnosu na treći. Ovaj podatak je ukazao na opreznost poslodavaca pri zapošljavanju, zaključuje Vučetić za BIZLife.

    Srđan Obrenović iz Ubisofta smatra da je globalno teško predvideti kolike će fluktuacije IT stručnjaka biti. Činilo se da IT sektor globalno ide ka nekoj stabilnosti nakon restrukturiranja najvećih IT kompanija.

    ,,Međutim, skorija dešavanja sa bankrotom nekih od najvećih finansijera IT startapa u SAD bi mogla da produže period stabilizacije. Što se Srbije tiče, izgleda da će biti porasta u fluktuaciji, ali voljom zaposlenih, a ne poslodavaca“, kaže on.

    Izvor: BIZLife/Ivana Jaćimovski

    Foto: Unsplash, Pexels

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE