
Džonson i Džonson ipak obustavlja prodaju spornog pudera za bebe
Kompanija Džonson i Džonson (Johnson & Johnson) obustaviće globalnu prodaju puder za bebe na bazi talka 2023. godine.
Kompanija će od sledeće godine prestati da proizvodi i prodaje svoj puder za bebe na bazi talka širom sveta.
Najava dolazi više od dve godine nakon što je zdravstveni gigant prekinuo prodaju proizvoda u SAD.
Uprkos tužbama kompanija tvrdila da je proizvod bezbedan
J&J se suočava sa desetinama hiljada tužbi žena koje navode da je njegov talk sadržavao azbest i uzrokovao rak jajnika.
Iz kompanije su u više navrata ponovili da decenije nezavisnog istraživanja pokazuju da je proizvod bezbedan za upotrebu.
„Doneli smo komercijalnu odluku da proizvodimo puder za bebe na bazi kukuruznog skroba“, navodi se i dodaje da se puder za bebe na bazi kukuruznog skroba već prodaje u zemljama širom sveta, prenose mediji.
Inače, 2020., ova kompanija je objavila da će prestati da prodaje svoj puder za bebe sa talkom u SAD i Kanadi jer je potražnja pala usled, kako je tada rečeno, „dezinformacija“ o bezbednosti proizvoda usred niza pravnih izazova.
J&J poriče optužbe, rekavši da su decenije naučnih ispitivanja i regulatornih odobrenja pokazale da obećanje da će biti bezbedan i bez azbesta.
Istraživanje pokazalo da je u prozvodima bilo azbesta
Rojtersovo istraživanje iz 2018. pokazalo je da je kompanija Džonson i Džonson decenijama znala da je azbest, kancerogen, prisutan u njihovim proizvodima na bazi talka.
Interni zapisi kompanije, svedočenja sa suđenja i drugi dokazi su pokazali da su od najmanje 1971. do ranih 2000-ih, sirovi talk i gotovi prahovi ove kompanije bili pozitivni na male količine azbesta.
U to vreme kompanija je rekla da će nastaviti da prodaje svoj puder za bebe na bazi talka u Velikoj Britaniji i ostatku sveta.
Kao odgovor na dokaze o kontaminaciji azbestom predstavljene u sudnicama, medijskim izveštajima i američkim zakonodavcima, kompanija je više puta negirala optužbe.