Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Beograd dobio salu u kojoj će se raditi OBDUKCIJE umrlih od kovida

    Institut za sudsku medicinu u Beogradu dobio je bezbednu obdukcionu salu i uslove da se rade obdukcije umrlih zbog kovida 19 ili sa tom infekcijom.

    Profesorka Medicinskog fakulteta Tatjana Atanasijević rekla je za RTS da ovog momenta mogu da počnu da rade obdukcije.

    Umrli od kovida ili sa njim- obdukcija otklanja dileme

    To je jedini nesumnjivi način utvrđivanja uzroka smrti bez dileme, naglasila je profesorka Atanasijević.

    U obdukcionoj sali su obezbeđeni uslovi da se, kako u ovoj, tako i u nekim budućim epidemijama zaraznih bolesti, obdukcije obavljaju u skladu sa svetskim standardima bezbednosti.

    Prvi smrtni slučaj u Srbiji koji može da se dovede u vezu sa kovidom 19 dogodio se 20. marta 2020. godine.

    Gostujući u Dnevniku RTS-a, profesorka Tatjana Atanasijević, specijalista sudske medicine  rekla je da je Institut za sudsku medicinu radna jedinica Medicinskog fakulteta, ima šest obdukcionih sala i sve su u funkciji.

    Podseća da je zgrada Instituta izgrađena pre 40 godina i da ništa nije ulagano u obdukcione sale.

    „Sada smo dobili sigurnu obdukcionu salu, opremljena je najsavremenijom opremom, urađena je po svim standardima koji su propisani za ovakvu vrstu sala. U sali imamo specijalni sistem ventilacije, koji omogućava negativan pritisak u prostoriji da vazduh iz prostorije ne može da ide van te prostorije a izbacuje se kroz specijalni sistem ventilacije, prolazi kroz odgovarajuće filtere – to je veliki pomak“, objasnila je Atanasijevićva.

    Prema njenim rečima, specijalni obdukcioni sto ima nishodnu ventilaciju i on usisava vazduh, na taj način svedeno je praktično na minimum mogućnost širenja infetkitvnog agensa.

    Konkursi kod Svetske banke za projekat

    „Mi smo nekoliko meseci nakom početka pedimije u junu 2020. konkurisali za ovaj projekat, bilo nam je jasno da su obdukcije neophodne, a nemamo uslove da se obdukcije rade, postojala je preporuka da se obdukcije ne rade i taj projekat je detaljno obrazložen. Konkurisali smo kod Svetske banke i ona je prihvatila projekat, bila je potrebna i saglasnost Ministarstva zdravlja“, rekla je profesorka Atanasjijević.

    Još dve zemlje u Evropi imaju ovakve sale.

    Edukacija i obuka zaposlenih

    Atanasijevićeva kaže da je obdukcija važna i nezamenljiva. „Shvatili smo kada je počela pademija da patogeneza bolesti jedino može da se do kraja razjasni ako se rade obdukcije“, dodaje ona.

    Prilikom obudukcije uzimaju se uzorci za toksikološku, za patohistološku analizu, za molekularno-genetičku analizu – to je porces koji je sveobuhvatan i nikakve nove dijagnostičke procedure ne mogu da je zamene.

    Kako se i na čiji zahtev radi obdukcija

    „Sada smo spremni da radimo obdukciju, ovog momenta možemo da počnemo, sala je završena pre 10 dana, proces je trajao dugo, administrativna procedura, nabavka opreme je išla brzo, malo smo čekali obdukcioni sto od dobavljača“, ukazala je Atanasijevićeva.

    Zahtevi da se vrši obdukcija su jasno definisani: vrši se na zahtev tužilaštva i na osnovu Zakona o zdravstvneoj zaštiti, može i na zahtev porodice, rade se obdukcije na zahtev lekara, kada nije jasan uzrok smrti, kada je osoba koja je preminula lečena manje od 24 sata u ustanovi, objasnila je Atanasijevićeva.

    Primer Nemačke

    U Nemačkoj je sprovedena analiza kod osoba koje su preminule zbog korone i u 86 odsto slučajeva obdukcija je pokazala da kovid jeste uzrok smrti.

    „Nemaci su prvi počeli da rade obdukcije. Mi volimo da kažemo umrli od kovida i umrli sa kovidom, nekada je ta distinkcija teška, ne možete precizno da se izjasnite da li je kovid taj koji je uzrokovao smrt ili je to u sadejstvu sa bolestima pacijenta“, kaže ona.

    U bolnici na Batajnici prvi put tražena obdukcija

    Inače, pre desetak dana direktorka Kovid bolnice u Batajnici Tatjana Adzić Vukičević rekla je  da ih je nedavno u bolnici uznemirio slučaj muškarca starog 46 godina koji je preminuo neposredno nakon prijema i da je prvi put od kada radi kovid bolnica u Batajnici naložila da se uradi sudska obdukcija.

    Reč je o čoveku, starom 46 godina koji je u kovid ambulanti u Zemunu bio registrovan kao lakši slučaj a simptomi su bili kao i kod svih drugih bolesnika: povišena temperatura i bolovi u mišićima.

    Do rapidnog pogoršanja njegovog zdravstvenog stanja došlo tri dana posle toga.

    “Tada se javio u prijemno-trijažni centar, bio je toliko narušenog opšteg stanja da je došao praktično iz kreveta u šortsu i majici. Odmah je primljen u našu bolnicu, to je bilo u ranim jutarnjim satima, dečko je imao potpuno normalan snimak pluća i potpuno uredan EKG zapis i urednu laboratoriju osim nešto povišenog nivoa hemoglobina i, ono što je za brigu, nismo mogli da nađemo nijedan palpabilan puls”, objasnila je Adžić Vukičevićeva.

    Nekoliko minuta nakon toga, ističe, ruke su mu pocrnele i prebačen je u jedinicu intenzivnog lečenja, a uprkos reanimaciji koja je trajala 52 minuta  on je preminuo, navela je doktorka.

    “Zamolila sam kolege iz radiološke službe da se preminulom pacijentu uradi skener koji je pokazao difuzne trombove, znači svuda ishemijske promene – od glave, pluća, stomaka, gornjih i donjih ekstremiteta”, naglasila je Adžić Vukičevićeva.

    Direktorka bolnice u Batajnici: Strahujem kakva će biti epidemiološka slika nakon praznika

    Izvor: RTS

    Foto: Beta/ AP

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE