Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    UZNEMIRUJUĆI snimci sa isušenog Drinskog jezera: Uginule ribe i nesnosan smrad (VIDEO)

    Isušivanje veštačkih jezera u Srbiji nije retkost, a Elektrodistribucija Srbije, u čijem su ona vlasništvu, to čini onda kada se spusti vodostaj reke. Takva sudbina nije zaobišla ni Zvorničko jezero.

    Kada se vodostaj reke spusti ispod uobičajenog za rad turbina, jezero se prazni kako bi se one pokrenule. Dok se u slučaju viška vode i poplavnih talasa voda pumpa vertikalno u jezero.

    Redakciji Portala BIZLife stigli su video snimci sa Zvorničkog jezera kod Malog Zvornika koje je snimio jedan meštanin koji živi u neposrednoj blizini. Na njima se jasno vidi jezero koje je isušeno i prekriveno blatom, a prema tvrdnjama autora snimka okolinom se širi nesnosan smrad.

    „Snimak je nastao krajem marta, po lepom i sunčanom danu, nedelja je. Ljudi žele da izađu da prošetaju, da udahnu svež vazduh, ali nemaju gde da dođu, jer ovde sve smrdi“, objasnio je meštanin i dodao da su prethodne noći oborili vodu.

    On dodaje da i da je bilo uginulih riba, ali da su ih pojele ptice, a nema ni školjki.

    Na obali Zvorničkog jezera se nalaze brojne kuće i vikendice, a meštani i turisti ovde provode dosta vremena u toku sezone. Sve to sada prdstavlja problem, jer je to u navedenim okolnosti nemoguće zbog nekoliko kilovata struje.

    Ovakva masovna isušivanja veštačkih jezera dovode i do ozbiljnog ugrošavanja živog sveta u njima, jer ona predstavljaju staništa za brojne biljne i životinjske vrste. U ovakvim situacijama riblji fond u jezeru je sve manji i postaje ozbiljno ugrožen.

    Zvorničko jezero nalazi se na Drini, na granici između Srbije i Bosne i Hercegovine i prva je veštačka akomulaicija na toj reci. Nastalo je izgradnjom hidroelektrane „Zvornik” koja je počela 1948. godine, da bi jezerski bazen bio napunjen vodom 1955. godine. Visina brane iznosi 45 metara.

    U priobalju jezera postoji veliki broj vikend kuća i turističko ugostiteljskih objekata. Jezero je pogodno za letovanje, sportsko-rekreativne aktivnosti na vodi i ribolov. Zvorničko jezero je pogodno i za splavarenje, rafting, plovidbu i plivanje.

    Zvorničko jezero nije usamljen slučaj

    Da Zvorničko jezero nije usamljen slučaj svedoče i brojna druga veštačka jezera u Srbiji. Pre svega Zavojsko i Zaovinsko koja se redovno isušuju.

    Prošle godine objavljene su i fotografije Zavojskog jezera kod Pirota koje je isušeno, a tvrdilo se da hidroelektrana Pirot ne poštuje dogovoreni režim rada i da ugrožava bezbednost građana.

    Zavojsko jezero je veštačko jezero koje se nalazi 17 kilometara od Pirota na srednjem toku reke Visočice. Nastalo je 1963. godine kada je veliko klizište napravilo prirodnu branu koja je kasnije nadvišena izgradnjom veštačke brane.

    Jezero je dužine 17 km, najveće izmerene dubine 70 metara i širine do 300 metara. Odlikuje se velikom čistoćom i prozirnošću vode i omiljeno je izletište Piroćanaca i Nišlija.

    Zaovinsko jezero je takođe presahlo pre dve godine, a nezadovoljni građani su takođe negodovali zbog ovoga. Ono funkcioniše u okviru sistema javnog preduzeća Elektroprivrede Srbije, dok je čitavo područje krajem 2015. pripojeno Nacionalnom parku Tara.

    Jezero je akumulacija reverzibilne hidroelektrane “Bajina Bašta“ u Perućcu sa kojom je povezano vertikalnim cevovodom.

    Izvor: BIZLife

    Foto: BIZLife/TW Scrn

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE