Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Sva ekonomska obećanja na JEDNOM MESTU: Za neka potreban čarobni štapić

    Da li su ekonomske teme uopšte bile u fokusu tokom ove političke kampanje i kakva ekonomska obećanja daju političari?

    Predizborna kampanja polako ulazi u sam finiš i kandidati osnosno političke stranke prethodni period iskoristili su da se u što boljem svetlu predstave biračima i motivišu ih da im daju svoj glas na izborima.

    Gostujući na televizijskim programima, ali i u najavnim spotovima koji se već prepričavaju i komentarišu na društvenim mrežama nastojali su da informišu građane o svojim programima i idejama, a osim uobičajenih političkih tema i pitanja, ono što posebno građane zanima je šta piše u programima koji se odnose na ekonomiju i životni standard građana.

    Većina stranaka, odnosno koalicija koja će biti u izbornoj trci navodi da će se zalagati za viši standard, odnosno veće plate, ekonomiju zasnovanju na znanju i sveopšti ekonomski prosperitet, što nije ništa novo i već se do sada moglo čuti kao ideja.

    Ipak, neki su bili malo konkretniji pa tako obećavaju da će insistirati na jačanju malih i srednjih preduzeća, nekima su u posebnom fokusu najstariji sugrađani odnosno povećanje njihovih primanja, kao I podrška poljoprivrednicima, frilenserima, smanjenje nameta na rad…

    A kakav nam sve konkretne predloge i nade za ekonomski prosperitet ulivaju političari? Krenimo redom

    Što se tiče ekonomskog programa vladajuće Srpske napredne stranke, ovaj put izdominirale su teme koje se odnose na ulaganja u intrastrukturu, ali i povećanja primanja za za zdravstvene radnike, pripadnike vojske i radnike u socijalnoj sferi I sve druge u javnom sektoru, kao I primanja najstarijih sugrađana.

    Kako su tokom kampanje za izbore isticali, cilj je da miminalac raste na 35.027 dinara ove godine, da prosečna plata do kraja mandata bude 1.000 evra, a prosečna penzija 500 evra.

    Socijalistička partija Srbije poručuje da će se zalagati za bolje i pravednije uslove rada, nova zapošljavanja i veće plate. Socijalisti su i za jaču ulogu sindikata, veću zaposlenost i ravnomeran regionalni razvoj.

    Od ispravljanja nepravdi prema radnicima do pomoći samohranim majkama

    Što se tiče ekonomskog programa opozicionih stranaka koje će učestvovati na izborima, iz Pokreta Dveri još i ranije, i pre kampanje sugerisali su da bi ako dođu na vlast ispravili nepravdu prema radnicima koji su oštećeni u privatizacijama, odnosno da bi im ako dođu na vlast omogućili povezivanje radnog staža, isplatu zaostalih zarada i jubilarnih nagrada.

    Dveri ukazuju da bi se borili za jaču privredu i srednju klasu, odnosno pravedan i efikasan poreski sistem i privilegovan status domaćih privrednika I preduzetnika. Zatim kažu da bi se zalagali za subvencionisanje stanovanja, zgrade za zajedničko stanovanje samohranih majki, zgrade kombinovanog stanovanja starih i mladih….Ostaje da se vidi ima li „čarobnog štapića“ i rešenja za sve planirano, kako se moglo videti u predizbornom spotu.

    predizborni spotovi

    boško obradovič, čarobni štapić

    Neka ekonomska obećanja: svima stalan posao i veće plate…

    Stranka slobode i pravde obećava da će se izboriti za minimalnu platu od 350 evra, a takođe su dali i konkretnije predloge i računice koliko bi trebalo da iznosi mininalna početna plata za šest meseci rada u svim strukama.

    Tako je ideja da plata lekara u tom periodu iznosi 120.000 dinara, nastavnika i vaspitačice 85.000 dinara, medicinske sestre 75.000 dinara, sudije osnovnog suda i tužioca osnovnog javnog tužilaštva 150.000 dinara…

    Ističu i da bi se borili za primanje u stalni radni odnos svih radnika koji rade na određeno.

    Prosečna penzija prema računici ove stranke treba da iznosi minimum od 50 odsto prosečne plate, a  za četiri godine, odnosno do kraja mandata iznosi  najmanje 42.000 dinara.

    Zalažu se i za ukidanje doprinosa za zdravstveno osiguranje i smanjenje dažbina na rad na 44 odsto neto zarade koje će povećati zarade za najmanje 12 odsto i poboljšati uslove za zapošljavanje.

    Što se tiče „sveta rada“, smatraju da bi trebalo da bude plaćena prekvalifikacija za zaposlene/nezaposlene u sektorima koji su najviše ugroženi uz obavezu da rade najmanje dve godine u Srbiji.

    U ekonomskom programu pozabavili su se i preduzetnicima i frilenserima, mlađim od 35 godina, koji imaju prihode ispod 600.000 dinara godišnje, navodeći da treba ukinuti obavezu plaćanja poreza i doprinosa.

    Srpska radikalna sranka tokom ove kampanje manje se usmerila na konkretne ekonomske teme, ali se u programu ipak osvrće na jačanje malih i srednjih preduzeća, reformu sela i razvoj digitalnih tehnologija.Posebnu pažnu usmerili su na poljoprivrednike i zalažu se da se ukinu akcize na gorivo za sve domaće poljoprivrednike, i povećaju subvencije po hektaru i na taj način ojača domaće tržište.

    Od životne sredine do skraćenja radnog vremena…

    Fokus Koalicije “Moramo” su teme zaštite životne sredine ali njeni predstavnici dotakli i ekonomije I prava radnika tako što predlažu skraćenje radnog vremena na 35 sati za zaposlene majke.

    Ono što posebno zanima mlade majke je to što obećavaju da će svaka žena će imati zagarantovano pravo na odsustvo sa rada zbog trudnoće i porođaja, zbog nege deteta i to u ukupnom trajanju od jedne godine i tri meseca.

    Kako bi mogli na pravi način da se posvete deci i porodici Zakon će predviđati skraćeno i klizno radno vreme šest meseci nakon isteka prava na porodiljsko odsustvo.

    U fokusu Suverenista koju čine stranke Dosta je bilo (DJB), Zdrava Srbija i Pokret „Živim za Srbiju“ su mala i srednja preduzeća.  I ova koalicija se zalaže za  jačanje domaće privrede i obezbeđivanje podsticaja svim domaćim investitorima koji žele da ulažu u nedovoljno razvijene sredine.

    Istakli su da su za ukidanje subvencije stranim kompanijama – jer, kako kažu, one  dovode u neravnopravan položaj domaće privrednike i predstavljaju nelojalnu konkurenciju koja koči njihov razvoj i rast.

    Poboljšanje statusa najstarijih sugradjana, odnosno uvodjenje osnovne penzije za sve starije od 65 godina, smanjenje poreza i doprinosa takođe je jedan od pet zacrtanih programa ove stranke, kao i reforma  sistema socijalne zaštite na način da se između ostalog, omogući lakši proces usvajanja dece za bračne parove koji imaju problem sa sterilitetom.

    Koja smo još ekonomska obećanja čuli?

    Iz Koalicije Nada koju čine DSS, POKS i 25 udruženja građana poručuju da bi se borili za povratak naših ljudi naroda iz dijaspore, zatim zabranu prodaje poljoprivrednog zemljišta strancima i jačanje domaće privrede kroz drugačiju raspodelu subvencija, čime će mnogo više novca dodeljivati domaćim privrednicima.

    MISLI za bolji ekonomski standard

    U ekonomskom programu koalicije „Boris Tadić-Ajmo ljudi“  zacrtano je povećanje BDP, a takođe i uvođenje socijalnih penzija, odnosno reforma penzionog sistema.

    Kako navode, prosečna penzija ne sme da padne ispod 50 odsto prosečne zarade i penzioneri više ne smeju da zavise od jednokratnih pomoći već da imaju svoje stabilne penzije.

    I oni daju akcenat domaćim privrednim investicijama, a cilj im je i da se reforma javnih preduzeća završi u roku od dve godine. Jedan od akcenata nove ekonomske politike biće razvoj preduzetništva, tako što bi se povećali izdaci za preduzetništvo kroz unapređenje postojeće infrastrukture i izgradnju novog fonda za start-up projekte.

    Zalažu se i da se poreski tretman frilensera reguliše kroz poreske reforme, uz regulisanje statusa digitalnih nomada u skladu sa dobrom praksom kako bi se stvorili uslovi za brzi razvoj ovog sektora.

    Ekonomska obećanja i „zavet“ za jačanje MSP

    Zavetnici s druge strane takođe insistiraju na jačanju malih i srednjih preduzeća, ali i obnovi Beogradske berze, osnivanje Razvojne banke, podsticanje razvoja novih tehnologija.

    Od presudnog značaja je smanjivanje ekonomske zavisnosti Srbije kroz otvaranje novih tržišta i promenu strukture javnog duga, ukazuju Zavetnici.

    Ko se najviše potrudio? 4 NAJUPEČATLJIVA predizborna spota (VIDEO)

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Beta/Branislav Božić, Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE