
Šest firmi će obnavljati čuvenu kragujevačku Tržnicu
Konzorcijum šest firmi dobio je posao projektovanja i okončavanja radova na objektu „Gradska tržnica“ u Kragujevcu iz 1929. godine, koji je pod zaštitom države kao deo kulturno-istorijske celine Milošev venac, u centru grada.
Gradska uprava za razvoj i investicije raspisala je 20. marta javnu nabavku da bi rekonstrukcija Gradske tržnice konačno, posle više od godinu dana, trebalo da se pomeri s mrtve tačke.
Portal Pressek pipe da su posao dobile dve valjevske i četiri beogradske firme: BS-Projekat 2009 doo Valjevo, Telesec Beograd, Pro. 19 Beograd, Tetra inženjering Valjevo, Termomont Beograd i Falcon Survey Beograd. Termomont doo Beograd obaviće veći deo posla – 60 odsto.
Ta firma je, po pisanju medija, izvodila radove na fontani na Slaviji i aerodromu „Nikola Tesla“ u Beogradu, bila je zadužena i za izgradnju kovid-bolnica u Novom Sadu, Kruševcu i Batajnici kod Beograda.
Na tender se javila i druga grupa firmi iz Kragujevca i Beograda, ali je cena koju su one ponudile bila znatno viša. Pressek piše da, ako je suditi po odluci o dodeli ugovora, preostali radovi trebalo bi da koštaju 368 miliona dinara.
Budžetom Grada Kragujevca za završetak Tržnice u naredne dve godine predviđeno je još više od 527 miliona dinara, od čega oko 161 milion ove godine i 366 miliona 2025. godine.
Po podacima iz dokumentacije JKP Šumadija, na do sada izvedene radove potrošeno je 229 miliona dinara.
Rekonstrukcija najstarije pijace u Kragujevcu, zelene pijace „Centar“ počela je 22. maja 2020. godine. Po prvobitnom planu rekonstrukcija je trebalo da košta oko 351 miliona dinara sa PDV. U julu 2020. godine se tokom radova srušio deo spoljnog zida „Tržnice“.
Prolongiran je rok za završetak radova, ali su obračunavati i dodatni troškovi i cena je stalno rasla. Ugovor je raskinut u januaru prošle godine.
Početkom 2024. rekonstrukcija matičnog objekta Gradske tržnice je Grad Kragujevac preuzeo od JKP Šumadija.
Izvor: Beta
Foto: screenshot