Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    sajber bezbednost

    Samo 60% kompanija „preživi“ SAJBER KRIMINALCE: Kako da se zaštitite?

    Sajber bezbednost postala je goruća tema koja prožima gotovo sve segmente poslovanja kompanija, jer se pokazalo da na internetu niko nije sasvim bezbedan, kako pojedinci tako i mala, srednja i velika preduzeća.

    Istraživanja su pokazala da je Srbija u vrhu zemalja po broju žrtava sajber napada. Iako su mnogi uvereni da njima to ne može da se dogodi, čak 82 odsto sajber napada u 2022. godini na globalnom nivou, uključivalo je ljudski faktor. Bilo da se radi o ukradenim kredencijalima, fišingu ili nesvesnoj i nenamernoj grešci, ljudi i dalje igraju veliku ulogu u sajber napadima, a to može itekako da nanese štetu kompaniji.

    Agencija za obrazovanje Poslovna savršenost u saradnji sa advokatom Draganom Milićem i dr Andrejom Mihailović realizuju novi seminar, jedinstven na našem tržištu, na temu pravnog okvira i mera zaštite korporativne sajber bezbednosti. Prvi seminar na ovu temu biće organizovan u Hotelu „Borkovac“, 25. i 26. maja.

    O tome koji su najčešći oblici sajber napada i koje korake možemo da preduzemoo da ne postanemo meta ove vrste prevara razgovaramo sa Aleksandrom Vuković Manevski, direktorkom poslovnog razvoja Agencije za obrazovanje „Poslovna savršenost i Draganom Milićem osnivačem advokatske kancelarije “Milić”,  specijalistom za zaštitu podataka o ličnosti, pravo interneta, pravo intelektualne svojine, medija i IT pravo.

    • Šta je najvažnije da znamo kada je u pitanju sajber bezbednost jedne kompanije? 

    Aleksandra: Sada je već opšte poznato da sajber kriminalci ne biraju više samo pojedince, nego i male, srednje i velike poznate kompanije. Naprotiv, mete su sve češće i dostupnije – od kojih svega 60 odsto „preživi“ napad i nastavi poslovanje. Nisu više računari jedini problem. Mobilni telefoni, tableti, ruteri, kamere… Apsolutno sve što je povezano sa internetom može biti iskorišćeno za napade na firme i zaposlene. I to na biznis web sajtove, poslovne e-mail naloge, društvene mreže, baze podataka…

    Aleksandra Vuković Manevski, direktorka poslovnog razvoja Agencije za obrazovanje „Poslovna savršenost”

    Aleksandra Vuković Manevski, direktorka poslovnog razvoja Agencije za obrazovanje „Poslovna savršenost”

    • Koje su sve tehnike kojima jedna kompanija može da zaštiti svoje poslovanje u bezbednosnom smislu?

    Dragan: Pitanje bezbednosti je slojevito i može mu se pristupiti na više načina, zavisno od činjenice odakle pretnje dolaze i koju tehnologiju potencijalni napadači koriste. Bezbednost takođe može biti ugrožena i napadima koji ne moraju nužno da dolaze iz sajber okruženja. Zbog toga se i tema bezbednosti podjednako tiče kako IT službe i inžinjera, tako i organizacionog dela kompanije, HR-a, pravne službe, menadžmenta generalno, ali i svakog pojedinca u kompaniji koji može biti osetljiva karika u tom lancu. Na primer, implementacija skupih softverskih rešenja, zaštita kanala elektronskih komunikacija, kriptovanje baza podataka može biti uzaludno ukoliko ih ne prate ujedno i kadrovske, tehničke i organizacione mere zaštite, obuke zaposlenih, podizanje svesti u kompaniji o rizičnom ponašanju, edukacije o vrstama napada, kako ih prepoznati i šta u tim situacijama učiniti. S toga je implementacija bezbednosnih mera kompleksan proces u koji moraju biti uključeni svi zaposleni u kompaniji i mora se shvatiti veoma ozbiljno.

    • Kako se sajber bezbednost odnosi na krajnje korisnike jedne kompanije, posebno u vezi sa zaštitom ličnih podataka?

    Dragan: Kompanija u svojstvu rukovaoca podacima odgovara po zakonu za sve povrede koje nastanu krajnjim korisnicima čiji su podaci o ličnosti ugroženi ili kompromitovani. Dakle, šteta koju pretrpe korisnici preliva se na štetu same kompanije, materijalno i reputaciono.

    Takođe, regulativa propisuje i obavezu poštovanja principa transparentnosti, pa će mnogi korisnici pre nego pristupe uslugama neke kompanije najpre želeti da pročitaju iz politika privatnosti i drugih akata sve relevantne činjenice vezane za obradu podataka, koje sve kategorije podataka se obrađuju, kako su obezbeđeni, gde su skladišteni, koliko dugo se čuvaju itd.

    Dragan Milić, advokat

    Dragan Milić, advokat

    • Sa kojim se sve izazovima suočavaju kompanije, a u domenu sajber bezbednosti? 

    Aleksandra:  Izazovi su veoma različiti, i mogu biti standardizovani u smislu ponavljanja jedne iste matrice napadača, a mogu i biti veoma sofisticirani i teško prepoznatljivi, što dodatno komplikuje odbranu jednog poslovnog sistema. Stručnjaci za informacionu bezbednost kažu da je napadaču dovoljno da pronađe jednu slabu tačku u mreži i da je napadne, dok oni koji je brane moraju da se trude da unapred zatvore sve moguće potencijalne ulaze za napad. Utoliko je pozicija obrade teža. Sve više je trend da se napada posredstvom takozvanog socijalnog inžinjeringa, gde vrši psihološka manipulacija ljudi, sa ciljem otkrivanja poverljivih informacija, odnosno gde se koristi ljudska nepažnja, neznanje ili lakovernost da bi se izvršio napad. U ovom slučaju čak i prosečno obučeni i edukovani kadar predstavlja laku metu, pa je potrebno ulagati u stalne obuke i treninge zaposlenih kako bi bili spremni da reaguju na pravi način. Na seminaru ćemo govoriti o konkretnim vrstama napada i preporukama za zaštitu od istih.

    • Recite nam nešto više o samom seminaru. Kome je namenjen i kakva se sve znanja i veštine mogu steći na njemu?

    Seminar “Sajber bezbednost korporacija i privrednih subekata” ne bavi se inženjerskim stvarima već pravnim, što je velika prednost za brže usvajanje znanja, jer je taj jezik razumljiv širem krugu potencijalnih polaznika (advokati, pravnici, HR legal menadžeri), ali i tehnička lica, vlasnici kompanija, menadžeri preduzeća mogu dosta naučiti o pravnoj pozadini sajber bezbednosti. Cilj seminara je podizanje svesti i obuka zaposlenih u kompanijama iz bilo kog sektora privrede o sajber bezbednosti. Da se vi osećate bezbednije nakon ovog seminara, a vaša kompanija i njeno poslovanje da budu što sigurniji. Akcenat seminara je na bezbednosti korporacija, firmi, organizacija, ostalih privrednih subjekata koje su više nego ikad ugrožene sajber napadima. S tim u vezi bi trebalo ispuniti na prvom mestu pravne uslove, pa onda i faktičke da bi se kompanije zaštitile u što većoj meri. Treba podići nivo znanja i svesti zaposlenih od koga faktor bezbednosti zavisi u velikoj meri.

    Seminar se održava 25. i 26.maja u hotelu Borkovac u Rumi, za prijave učešća na seminaru i više informacija o samom seminaru pogledajte na LINKU.

    • Kako vidite budućnost sajber bezbednosti i koje su nove tehnologije koje će biti kritične za zaštitu od sajber napada?

    Dragan: Razvoj sajber bezbednosti prati razvoj tehnologije i unapređuje se gotovo na dnevnom nivou. Na primer, antivirus sistemi moraju se svakodnevno prilagođavati novim vrstama napada i ažurirati svoje softvere da bi mogli adekvatno da odgovore na napade.

    Sajber bezbednost je već naša potreba i svakodnevnica, a dolazi vreme kada će biti ključna za našu ličnu i bezbednost naše imovine.

    Što se tehnologija više razvija i što smo više izloženi u sajber prostoru kroz korišćenje servisa koji nam olakšavaju život i ubrzavaju poslovne procese, sve će teže biti obezbediti sigurnost naših aktivnosti i podataka.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash/privatna arhiva

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE