Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Rubikova kocka, AI

    ChatGPT će vam pokazati čak i kako da BRZO složite Rubikovu kocku (VIDEO)

    Iako je Rubikova kocka, napravljena 1970-ih u Mađarskoj, zbunila mnoge tokom svih ovih godina, ona nije tako veliki izazov za grupu hiper-inteligentnih mašina.

    Univerzitet Kalifornije u Ervajnu je pre nekoliko godina objavio da je sistem veštačke inteligencije rešio kocku za nešto više od sekunde, nadmašivši ljudski svetski rekord za više od dve sekunde.

    Sistem, poznat kao DeepCubeA, algoritam koji su programirali UCI kompjuterski naučnici i matematičari, sklopio je Rubikovu kocku bez prethodnog znanja o igri ili podučavanja ljudi koji rukovode, prema univerzitetu.

    Rubikova kocka, AI

    Rubikova kocka, AI (Unsplash)

    UCI algoritam se oslanja na neuronsku mrežu – skup algoritama dizajniranih da pronađu osnovne veze oponašajući kako ljudski mozak obrađuje informacije. Algoritam se takođe oslanjao na tehnike mašinskog učenja, sistem koji omogućava AI da uči identifikacijom obrazaca i korišćenjem zaključivanja uz minimalnu ljudsku intervenciju. Ali pošto je algoritam programiran samo da reši zagonetku, istraživači su imali ograničeno razumevanje kako je to uradio.

    Rubikova kocka – rešenje AI

    Podvig je još impresivniji s obzirom na to da postoje milijarde potencijalnih poteza dostupnih igraču Rubikove kocke, koja ima šest strana i devet delova slagalice. Ali, igrač ima samo jedan cilj: svaka od šest strana kocke treba da prikaže jednu boju.

    Na jednom snimku prikazano je kako ChatGPT rešava Rubikovu kocku u nekoliko poteza. Pomoću aplikacije ASolver na telefonu potrebno je snimiti sve strane kocke, a nakon toga sledi prikaz kako da je brzo složite.

    „Veštačka inteligencija može da pobedi najbolje igrače šaha, ali i da reši neke od težih zagonetki, kao što je Rubikova kocka, koje nisu bile rešene pomoću kompjutera, pa smo mislili da su otvorene za pristup veštačkoj inteligenciji. Rešenje Rubikove kocke uključuje više simboličkog, matematičkog i apstraktnog razmišljanja, tako da mašina za duboko učenje koja može da reši takvu zagonetku postaje sve bliža sistemu koji može da razmišlja, razmišlja, planira i donosi odluke“, rekao je  Pjer Baldi, profesor računarstva, u saopštenju univerziteta.

    Stručnjaci su u stanju da se suoče sa Rubikovom kockom i reše je u oko 50 poteza, ali sistem veštačke inteligencije je u stanju da reši kocku u oko 20 poteza, obično u minimalnom broju mogućih koraka, rekli su ranije istraživači.

    Da bi unapredio svoje sposobnosti, DeepCube je trenirao u izolaciji dva dana, usavršavajući svoju veštinu dok je slagao Rubikovu kocku.

    „Sam je naučio. Moja najbolja pretpostavka je da je oblik razmišljanja AI potpuno drugačiji od ljudskog“, rekao je Baldi za BBC.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE