Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    mozak

    Maskova kompanija dobila dozvolu za prve kliničke studije na LJUDIMA

    Neuralink, kompanija za moždane implantate koju je osnovao Ilon Mask, dobila je zeleno svetlo od Američke uprave za hranu i lekove (FDA) da započne svoju prvu kliničku studiju na ljudima.

    Mask je najmanje četiri puta od 2019. godine predvideo da će njegova medicinska kompanija započeti ispitivanje na ljudima za moždane implante radi lečenja teških stanja kao što su paraliza i slepilo. Međutim, kompanija, osnovana 2016. godine, tek je početkom 2022. godine zatražila odobrenje FDA-a – i agencija je tada odbila zahtev.

    Da podsetimo, Neuralink pravi moždani implant pod nazivom Link, koji treba da pomogne pacijentima sa teškom paralizom da kontrolišu spoljašnje tehnologije koristeći samo neuronske signale. To znači da bi pacijenti sa teškim degenerativnim bolestima poput ALS-a (Amiotrofična lateralna skleroza)  mogli na kraju da povrate svoju sposobnost da komuniciraju sa okolinom pomeranjem kursora i kucanjem poruka upotrebom uma.

    Konačno je PREDSTAVIO: Evo čime se bavi Maskova „NEVIDLJIVA“ kompanija (VIDEO)

    Šta su ključni problemi?

    Zaposleni su naveli da je FDA ukazala na nekoliko problema koje je Neuralink trebalo da reši pre nego što odobri ispitivanja na ljudima. Glavni problemi su se odnosili na litijumsku bateriju uređaja, mogućnost migracije žica implanta unutar mozga i izazov sigurnog izvlačenja uređaja bez oštećenja moždanog tkiva.

    Odobrenje FDA-a koje je stiglo u četvrtak dolazi u trenutku kada američki zakonodavci pozivaju regulatorna tela da istraže da li sastav panela koji nadgleda ispitivanje na životinjama u Neuralinku doprineo neuspešnim i brzopletim eksperimentima.

    Neuralink je već bio predmet federalnih istraga.

    Kakav su odnos imali prema životinjama?

    Prošle godine, inspektor USDA (Američkog ministarstva poljoprivrede) započeo je istragu, na zahtev federalnog tužioca, zvog mogućih kršenja Zakona o dobrobiti životinja, koji reguliše tretman i testiranje određenih vrsta životinja. Kompanija je ubila oko 1.500 životinja, uključujući više od 280 ovaca, svinja i majmuna nakon eksperimenata iz 2018. godine.

    Ilon Mask, AI

    Ilon Mask, AI (AP Photo/Susan Walsh, File)

    Istraga je takođe sagledavala i nadzor USDA nad Neuralinkom.

    Kako je kompanija tvitovala, oni još uvek nisu „otvoreni za klinička ispitivanja“.

    „Ovo je rezultat neviđenog rada tima Neuralinka u bliskoj saradnji sa FDA i predstavlja važan prvi korak koji će jednog dana omogućiti našoj tehnologiji da pomogne mnogim ljudima“, napisala je kompanija.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Beta AP, Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE