Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kako je pandemija korona virusa uticala na studente?

    Kako je pandemija uticala na studente i njihove svakodnevne aktivnosti?

    Prema istraživanju studenata druge godine Fakulteta Političkih nauka u Beogradu (smera socijalna politika i socijalni rad) na temu „Stavovi studenata o post COVID-19 periodu“,  92% njih je istaklo da je pandemija uglavnom u velikoj meri ili delimično uticala na rast stepena anksioznosti i depresije kod mladih osoba, kao posledica manje učestalog druženja i same socijalizacije.

    Od velikog značaja je to da čak 60 odsto studenata ističe da su lično iskusili porast anksioznosti i depresije usled pandemije Kovida-19.

    Problem nemogućnost da se ode na fakultet, kao i druženje

    Za 51,8 % studenata najveći problem tokom pandemije COVID-19 bilo je najpre nemogućnost odlaska na fakultet, dok je za 48% njih najveći problem predstavljalo problem, pa i nemogućnost druženja .

    Samo 20% studenata je reklo da im je strah od pandemije bio najveći problem, što nam ukazuje da se mladi nisu imali veliku dozu straha da se zaraze.

    Čak je 64,5% studenata, ocenom 1 na skali od 1 do 5, ocenilo meru u vezi sa vremenskim ograničenjem rada ugostiteljskih objekata, koju je propisao Krizni štab Republike Srbije, dok je istom ocenom 55,3% ocenjena i mera uvođenja COVID propusnica – 34,4% ispitanika označilo je ocenom 4, na skali od 1 do 5, da je pandemija uticala na promenu svakodnevnih rutina dok je mali procenat odgovorio da nije u opšte – 1/3 ispitanika se izjasnila da je mešoviti (hibridni) model nastave adekvatan, dok je manji procenat onima kojima odgovara online nastava.

    Zasićenje online nastavom

    Blizu polovine ispitanika se izjasnilo da im odgovara uživo nastava, što pokazuje da je došlo do izrazitog zasićenja online nastavom te da su studenti spremni da se vrate u fakultetske klupe – 15,3% studenata ocenom 5, na skali od 1 do 5, izrazilo je zadovoljstvo nastavom dok je najveći broj ocenio nastavu ocenom 3.

    Što se tiče motivacije za učenjem najveći broj studenata, čak 70%, je odgovorilo da je online nastava uticala na neki način bilo delimično, bilo u potpunosti, ali da im je i pomogla da se lakše oragnizuju, za šta se izjasnilo čak 80 % ispitanika – tri četvrtine ispitanika smatra da je pandemija jedan od razloga većeg korišćenja društvenih mreža u odnosu na period pre pandemije.

    U najvećem broju slučajeva, pandemija je uticala u značajnoj meri na druženje sa prijateljima i kolegama, dok samo 9,1 odsto ispitanika kaže da pandemija nije uticala na njihovo druženje sa prijateljima.

    Najveći broj studenata, 65% njih, je stava da je pandemija COVID-19, veoma ili značajno uticala na učestalost izlazaka.

    Veliki broj osećao anksioznost

    Veoma veliki broj studenata je izrazio nezadovoljstvo prema merama o uvođenju COVID propusnica i ograničenja rada ugostiteljskih objekata – 92% studenata je istaklo da je pandemija uglavnom, u velikoj meri ili delimično uticala na sve veći stepen zastupljenosti anksioznosti i depresije kod mladih osoba, što je posledica manje učestalog druženja i same socijalizacije.

    Od velikog značaja je informacija da čak 60% studenata ističe da su lično iskusili porast anksioznosti i depresije usled pandemije COVID-19 .

    Veliki broj studenata nije bio privržen sportskim aktivnostima, niti im je pandemija predstavljala neki vid motivacije da se njima okrenu.

    S druge strane, manji broj studenata koji je ipak pronalazio razne načine da održava svoju fizičku aktivnost u dozvoljenim uslovima – dve petine ispitanika je iznela stav da pandemija COVID-19 nije uticala na to da se osećaju neaktivnije u odnosu na ranije, što možemo opravdati činjenicom da se većina studenata nije ni bavila bilo kakvom fizičkom aktivnošću ni pre pandemije, a takođe ni usled nje.

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE