Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kako izgleda briga poslodavaca o zdravlju radnika u Srbiji

    Neke kompanije u Srbiji postaju svesne toga da će im se ulaganje u zdrvstvenu zaštitu radnika isplatiti i vratiti, a neke to još uvek posmatraju kao trošak.

    Koriščenje apartmana u porodilištima, usluge državnih i privatnih klinika svuda u zemlji tokom 24 sata i pokriće od 100.000 evra za lečenje članova najuže porodice samo su neki od načina na koje pojedine uspešne svetske firme u Srbiji brinu o zdravlju svojih zaposlenih, prenose Večernje novosti.

    Međutim, u većini domaćih preduzeća, bilo privatnih ili državnih, ovakva situacija je prava privilegija i retkost, pa je briga o zdravlju zaposlenih svedena na overenu zdravstvenu knjižicu i pravo na bolovanje, kažu, u Institutu za medicinu rada Srbije.

    „Problem nedovoljne brige o zdravlju zaposlenih u Srbiji počeo je ukidanjem fabričkih ambulanti, u kojima je poslodavac u direktnom razgovoru mogao da se informiše o zdravstvenom stanju zaposlenih, da dobije realnu sliku težine bolesti ili povrede i da, na osnovu toga, planira poslovanje svojih kadrova“, kaže doktor Aleksandar Milovanović, direktor Instituta za medicinu rada.

    On tvrdi da kada su službe medicine rada vodile računa o prijavljivanju povreda na radu nije postojala ni teoretska šansa da se one prikriju u korist poslodavca, što je danas uzelo maha. Dodaje i da današnji vlasnici firmi izbegavaju da prijave radnike koji pate od bolesti uzrokovanih poslom kako ne bi plaćali odštetu.

     

    Izvor: Večernje novosti

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE