Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Državni posao: Beneficirani staž i muzičarima, frizerima, molerima…

    Od oko 110.000 radnika koji su zaposleni u državnim institucijama i imaju beneficirani radni staž, čak 65.000 njih je tu beneficiju ostvarilo na osnovu spornih kriterijuma, utvrdila je  Državna revizorska institucija.

    Samo zbog toga što su zaposleni u Ministarstvu unutrašnjih poslova, Ministarstvu Državna revizorska institucija (DRI) utvrdila je da, Poreskoj upravi, zavodima, a rade kao administrativni, tehnički radnici, šalterski radnici, pi-arovi, komercijalisti – oni ostvaruju pravo na staž kao i njihove kolege policajci, pripadnici specijalnih jedinica, vojnici, čuvari u zatvorima, rudari…

    Posledica ovakve primene prava na beneficirani radni staž, po kome su se među povlašćenima našli i frizeri, moleri, muzičari je, kako kaže vrhovni državni revizor Svetlana Toma Anokić, da država ukupno za beneficije godišnje daje oko četiri milijarde dinara, od čega je 59 odsto tog novca „pod znakom pitanja“.

    U DRI opominju da broj onih koji dobijaju beneficirani radni staž iz godine u godinu raste te da je u proseku svake godine, 1.000 zaposlenih više imalo pravo na beneficirani radni staž.

    Zato su, kažu, krenuli u kontrolu i „intervjuisanje“ zaposlenih po državnim institucijama kako bi utvrdili kako se i kome tačno dele beneficije.

    Zbog utvrđenih nepravilnosti, kaže Toma Anokić, DRI je dala rok državnim organima od 90 dana da izrade jasnu metodologiju po kojoj njihovi zaposleni ostvaruju pravo na „dopunski staž“.

    Preporuke državnih revizora i zaključci iz izveštaja upućene su na adrese Ministarstva odbrane, unutrašnjih i spoljnih poslova, pravde, BIA, Poreskoj upravi, Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, kako bi sa Ministarstvom za rad, koje je nadležno za ova pitanja, utvrdili način i postupak dodeljivanja „dodatnog staža“.

    Držani revizor navodi da, na primer, u Poreskoj upravi, beneficirani radni staž ima 144 ljudi, a većina ima uvećanje koliko i operativci Bezbednosno-informativne agencije – 12 meseci staža, računa im se kao 16 meseci osiguranja.

    Jedan od primera neusklađene metodologije po kojoj se određuje ko ima pravo, a ko ne na ovu povlasticu je i u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zatvorima, gde pored onih koji opravdano imaju beneficirani staž, poput stražara, čuvara, ovu pogodnost za raniju penziju dobijaju i farbari, električari, psiholozi, doktori, frizeri, kuvari…

    U Ministarstvu odbrane, kaže Toma Anokić, pravdali su beneficije administrativnih radnika, šefova kabineta, ljudi iz protokola, time da su oni ipak profesionalna vojna lica izložena rizicima.

    Međutim, prema njenim rečima, nije jasno dokazana težina njihovog rada kao i ni, recimo, članova vojnog orkestra.

    Zaposleni u BIA i MUP-u na „sedećim“ poslovima, kaže Toma Anokić, rekli su u razgovoru sa revizorima da su pod svakodnevnim „stresom“, kada sarađuju sa funkcionerima te i da rade sa poverljivim informacijama.

    Ali, ni oni, kaže državna revizorka, nisu mogli da dokažu da rade težak posao ni po jednom kriterijumu iz zakona o dodeli benificiranog radnog staža.

    Izvor: RTS, agencije

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE