Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    davos

    Šta svetski lideri i biznismeni tačno POSTIŽU u Davosu, osim druženja i sklapanja poslova?

    U bilo koje drugo doba godine, Davos je potpuno nebitan grad osim što je popularno skijalište u švajcarskim Alpima.

    Ali tokom jedne nedelje u januaru, kada ovde dolazi globalna elita, od bogatih biznismena, preko stručnjaka, pa do svetskih političkih lidera, ulazi u centar zbivanja i pažnje svetske javnosti. A zašto? Pa da na Svetskom ekonomskom forumu razgovaraju o budućem pravcu života na našoj planeti i gorućim pitanjima.

    Da li se ovim Forumom nešto postiže, pitanje je od milion dolara. Čini se da se u poslednje vreme, uprkos tome što se tamo govori o konstantnom unapređivanju kvaliteta života, zaustavljanju klimatskih promena, održavanju mira, dešava se sve suprotno. Od pogoršavanja svetske klime, nepostojanja godišnjih doba, velikih vrućina i otopljavanja glečera, neregulisanja ekoloških principa, gladi u svetu, epidemije, pa čak i do rata koji je zadesio najstariji svetski kontinent, a sa njim i razgovori o recesiji, ekonmskoj krizi itd.

    Čini se, dakle, da se na čuvenom Ekonomskom forumu, reklo bi se, ne događa ništa. Osim, verovatno, dobrog druženja i uspešnih poslovnih dilova. U roku od nedelju dana, Davos poseti gotovo čitava globalna elita koja tu ima prilike da na jednom mestu sklopi i dogovori brojne poslove.

    Gde je tu benefit za svet? Moglo bi se reći da se izgubio, ali hajmo redom.

    Šta je Svetski ekonomski forum?

    Svetski ekonomski forum je 1971. godine osnovao Klaus Švab, švajcarsko-nemački ekonomista i profesor, u pokušaju da podstakne globalnu saradnju po političkim, društvenim i ekonomskim pitanjima.

    Cilj međunarodne neprofitne organizacije, čije je sedište u blizini Ženeve, bio je da okupi javni i privatni sektor kako bi se pronašla rešenja za globalne probleme, što predstavlja jedan od temeljnih principa foruma:

    „Posvećeni u poboljšanju stanja u svetu“.

    Prvi sastanak Svetskog ekonomskog foruma pre pet decenija održan je u Davosu i od tada je bio centar njegovog godišnjeg okupljanja, a ime odmarališta čak je postalo uobičajena skraćenica za događaj.

    davos

    Keir Starmer, leader of the Opposition House of Commons of the United Kingdom, CEO of Solvay Ilham Kadri , US Senator Joe Manchin, CEO of Enel Francesco Starace , President of Tanzania Samia Suluhu Hassan, Prime Minister of the Netherlands Mark Rutte, and CNBC Reporter Hadley Gamble, from right, discuss on the podium at the World Economic Forum in Davos, Switzerland Thursday, Jan. 19, 2023. The annual meeting of the World Economic Forum is taking place in Davos from Jan. 16 until Jan. 20, 2023. (AP Photo/Markus Schreiber)

    Ko ide u Davos?

    Šta je zajedničko Donaldu Trampu, Greti Tunberg i Eltonu Džonu? Na prvi pogled, verovatno baš ništa, ali sve ih spaja to što su bili u Davosu.

    Jedna od najjedinstvenijih stvari o Davosu su oni koji prisustvuju. Iako se često kritikuje kao mesto za privilegovan 1 odsto sveta, ljudi takođe dolaze da pokušaju da lobiraju i utiču na ove moćne elite kako bi uticali na promene na globalnom nivou.

    Obično možete očekivati da prisustvuju svetski lideri – predsednik SAD, rukovodstvo EU i UN i tako dalje – ali i poslovni lideri i preduzetnici, istaknuti mislioci i akademici, šefovi nevladinih organizacija i dobrotvornog sektora, inovatori, mediji, civilno društvo, aktivisti svih veroispovesti – čak i povremene poznate ličnosti.

    I svi su izvanredno na jednom mestu, u isto vreme, što za mnoge znači pristup bez presedana globalnim donosiocima odluka.

    Podsetimo, i predsednik Srbije bio je u Davosu.

    davos

    Davos, 19.01.2023. – Predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski, u okviru Svetskog ekonomskog foruma u Davosu, ucestvovao je danas u diplomatskom dijalogu posvecenom Zapadnom Balkanu. Ucesnici panela razgovarali su o izazovima sa kojima se suocavaju zemlje Zapadnog Balkana i potrebi ocuvanja stabilnosti, stvaranju uslova za podsticanje ekonomskog rasta zemalja, a ukazano je na neophodnost resavanja zamrznutih sporova. (BETAPHOTO/Kabinet predsednika Severne Makedonije)

    U Davos dođe od 2.000-3.000 ljudi

    Zvanična lista gostiju je često veoma ekskluzivna i sastoji se od oko 2.000 do 3.000 učesnika i govornika, ali sam sastanak privlači hiljade drugih na neke ne tako primarne događaje i panele

    To je takođe mesto gde kompanije – pa čak i zemlje i regioni – pokušavaju da sklope poslove, prodaju koncepte ili usluge, ili privuku investitore.

    Duž Promenade, glavne saobraćajnice u Davosu, nalazi se ono što je postalo poznato kao „kuće“ gde kompanije mogu da iznajme prostor (često maloprodajne objekte koji se izdaju na nedelju dana) da postave svoja predstavništva ili ispostave za dobrodošlicu posetiocima, održavaju sastanke itd.

    Zašto idu u Davos?

    Jedan od temeljnih principa Svetskog ekonmskog foruma bio je da bude nepristrasan, nezavisan i lišen posebnih interesa. Ali, s druge strane, brojni su oni koji kritikuju ovaj elitni događaj.

    S obzirom na suprotstavljanje konkurentskih agendi i preklapanje političke i korporativne sfere, Svetski ekonomski forum je često na liniji vatre kritičara koji tvrde da je to zloćudna sila u svetu.

    Ekonomski dopisnik „Njujork tajmsa“ Piter Gudman, na primer, istakao je u svojoj knjizi „Čovek iz Davosa“ kontradiktornost koja se ogleda u zvanju milijardera, elite i političara da pričaju o rešenju globalnih problema, kad su najčešće upravo oni ti koji ih i izazivaju.

    Climate activist Vanessa Nakate of Uganda, second right, speaks next to Fatih Birol, Head of the International Energy Agency, and Climat activists Luise Neubauer of Germany, Helena Gualinga of Ecuador, and Greta Thunberg of Sweden, from left, during a press conference on the set of CNBC, on the sideline of the 53rd annual meeting of the World Economic Forum, WEF, in Davos, Switzerland, Thursday, Jan. 19, 2023. The meeting brings together entrepreneurs, scientists, corporate and political leaders in Davos under the topic „Cooperation in a Fragmented World“ from 16 to 20 January. (Gian Ehrenzeller/Keystone via AP)

    Jedna od glavnih kritika koje se svake godine upućuju organizatorima događaja je, na primer, licemerje da je klimatska kriza na dnevnom redu sastanka, dok je jedan od 10 učesnika 2022. putovao privatnim avionom da bi tamo stigao.

    Takođe, ove godine na Davosu pri početku Foruma nije bilo snega, a američki mediji ovo su ocenili kao najbolji pokazatelj čime treba da se bave lideri na Forumu.

    Ipak, nekad je bilo dostignuća

    Iako Davos jeste govornica za svetske bogate i moćne, ovaj Forum je bez premca jedino mesto na svetu gde je moguća makar diskusija i debata, a u svojoj dugoj istoriji, davao je čak i neke rezultate.

    Godine 1988., sporazum potpisan na sastanku, poznat kao Deklaracija iz Davosa, zaslužan je za pomoć Turskoj i Grčkoj da se povuku sa ivice oružanog sukoba.

    Ponovo, 1992. godine, Nelson Mandela i tadašnji južnoafrički predsednik FV de Klerk su prvi zajednički nastupili na međunarodnoj sceni u Davosu, što je verovatno bio jedan od značajnijih koraka ka okončanju aparthejda. Njih dvojica su sledeće godine dobili Nobelovu nagradu za mir.

    2000. godine, Globalna alijansa za vakcine i imunizaciju (Gavi) je pokrenuta u Davosu i od tada je poboljšala pristup vakcinama za milione. Od svog nastanka, Davos je doprineo vakcinaciji 760 miliona dece širom sveta.

    Davos 2023: Šta je bilo na ovogodišnjem dnevnom redu?

    Ovogodišnji godišnji sastanak u Davosu počeo je 16. januara i završava se dana.

    Tema je  bila „saradnja u fragmentiranom svetu“ i u okviru toga je pet podtema, uključujući energetsku i prehrambenu krizu, inflaciju, tehnologiju za inovacije, društvenu ranjivost i geopolitičke rizike.

    Šef UN-a Antonio Gutereš i nemački kancelar Olaf Šolc su među nekima od istaknutih ličnosti koje su prisustvovali ove godine, pored skoro 400 vladinih ministara i kreatora politike, 600 izvršnih direktora i obaveznog broja poznatih ličnosti, uključujući britanskog glumca Idrisa Elbu. Sveprisutni ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski takođe se uključio.

    German Chancellor Olaf Scholz arrives at the World Economic Forum in Davos, Switzerland, on Wednesday, Jan. 18, 2023. The annual meeting of the World Economic Forum is taking place in Davos from Jan. 16 until Jan. 20, 2023. (AP Photo/Markus Schreiber)

    Šta je bilo sa Ilonom Maskom?

    Velika polemika ove godine povela se oko odsustva Ilona Maska, jednog od najbogatijih biznismena na svetu.

    Organizatori Svetskog ekonomskog foruma rekli su da milijarder Ilon Mask nije bio spisku gostiju na ovogodišnjem skupu šefova kompanija, globalnih vođa i kulturnih ličnosti u Davosu u Švajcarskoj uprkos tome što sam Mask to tvrdi preko Tvitera čiji je on vlasnik.

    Mask je u tviter poruci 22. decembra napisao da njegov razlog za odbijanje poziva u Davos nije bio zato što je mislio da su uključeni u „dijaboličko spletkarenje“ nego zato što je zvučalo dosadno.

    Nije rekao kad je dobio poziv ali tajming tviter poruke ukazuje da je bilo za ovu godinu. Mask nije odmah odgovorio na molbe agencije Asošiejted pres da komentariše.

    ilon mask

    FILE – Elon Musk attends The Metropolitan Museum of Art’s Costume Institute benefit gala on May 2, 2022, in New York. Attorneys for Musk are complaining, Tuesday, July 26, 2022, that Twitter is slow-walking document production in advance of an October trial to decide whether the Tesla CEO should be forced to complete a $44 billion acquisition of the social media company. (Photo by Evan Agostini/Invision/AP, File)

    Organizatori jesu uputili pozive Masku, kao šefu kompanije Tesla, da dodje na skup nekoliko puta tokom 2010-ih, a poslednji put je bilo 2015. godine, ali on se nikad nije registrovao niti je prisustvovao godišnjem skupu, rekao je Zopf.

    Skup je kritkovan zbog nedostatka konkretnog delovanja kao rezultat serije sesija i govora, dok je sam forum bio predmet onlajn teorija zavere od onih koji veruju da sastanak obuhvata elitnu grupu koja manipuliše globalnim dogadjajima za sopstvenu dobit.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Beta AP

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE