Bivši ministar kulture osuđen na tri godine zatvora zbog crnih lista za umetnike

Bivši ministar kulture Južne Koreje i bivši šef predsedničkog kabineta Kim Ki Čun osuđen je danas na tri godine zatvora zbog stavljanja na crnu listu i uskraćivanja državne pomoći hiljadama umetnika koji su se smatrali neprijateljima smenjene predsednice Park Geun Hje.

Sud u Seulu osudio je i bivšeg ministra kulture Kim Džong Deoka na dve godine zatvora zbog zloupotrebe vlasti i po drugim optužbama.

U istom slučaju osuđeno je još pet bivših zvaničnika i pomoćnika predsednice na kraće ili uslovne zatvorske kazne.

Park je posle višemesečnih protesta miliona ljudi smenjena, a zatim u martu uhapšena i optužena za korupciju i iznuđivanje desetine miliona dolara od najvećih južnokorejskih kompanija.

Tužilaštvo je kasnije proširilo istragu, tvrdeći da je oko 9.000 umetnika, među kojima su pisci, glumci, muzičari, slikari i reditelji, stavljeno na predsedničku crnu listu.

Mnogi od njih su nepravedno bili isključeni iz programa državnog finansiranja ili učestvovanja u kulturnim projektima koje je podržavala vlada.

Izvor: Beta

Foto: Pixabay

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE