Sve više zemalja uvodi OGRANIČENJA za putnike iz Kine zbog kovida
Sjedinjene Američke Države (SAD) razmatraju uvođenje ograničenja za putnike koji dolaze iz Kine, gde su vlasti naglo ublažile mere protiv kovida-19, saopštili su američki zvaničnici.
Oni su takođe podsetili da je zabrinutost izrazila i Svetska zdravstvena organizacija (SZO), kao i da su slične mere uveli Japan, Indija i Malezija, prenose mediji.
Japanski premijer Fumio Kišida najavio je da će od petka svi posetioci iz Kine morati da se testiraju na korona virus pri ulasku u zemlju, nakon naglog porasta broja zaraženih u Kini.
Oni koji su pozitivni na testu biće stavljeni u karantin na sedam dana u određenim objektima, a njihovi uzorci biće korišćeni za analizu genoma.
Mera stupa na snagu u petak, uoči Nove godine kada se očekuje da ljudi više putuju. Kišida je danas rekao da nedostatak informacija i transparentnosti Kine o infekcijama otežava procenu i pronalaženje bezbednosnih mera.
Postoje velika neslaganja između informacija koje tamo objavljuju državne i lokalnih vlasti, rekao je on.
Zbog čega odluka za ograničenja ?
„U Japanu raste zabrinutost. Odlučili smo da preduzmemo privremene posebne mere kako bismo odgovorili na situaciju“, rekao je premijer i dodao da je cilj da se spreči naglo širenje zaraze u Japanu, a da se ne zaustavi kretanje ljudi.
Ovo je najavljeno samo nekoliko dana nakon što je Svetska zdravstvena organizacija izrazila zabrinutost zbog sve većeg broja novozaraženih u Kini posle naglog popuštanja mera i ukidanja strategije „nula kovida“.
Nagli i nedovoljno pripremljeni izlazak Kine iz politike nulte kovida mogao bi dovesti do skoro milion smrtnih slučajeva, tvrdi nova studija, dok se zemlja priprema za talas infekcija koji se širi iz najvećih gradova u ruralna područja.
Skoro tri godine kineska vlada je koristila stroga ograničenja, centralizovane karantine, masovno testiranje i rigorozno praćenje kontakata kako bi obuzdala širenje virusa.
Ta skupa strategija je napuštena nakon eksplozije protesta širom zemlje protiv strogih ograničenja koja su uzdrmala poslovanje i svakodnevni život građana Kine.
Međutim, stručnjaci su upozorili da je zemlja slabo pripremljena za tako drastičan izlazak, jer nije uspela da poveća stopu vakcinacije starijih, da poveća kapacitete intenzivne nege u bolnicama i da gomila zalihe antivirusnih lekova.
U sadašnjim uslovima, ponovno otvaranje širom zemlje moglo bi da dovede do 684 smrtna slučaja na milion ljudi, prema projekcijama tri profesora sa Univerziteta u Hong Kongu, preneo je CNN.
Popušta korona, ali i Kina: Ublažava mere i nastavlja da živi sa virusom
Izvor: Mediji
Foto: Beta/AP