Rusi buše naftu najbržim tempom u poslednjih pet godina

Ruski proizvođači nafte buše tempom koji nije zabeležen najmanje pet godina, a Moskva se istovremeno sprema za ublažavanje ograničenja proizvodnje OPEK+, kao i za mogućnost ublažavanja nekih međunarodnih sankcija, preneo je Blumberg.

Nivo aktivnosti u industriji je više od trećine iznad nivoa pre rata u Ukrajini, uprkos zapadnim sankcijama čiji je cilj bio da ugroze dugoročnu sposobnost Rusije da prerađuje sirovu naftu ograničavanjem pristupa naprednim tehnologijama i opremi, američka navodi agencija.

„Aktivnost bušenja znači da je ukupni kapacitet Rusije za proizvodnju sirove nafte i lake nafte, koja se zove kondenzat, 11 do 11,5 miliona barela dnevno, što je praktično nepromenjeno od 2016. godine“, rekao je Ronald Smit iz kompanije Emerging Markets Oil & Gas Consulting Partners.

On je zaključio da se ruska naftna industija uglavnom prilagodila zapadnim sankcijama, a da u većini slučajeva postoji odgovarajuća zamena.

Cene nafte

Prosečna dužina ruske proizvodne bušotine u januaru i februaru iznosila je više od 2.370 kilometara, prema poslednjim dostupnim podacima u koje je Blumberg imao uvid.

Kada su veliki strani dobavljači napustili Rusiju nakon početka rata u Ukrajini, prodali su ruske jedinice lokalnim menadžerima, zadržavajući opremu i stručnost u sankcionisanoj zemlji, dok su drugi dobavljači nastavili da posluju, iako u manjem obimu.

„Tokom protekle tri godine, lokalne servisne kompanije su takođe bile u mogućnosti da pronađu alternativne dobavljače opreme ili razviju sopstvene ekvivalente“, rekao je Dmitrij Kasatkin, partner u Kasatkin konsaltingu, koji zapošljava neke bivše konsultante kompanije Deloitte u regionu.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: Politika, Tanjug

Foto: Pixabay, Freepik

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE