Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Nastavljeni radovi na gasovodu „Severni tok 2“

    Ruska kompanija Gasprom je objavila da su nastavljeni radovi na izgradnji gasovoda „Severni tok 2“, uprkos američkim sankcijama.

    Radovi na izgradnji gasovoda, kojim će prirodni gas ići od Rusije do Nemačke kroz Baltičko more, nastavljeni su u subotu uveče u danskim vodama, navodi agencija Dpa.

    Treba završiti još svega 75 od 1.200 kilometara dugog gasovoda, i to u nemačkim i danskim vodama, piše briselski portal Politiko. Nastavak izgradnje gasovoda u danskim vodama bio je najavljen za 15. januar.

    Doskorašnji američki predsednik Donald Tramp uveo je 18. januara, dva dana pred istek mandata, nove sankcije na čijem su udaru svi entiteti koji omogućavaju završetak izgradnje gasovoda, pružajući različite usluge ruskom brodu sa kojeg se polažu cevi u more.

    Nemačka kancelarka Angela Merkel nije odustala od podrške gasovodu uprkos američkim sankcijama i načinu na koji se Moskva odnosi prema opozicionaru Alekseju Navaljnom, uhapšenom i osudjenom na tri i po godine zatvora zbog kršenja uslovne kazne. Merkel je navela da njena vlada ne povezuje odnos prema gasovodu i tenzije s Moskvom zbog Navaljnog.

    Izgradnja u nemačkim vodama je trenutno zamrznuta zbog sudskog procesa, koji je pokrenula nevladina organizacija Ekološka akcija Nemačka (Deutsche umwelthilfe), osporavajući državnu dozvolu za radove.

    SAD, nekoliko istočnoevropskih zemalja i ekološke grupe snažno se protive izgradnji gasovoda, dok nemačke vlasti ne odustaju od planova za taj projekat. Vašington tvrdi da će gasovod povećati energetsku zavisnost Evrope od ruskog gasa i ugroziti evropsku energetsku bezbednost.

    Moskva uzvraća, optužujući SAD da pokušavaju da promovišu prodaju sopstvenog tečnog prirodnog gasa, navodi AP.

    Novi gasovod, kapaciteta 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, ići će gotovo istom rutom kao Severni tok i prelaziće ekonomske zone i teritorijalne vode pet zemalja, Rusije, Finske, Švedske, Danske i Nemačke. Njime se zaobilaze tranzitne zemlje Ukrajina, Belorusija, Poljska i druge istočnoevropske i baltičke države.

    Izvor: Beta

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE