Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Gasprom nastavlja redovno da isporučuje gas preko Ukrajine za Evropu

    Ruski „Gasprom“ nastavlja da redovno isporučuje ruski gas za tranzit u Evropu preko teritorije Ukrajine, rekao je novinarima zvanični predstavnik holdinga Sergej Kuprijanov.

    Gasprom isporučuje ruski gas za tranzit preko teritorije Ukrajine u redovnom režimu, u skladu sa prijavama evropskih potrošača – 108,3 miliona kubnih metara“, rekao je Kuprijanov, prenose medji.

    Ovaj obim generalno odgovara isporukama po dugoročnim zahtevima za tranzit gasa kroz Ukrajinu (oko 109,5 miliona kubnih metara dnevno), naveo je on. Juče su prijave iznosile 108,4 miliona kubnih metara.

    Istovremeno, mediji prenose da se EU suočava sa drastičnim porastom cena energenata i mogućnošću prestanka uvoza ruskog gasa.

    Mnoge zemlje saopštile da neće da plaćaju gas u rubljama

    Nemačka ministarka odbrane Kristin Lambreht rekla je da bi EU trebalo da razgovara o prekidu uvoza gasa iz Rusije.

    Litvanija je prva zemlja EU koja je prestala da uvozi ruski gas, a isto su najavile i Letonija i Estonija.

    Slovačka će “dejstvovati” u skladu sa Evropskom unijom protiv ruskog zahteva za plaćanje gasa u rubljama. Ministar ekonomije Slovačke Ričard Sulik (Richard Sulik) rekao je ranije da njegova zemlja ne može da bude odsečena od tokova ruskog gasa, kao i da je spremna da gas plaća u rubljama, premda podržava zajednički stav Evropske unije.

    I Bugarska saopštava da je primila zahtev da se ruski gas plaća u rubljama, ali se e slaže sa opštom pozicijom EU – insistiraće na plaćanju kao i do sada, u dolarima ili evrima.

    „Svakako ćemo uskladiti svoj stav sa EU. Ono što se u pismu očekuje, odnosi se na 18. april, to je sledeća isplata“, dodao je minister energetike Bugarske.

    Kada se primenjuje novi mehanizam plaćanja?

    Ipak kako je ranije izjavio portparol Kremlja Dmitrij Peskov, novi mehanizam koji se odnosi na plaćanje ruskog gasa u rubljama neće se primenjivati od 31. marta kako je ranije najavljeno.

    “Neće, apsolutno. Plaćanje i isporuke su dugotrajan proces”, rekao je Peskov novinarima, odgovarajući na pitanje da li uputstvo da se mehanizam razvije do 31. marta znači da će nova pravila stupiti na snagu istog dana.

    Šta dalje, šta se može očekivati?

    Ostaje da se vidi kako će se odluka oko plaćanja gasa u rubljama odraziti dalje na situaciju i odluke zemalja, a stručnjak za energetiku Miloš Zdravković za BIZLife kaže da je sasvim logično da kada neko ima robu koja je kurentna i potrebna tržištu može da traži i cenu koju želi.

    “Ruska cena za gas je povoljnija zbog tehnologije i transporta,  proizvodnje, ima ga dovoljno i potreban je  Evropi, Aziji i Africi, a s druge strane,  kad imate kurentnu robu i dobru cenu, možete da je naplatite kako hoćete“ , objašnjava Zdravković.

    Rusija ima pravo da naplaćuje gas u valuti u kojoj želi

    Ističe da se Rusiji više isplati da naplaćuje u rubljama jer tako jača svoju valutu koja je usled aktuelne situacije značajno pala.

    “Onaj ko ima robu može da traži da mu se plati na način koji mu odgovara. To je manevar da se ojača rublja i to su vec učinili. I imaju pravo da naplaćuju kako žele i u tome su pokazali odlučnost“, dodaje.

    S druge strane, Evropa potroši 500 milijardi kubika gasa, a na uvoz otpada 400 milijardi, što znači da bi potencijalno mogli biti u velikom problemu.

    Objašnjavajući poziciju Srbije u ovim okolnostima Zdravković kaže da je interes Srbije da zaključi dugoročni ugovor sa Ruskom federacijom i da je greška što i ranije to nije učinjeno, a cena će svakako sada biti veća nego 2021. godine.

    Plaćanje u rubljama samo za neprijateljske zemlje, ne utiče na Srbiju

    Zoran Grubišić, profesor Beogradske bankarske akademije ističe da se plaćanje gasa u rubljama odnosi samo na kako je Rusija navela „neprijateljske zemlje“.

    „Mi nismo u toj kategoriji i to se na nas nikako ne odnosi. To može indirektno preko rasta nekih troškova uticati na nas, ali neće imati direktan uticaj“, dodaje.

    Ističe da će se videti kako će se situacija odvijati dalje budući da su mnoge zemlje saopštile da neće prihvaiti da gas plaćaju u rubljama.

    „Videćemo, ne mozemo znati kako će ko da odigra potez u ovoj situaciji“, dodaje.

    Budući da je saopšteno i da će biti dozvoljeno plaćanje u bitkoinu Grubišić kaže da to deluje nestvarno jer cena, odnosno vrednost kriptovalute oscilira, i reč je o nestabilnoj valuti.

    Ne znam koliko je održivo na duži rok, meni bar to ne deluje realno, dodaje Grubišić za BIZLife.

    Iz Kremlja poručuju: Plaćanje gasa u rubljama ne stupa na snagu 31. marta

    Putin objavio kada je ROK da se krene sa naplatom gasa u RUBLJAMA

    Izvor: Beta/BIZLife

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE