Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Švedska u škole vraća knjige

    Kada i kako bi trebalo da učite decu o NOVCU?

    Roditelji često žele da njihova deca budu bezbrižna u životu, ali finansijsko samopouzdanje i pismenost mogu da budu ključ za obezbeđivanje srećne budućnosti. Jačanje finansijskog samopouzdanja vašeg deteta je ključno, istakli su stručnjaci.

    „Imati dobru finansijsku odgovornost je od suštinskog značaja za uspeh u životu jer veštine raspolaganja novcem utiču na važne prekretnice, kao što su brak, dobijanje posla ili kupovina kuće“, rekla je Suzan Hiršman, direktorka upravljanja bogatstvom u Schwab Wealth Advisory, za CNBC Make It.

    Poslodavci bi, na primer, mogli da izvrše proveru kreditne sposobnosti da bi analizirali zaposlene, objasnila je ona. Na velike kupovine poput kuće takođe može da utiče vaša istorija sa novcem. Rano uspostavljanje dobrih navika može da pomogne u izbegavanju bilo kakvih problema, istakla je Hiršman.

    Dete, Meta

    Deca (Unsplash)

    Ostale opasnosti zbog kojih bi deca mogla da postanu žrtve, ako nisu finansijski obrazovana, uključuju potencijalne zamke duga poput „kupi sada plati kasnije“, kazao je Set Vunder, glavni investicioni službenik u Acorns-u.

    Erik Landolt, šef porodičnog savetovanja u UBS Global Wealth Management, napravio je korak dalje.

    „Finansijska pismenost treba da bude osnovna veština, kao što su čitanje ili pisanje. Odluke o novcu takođe mogu da imaju širi uticaj na društvo u zavisnosti od toga kako se troši i ulaže“, naveo je on.

    Kada učiti decu o novcu?

    Jasno je koliko je razgovor o novcu zaista važan. Ali kada je pravo vreme za njega? Stručnjaci imaju različita mišljenja, ali to može biti mnogo ranije nego što mislite.

    Vunder je rekao da je šest godina doba kada deca počinju da shvataju neke koncepte novca.

    „Ovo je doba kada deca počinju da razumeju matematiku u školi i mogu da shvate posledice ‘ako ga nema, nestalo je’ i odvajanja novca za stvari koje zaista žele“, rekao je on.

    Mozak, deca

    Deca (Pixabay)

    Kada deca napune sedam godina, mnoge njihove finansijske navike su već formirane, dodao je, napominjući da su deca svesna novca i da su radoznala mnogo ranije nego što bi mnogi roditelji mogli da očekuju.

    Hiršman je predložila da se počne još ranije, između treće i pete godine života.

    „To je period kada imaju mogućnost da donose odluke i razumeju“, rekla je ona i dodala da je idealno započeti jednostavno i napredovati ka prenošenju novčanih vrednosti roditelja.

    Od osnovnih do složenih stvari

    Landolt se nalazi između njih, rekavši da je već sa pet godina dobro vreme za početak, jer deca tada najviše prihvataju poruke o porodičnim vrednostima koje prenose roditelji ili bake i deke. On preporučuje da decu od pet do osam godina uče „osnovnim stvarima“ kao što su da novac ima vrednost i kako izbori, koji imaju veze sa njim, imaju uticaj.

    Za decu od osam do 12 godina teme mogu da budu složenije, smatra Landolt.

    „Možete razgovarati o različitim vrstama ili upotrebi novca. Dakle, to može biti ušteda ili trošenje, neki od tih koncepata“, naveo je on.

    Novac, kasica prasica, štednja (Freepik)

    Kako deca postaju tinejdžeri, dakle između 12 i 15 godina, može im se dati više odgovornosti kao što je upravljanje malim budžetom, objasnio je Landolt. Ovo uključuje koncepte kao što su trošenje, štednja i razumevanje kako odluke o trošenju novca mogu uticati na to koliko novca ostane kasnije, rekao je on. Takođe biste mogli da počnete da razgovarate o finansijskim odlukama za celu porodicu, kao što je podrška filantropskim projektima ili dobrotvornim organizacijama u ovom uzrastu.

    Konačno, deca od 16 do 18 godina mogu da nauče kako funkcionišu finansijski sistem i banke.

    Razmislite o ovome kada razgovarate o novcu sa decom

    Kad god odlučite da počnete da razgovarate o novcu sa svojom decom, postoji nekoliko stvari koje stručnjaci preporučuju da imate na umu.

    Tri najvažnije stvari koje treba zapamtiti su: doslednost, fokusiranje na akcije i neprekidni razgovori, veruje Hiršman.

    „Možete ih pustiti da prave male greške kako bi mogli da uče iz njih“, rekla je ona.

    Jedan od načina da to uradite je da im date džeparac, istakla je ona. Vunder je saglasan sa ovim predlogom, te je dodao da tako možete da naučite decu odgovornom budžetiranju, trošenju i štednji.

    Novac, edukacija (Freepik)

    Takođe je ključno da razgovori budu prikladni za uzrast, rekao je on.

    „Način na koji otvarate temu sa šestogodišnjakom biće drugačiji nego kod tinejdžera, ali svi imaju zajedničku temu podučavanja dece o razlici između potrebe i želje“, objasnio je Vunder.

    Konačno, kao i kod mnogih stvari, roditelji koji se vode svojim primerom takođe mogu imati ogroman uticaj, veruje Hiršman.

    „Važno je da roditelji praktikuju ono što govore i da se trude da ne šalju drugačije poruke“, zaključila je ona.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pexels, Unsplash, Pixabay, Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE