Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Čitanje, uputstvo, AI

    Čitanje uputstva za upotrebu postaje stvar prošlosti? Novi AI sistem ih čita i izučava umesto ljudi

    Kada ste poslednji put kupili novi elektronski uređaj, da li ste pogledali uputstvo za upotrebu? Ako je vaš odgovor odlučno „ne“, onda niste sami. Studije pokazuju da se mnogi od nas ne trude da pročitaju uputstvo za upotrebu.

    Jedna anketa u Velikoj Britaniji pokazala je da svaki peti čovek preskače priručnik, dok američki izveštaj kaže da je to slučaj kod čak 50 odsto ljudi.

    Kaspar Hercberg, šef britanske kompanije za industrijski softver Aveva, kazao je da voli dobro uputstvo za upotrebu.

    „Ja sam veliki obožavatelj svakodnevnih stvari!“, istakao je.

    Ali on razume da ih mnogi ljudi odmah ostave u kuhinjskoj fioci zbog čega ih nikada ne pročitaju. Ipak, iako je u redu da potrošač preskoči uputstvo za upotrebu, to nije slučaj u svetu industrije, gde inženjeri moraju tačno da znaju kako funkcionišu mašine ili računarski sistemi o kojima brinu. Ovo je posebno slučaj ako se pojavi problem koji treba da popravi što je pre moguće.

    Da bi pomogla takvim radnicima, Aveva je pokrenula AI sistem koji može da čita i uči uputstva za upotrebu u njihovo ime. U svojoj prvoj verziji AI je zapamtio tehničke priručnike za električne mreže i vetroturbine kojima upravlja matična kompanija Aveva Schneider Electric.

    Čitanje uputstva, AI

    Čitanje, uputstvo, AI (Unsplash)

    AI kao pomoć radniku

    Takođe kontinuirano prati mašineriju preko hiljada senzora. Ideja je da AI može da imitira stručnost starijih inženjera sa decenijama praktičnog znanja iza sebe. Dakle, kako AI može da pomogne radniku u energetskom sektoru koji pokušava da pronađe uzrok kvara?

    Sajmon Benet, šef AI inovacija u kompaniji Aveva, tvrdi da veštačka inteligencija može da locira gde je, recimo, došlo do nestanka struje. Zatim ulazi u „PDF priručnik“. Iz ovoga, AI – preko ekrana računara – generiše različite ideje o tome šta bi mogao da bude problem.

    Takođe može da proizvede 3D sliku pogođene mašinerije, kao što je turbina, pri čemu Benet napominje da inženjeri cene takve vizuelne odgovore na njihova pitanja, piše BBC.

    Aveva sistem je nazvao svojim „industrijskim pomoćnikom veštačke inteligencije“ i rekao je da je cilj da on pomogne da se prevaziđe dilema sa kojom se suočavaju mnoga preduzeća – ostarela radna snaga koja odlazi u penziju i sa sobom nosi svoje teško stečeno znanje.

    Dakle, ako je neko nov u svom poslu, „AI može da ga vodi i da pogleda priručnik umesto njega“.

    AI (Freepik)

    Korisnički vodiči

    „Postavljanjem pametnih pitanja AI sistemu nećemo morati da zovemo nekog starog, penzionisanog inženjera tokom noći i da ga držimo na telefonu sat vremena“, naveo je Benet.

    Dok je Aveva napravila AI sistem koji može da pretražuje uputstva za upotrebu, druge tehnološke kompanije su osmislile AI koji može da napravi takve vodiče za proizvode.

    Dozuki sa sedištem u Kaliforniji je jedna takva tehnološka firma. Njen sistem CreatorPro koji pokreće veštačku inteligenciju može automatski da kreira korisnički vodič zasnovan na tome da inženjer pravi video snimak u kome priča i sprovodi proces.

    „Korisnik otprema video zapis i automatski se kreira vodič sa uputstvima korak po korak“, objasnio je Alen Jung, potpredsednik Dozuki-ja.

    „AI bira tekst koji prati svaki korak i može automatski da ga prevede na druge jezike“, dodao je.

    OpenAI

    ChatGPT, AI, veštačka inteligencija (Freepik)

    Čovekov potpis

    Trenutno AI proizvodi snimke praćene tekstom drugih radnika. Alen Jung je naglasio da rade na proširenju teksta na govor, s tim da će AI u budućnosti takođe da diktira uputstva preko kompjuterskog zvučnika.

    Međutim, korisničke vodiče koje kreira veštačka inteligencija i dalje treba da potpiše ljudsko biće.

    „Korisnički vodiči se izvoze u nacrtu kako bi ih inženjer pregledao“, naveo je Jung.

    Ponavljajući stvari koje je iznela Aveva, Jung je dodao da Dozukijev proizvod ima za cilj da pomogne firmama da se izbore sa činjenicom da radna snaga u proizvodnom sektoru sve više stari, a sve starije osoblje odlazi u penziju.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash, Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE