Česi kupuju američke lovce, vrednost ugovora 6 milijardi evra

Vlada Češke je sa Sjedinjenim Američkim Državama potpisala sporazum vrednosti 6,6 milijardi dolara (6,1 milijardi evra) o kupovini 24 borbena aviona F-35, što je najveća pojedinačna kupovina za češku vojsku.

Ministarka odbrane Češke Jana Černohova i američki ambasador u Pragu Bijan Sabet su potpisali memorandum o razumevanju, a ministrka je potpisala i pismo o prihvatanju, što je poslednji korak u finalizovanju ugovora dveju vlada, piše u saopštenju češkog Ministarstva odbrane.

Ministarstvo je više od godinu dana pregovaralo o sporazumu sa SAD, a češka vlada ga je odobrila u septembru prošle godine.

Avioni treba da budu isporučeni od 2031. do 2035. godine. Te američke letelice će zameniti 14 aviona JAS-39 Gripen iz Švedske koje korisri Češka.

Češka će platiti SAD skoro pet milijardi dolara za avione, obuku pilota, municiju i druge troškove, rekla je ranije Černohova.

Ostali predviđeni novac je za finansiranje modernizacije vazduhoplovne baze Časlav u centralnoj Češkoj, gorivo i obuku osoblja, dodala je ona.

Izvor: Beta

Foto: Pixabay

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE