Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Pisci, AI

    TV i filmski pisci se bore da sačuvaju svoje poslove od veštačke inteligencije

    Po svim standardima, Džon Avgust je uspešan scenarista. Napisao je filmove kao što su „Big Fish“, „Charlie’s Angels“ i „Go“. Ali čak je i on zabrinut zbog uticaja veštačke inteligencije na njegov rad. Snažan novi set AI alata, obučen na ogromnim količinama podataka na mreži, sada može da generiše eseje, tekstove pesama i drugi pisani rad kao odgovor na upite korisnika.

    Iako postoje jasne granice za to koliko dobro AI alati mogu da proizvedu ubedljive kreativne priče, ovi alati postaju samo napredniji, stavljajući pisce poput Avgusta na oprez.

    „Scenaristi su zabrinuti zbog toga što su naši scenariji materijal koji ulazi u ove sisteme kako bi se generisali drugi scenariji, tretmani i ideje za pisanje priča. Posao koji radimo ne može se zameniti ovim sistemima“, rekao je Avgust, član odbora Američkog udruženja pisaca za CNN.

    Avgust je jedan od više od 11.000 članova WGA koji su stupili u štrajk u utorak ujutru, što je odmah zaustavilo proizvodnju nekih televizijskih emisija i možda odložilo početak novih sezona drugih kasnije ove godine, piše CNN.

    WGA zahteva niz promena od Saveza proizvođača filmova i televizije, od povećanja plata do dobijanja jasnih smernica za rad sa servisima za striming. Ali kao deo svojih zahteva, WGA se takođe bori da svoje funkcionisanje odbrani od veštačke inteligencije.

    Tehnologija, AI, pisci

    Veštačka inteligencija, AI, pisci (Pixabay)

    Pisci zabrinuti za svoj posao

    U predlogu objavljenom na veb stranici WGA ove nedelje, sindikat je rekao da bi veštačka inteligencija trebalo da bude regulisana tako da „ne može da piše ili prepisuje književni materijal, da se ne može koristiti kao izvorni materijal“ i da se rad pisaca „ne može koristiti da obuči AI.”

    Avgust je rekao da je zahtev za veštačkom inteligencijom „jedna od poslednjih stvari” koja je dodata na WGA listu, ali da je to „očigledno problem koji pisce brine” i da treba da se pozabave time sada. Kasnije „možda će biti prekasno“.

    WGA je rekla da je AMPTP odbio predlog, ponudivši godišnje sastanke na kojima bi se razgovaralo o napretku u tehnologiji. Avgust je rekao da odgovor AMPTP-a pokazuje da žele da njihove opcije ostanu otvorene.

    U dokumentu koji je poslat CNN-u u odgovoru na neka od pitanja WGA, AMPTP je rekao da ceni rad kreativaca i da su „najbolje priče originalne, pronicljive i često potiču iz sopstvenih iskustava ljudi“.

    „AI postavlja teška, važna kreativna i pravna pitanja za sve. Pisci žele da budu u mogućnosti da koriste ovu tehnologiju kao deo svog kreativnog procesa, bez promene načina na koji se određuju autorska prava, što je komplikovano s obzirom da materijal veštačke inteligencije ne može biti zaštićen autorskim pravima. Dakle, to je nešto što zahteva mnogo više diskusije, što smo se obavezali da uradimo“, navodi se.

    Autorska prava i AI

    Dodaje se da trenutni WGA sporazum definiše „pisca“ kao „osobu“ i da „materijal generisan od strane AI ne bi bio kvalifikovan za autorska prava“.

    Pokušaj pisaca da se cenkaju oko veštačke inteligencije je možda najistaknutija radnička bitka koja se do sada bavila zabrinutošću u vezi sa najsavremenijom tehnologijom koja je privukla pažnju sveta od javnog objavljivanja ChatGPT-a.

    Ekonomisti Goldman Saksa procenjuju da bi najnoviji talas veštačke inteligencije mogao na neki način da automatizuje čak 300 miliona radnih mesta širom sveta. Očekuje se da će najviše pogođeni radnici biti i na administrativnim i pravnim pozicijama. A uticaj bi mogao da se dogodi i ranije nego što neki misle: izvršni direktor IBM-a je nedavno sugerisao da bi veštačka inteligencija mogla da eliminiše potrebu za hiljadama poslova samo u njegovoj kompaniji u narednih pet godina.

    Dejvid Gunkel, profesor na Odeljenju za komunikacije Univerziteta Severni Ilinois koji prati veštačku inteligenciju u medijima i zabavi, rekao je da scenaristi žele jasne smernice u vezi sa veštačkom inteligencijom jer „mogu da vide pisanje na zidu“.

    „AI već zamenjuje ljudsku radnu snagu u mnogim drugim oblastima kreiranja sadržaja – kopirajting, novinarstvu, SEO pisanju i tako dalje. WGA jednostavno pokušava da izađe ispred i da zaštiti svoje članove od tehnološke nezaposlenosti“, rekao je on.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pexels, Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE