
Sedam nagrada za srpske srednjoškolce: Moneta Works među najboljim mladim preduzetnicima Evrope
Učenička kompanija „Moneta Works“ iz Tehničke škole „Mileva Marić Ajnštajn“ u Novom Sadu ostvarila je izuzetan uspeh na najvećem evropskom festivalu preduzetništva za mlade Gen-E 2026 održanom početkom jula u Rigi, osvojivši čak sedam međunarodnih nagrada i priznanja u konkurenciji najboljih učeničkih kompanija iz 38 evropskih zemalja.
Festival Gen-E 2026 održan je u Rigi, glavnom gradu Letonije, od 6. do 10. jula i okupio je najbolje učeničke kompanije i studentske timove iz cele Evrope. Kao jedan od najprestižnijih evropskih događaja posvećenih preduzetništvu mladih, festival je učesnicima pružio priliku da svoje poslovne ideje i preduzetničke poduhvate predstave pred međunarodnim žirijem, učestvuju u radionicama i panelima i povežu se sa predstavnicima privrede, obrazovanja i institucija. Program je završen svečanom gala večeri, na kojoj su najboljim timovima dodeljena evropska priznanja u oblastima inovativnosti, održivosti, društvenog uticaja i preduzetničkog potencijala.
Tim iz Novog Sada osvojio sedam evropskih nagrada
Među najznačajnijim nagradama koje je osvojio tim iz Srbije je nagrada „Re-Power Your Future“ za najbolji društveni uticaj, namenjena timovima koji svojim inovacijama pokreću pozitivne promene, osnažuju svoju generaciju i doprinose razvoju zajednice.
Učenici iz Srbije bili su ubedljivi i u javnom nastupu, osvojivši nagradu za najbolju scensku prezentaciju, kao i nagradu za najbolji kratki pitch, kategoriju koja je uvedena ove godine i nagrađuje predstavljanje poslovne ideje za svega jedan minut. Natalija Kundačina, koja je predstavljala tim u ovoj kategoriji, osvojila je i individualno priznanje Alumni Leadership Award, kao jedna od šest dobitnika iz različitih zemalja, u konkurenciji 190 učenika iz 38 zemalja.

„Predstavljati Srbiju na najvećem evropskom događaju posvećenom preduzetništvu mladih bila je ogromna čast i jedno od najvrednijih iskustava za mene. Posebno sam ponosna na svoj tim, jer smo pokazali koliko zajednička vizija, poverenje i posvećenost mogu da nas odvedu daleko. Zahvalna sam našim nastavnicama mentorkama, kao i organizatorima, na podršci i prilici da učimo, razvijamo se i predstavljamo svoju zemlju među najboljim učeničkim kompanijama Evrope“, izjavila je Natalija Kundačina.
Tim koji čine Anđela Božić, Mijat Radovanović, Maša Koprenović i Natalija Kundačina osvojio je i prvo mesto na gradskom reliju, tokom kojeg su učenici kroz niz aktivnosti pokazali timski rad, kreativnost, brzinu i sposobnost saradnje. Uz još dve titule osvojene u zabavnom delu programa, tim Moneta Works završio je svoje učešće na Gen-E festivalu sa ukupno sedam nagrada i priznanja.
„Iz Rige nosim nova prijateljstva, dragocena iskustva i još veću veru da mladi iz Srbije, kada dobiju priliku i podršku, mogu ravnopravno da stoje uz najbolje mlade preduzetnike Evrope. Budućnost pripada mladima koji se usuđuju da stvaraju, sarađuju i veruju u svoje ideje“, dodala je Natalija.
Nagradu „Re-Power Your Future“ dodeljuje UniCredit Fondacija, priznanje za najbolji javni nastup Agencija za investicije i razvoj Letonije, dok se Alumni Leadership Award dodeljuje uz podršku kompanije Johnson & Johnson. Gradski reli organizovala je kompanija Würth.
Od nacionalnog uspeha do evropske scene
Moneta Works predstavljala je Srbiju nakon što je proglašena za najbolju učeničku kompaniju u zemlji, u konkurenciji više od 150 učeničkih kompanija iz svih delova Srbije. Učenici su se tokom školske godine nadmetali na regionalnim i nacionalnom takmičenju u organizaciji Dostignuća mladih u Srbiji.
Anđela, Mijat, Maša i Natalija osmislili su i proizveli edukativnu društvenu igru Budget Boss, koja kroz zajedničku igru roditelja i dece razvija finansijsku pismenost i veštine za odgovorno upravljanje novcem.
Mentorsku podršku učenicima pružile su nastavnice Marina Pribiš i Jovana Despić, koje su sa njima pokrenule učeničku kompaniju, a važan oslonac tokom razvoja projekta bio im je i mentor iz biznisa Milovan Jarčević iz kompanije Bosch Srbija. Njihovo iskustvo, konkretni saveti i vera u tim pomogli su učenicima da unaprede svoju ideju, prevaziđu izazove i na evropsku scenu izađu sigurniji u sebe i ono što su zajedno stvorili.

„Kao mentorka, dok gledam ove rezultate, osećam neizmeran ponos koji prevazilazi okvire samog takmičenja. Ovo nije samo priča o sedam osvojenih nagrada u Rigi, već o divnom putovanju tokom kojeg smo zajedno rasli, i učenici i mi mentori. Gledala sam kako Anđela, Mijat, Maša i Natalija sazrevaju kroz svaki izazov, od prve ideje za društvenu igru Budget Boss do trenutka kada su hrabro i samouvereno stali na veliku evropsku scenu. Posebno sam zahvalna koleginici Jovani, sa kojom sam vodila tim i pružala učenicima podršku na svakom koraku. Videti ih kako sa ponosom predstavljaju Srbiju, pokazujući preduzetničke veštine, zrelost i društvenu odgovornost, za mene je najveća nagrada, jer su oni dokaz da uz veru u sebe i naporan rad, granice za naše srednjoškolce zaista ne postoje“, izjavila je nastavnica Marina Pribiš.
Nacionalno takmičenje Učeničkih kompanija u organizaciji Dostignuća mladih u Srbiji održano je krajem maja u Beogradu, uz podršku Nordeus fondacije, UniCredit Fondacije, NCR Voyix fondacije, Ministarstva prosvete i inicijative BOOST Balkans koju sprovodi ALDA uz finansijsku podršku AFD-a.
Predstavnik Srbije u međunarodnom žiriju
Među članovima međunarodnog žirija ove godine bio je i Tomislav Mihajlović, Chief People & Operations Officer domaće gejming kompanije Nordeus, koja je deo američke kompanije Take-Two Interactive, što predstavlja još jedno značajno priznanje za Srbiju i njenu zajednicu stručnjaka uključenih u razvoj mladih preduzetnika.
,,Bila je izuzetna čast predstavljati našu zajednicu u žiriju na ovogodišnjem Gen-E takmičenju u Rigi i svedočiti neverovatnoj energiji, profesionalizmu i timskom duhu mladih preduzetnika iz cele Evrope. Izuzetno visok kvalitet radova i spremnost učenika da kroz inovativna rešenja odgovore na realne društvene izazove pokazuju da budućnost leži u rukama generacija koje već sada razmišljaju globalno i zrelo. Ovo inspirativno iskustvo još jednom dokazuje koliko je važno da kao industrija nastavimo da ulažemo u preduzetničko obrazovanje i osnažujemo mlade talente na njihovom razvojnom putu”, istakao je Mihajlović.
View this post on Instagram
Srednja škola Žitorađa među najpreduzimljivijim školama Evrope
Pored uspeha učeničke kompanije Moneta Works, Srbija je na Gen-E festivalu dobila još jedno značajno priznanje. Srednja škola Žitorađa osvojila je titulu za Najpreduzimljiviju školu (The Entrepreneurial School) i tako postala jedna od deset srednjih škola u Evropi koje se mogu pohvaliti ovim priznanjem.
Nagradu je u ime škole u Rigi primila nastavnica Bobana Đorđević, koja sa svojim kolegama već godinama sprovodi program Učenička kompanija. Uprkos malom broju učenika, škola ostvaruje zapažene rezultate na takmičenjima i neguje kulturu preduzetničkog učenja, inovacija i timskog rada.
Priznanje The Entrepreneurial School tradicionalno se dodeljuje na Gen-E festivalu najboljim evropskim školama koje kontinuirano razvijaju preduzetničko obrazovanje.
Sedam nagrada i priznanja za tim Moneta Works, nagrada za Srednju školu u Žitorađi i učešće predstavnika Srbije u međunarodnom žiriju potvrđuju kvalitet učeničkog preduzetništva u našoj zemlji. Program Učenička kompanija nastavlja da razvija generacije mladih ljudi spremnih da svoje ideje pretvore u uspešne, održive i društveno odgovorne poduhvate.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER
Izvor: BIZLife
Foto: JA Latvia










