Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Zašto je Afrika kontinent sa NAJVIŠOM STOPOM rasta stanovništva?

    Gana je istorijska zapadnoafrička zemlja po mnogo čemu i, uprkos činjenici da je do 1957. bila britanska kolonija i dalje predstavlja veliku nepoznanicu za većinu Evropljana.

    Neke od fascinantnih činjenica vezanih za ovaj afrički dragulj su da se njeni stanovnici služe sa čak 11 jezika, kao i da je upravo ova zemlja jedan od najvećih svetskih izvoznika kakaa, ali i zlata, i da se baš u Gani nalazi jezero Volta, koje je najveće veštačko jezero na svetu površine 8.500 kvadratnih kilometara.

    Gana je zanimljiva i sa stanovišta geografije, jer se upravo na jugu ove zemlje, u mestu Tema, nalazi spomenik kojim se obeležava središte zemlje, odnosno centar planete Zemlje – mesto gde se susreću Grinič meridijan i ekvator. Ovo je samo jedna od nebrojeno mnogo turističkih destinacija, a razlog zašto Gana dobija na popularnosti kod turista je što spada u jednu od politički najstabilnijih afričkih zemalja.

    Zovu je i „Vrata Afrike“ upravo zbog bezbednosti, ali i atrakcija koje nudi. Među prvima je svakako Nacionalni park Kakum, jedan od 16 koliko ih ova zemlja ima. Smešten u centralnom delu ove zemlje, Kakuma park omogućava turistima da sagledaju prirodu iz jedne posebne perspektive.

    World Trade Centre Accra (Credit WTC Accra)

    Naime, park je prošaran visećim mostovima koji su visoko iznad zemlje i daju osećaj kao da šetate među krošnjama drveća pa turisti naizmenično osećaju nalete adrenalina i spokoja koji donosi divlja priroda džungle. Mogućnosti za safari takođe postoje, a ono što predstavlja dodatnu opciju je da se vaša safari tura završi na nekoj od fenomenalnih okeanskih plaža!

    Klima je tropska, a monsunske kiše padaju na severu zemlje u periodu od maja do septembra. Prosečna dnevna temperatura je oko 30 °C, dok se noću spušta na prijatnih 24.

    U glavnom gradu Akri, gde se nalaze neke od najlepših plaža ove zemlje, turisti mogu da uživaju u lokalnom običaju paljenja vatri na plaži uz zalazak sunca, praćen domorodačkim plesom. Za one koji ne bi da preuzimaju rizik susreta sa divljim životinjama, tu je Aburi botanička bašta, koja je otvorena još davne 1890. godine i prostire se na površini od neverovatnih 65 hektara! Ova botanička bašta je inače imala i značajnu ulogu u razvoju ekonomije Gane jer se upravo tu nalazio rasadnik kakao semena. Možda je Švajcarska prepoznata kao prestonica proizvodnje čokolade, ali ništa od slatkih zalogaja ne bi bilo moguće bez kakaa iz Gane.

    Postoje različiti izvori o tome kada je tačno kakao donet u zapadnu Afriku. Po nekima je to bilo 1788. godine, kada su Španci doneli zasade vrste forastero na Fernando Po, ostrvo u Gvinejskom zalivu. Po drugima je u pitanju 1824, kada su Portugalci doneli zrna forastera u današnji Gabon.

    Zemlje kao što su Obala Slonovače i Gana danas proizvode skoro 70 odsto svetskih količina čokolade, što predstavlja ogroman doprinos, naročito imajući u vidu da Afrika troši manje čokolade od svih drugih kontinenata. Kada je Gana 1957. godine stekla nezavisnost, tržište kakaa je bilo na vrhuncu uspeha. Ganjani su pohitali da razviju sopstvene farme i doprinesu svetskom tržištu kakaa. Uzgajivači i trgovci su i dalje predvodili najveći deo lokalne prodaje i nastavili su da sarađuju sa trgovačkim posrednicima u prodaji svog kakaa velikim kompanijama u inostranstvu.

    Za turiste ova zemlja, kao i većina afričkih nije skupa, ali Akra spada u sam vrh kada su u pitanju najskuplje prestonice ovog kontinenta.

    Pored toga, širom Gane i afričkog kontinenta postoje brojne poslovne mogućnosti za ulaganje. Ono što je doprinelo ekonomskom uspehu Gane je otkriće nafte u prvoj dekadi ovog veka, a mnogim kompanijama koje odluče da ovde posluju u prilog ide i činjenica da većinu populacije čini upravo radno sposobno stanovništvo.

    Afrika ima 1,4 milijardu stanovnika i predstavlja kontinent sa najvećom stopom rasta broja stanovnika na planeti, a taj broj će se udvostručiti do 2050. godine, dok se očekuje da 80 odsto ovog rasta bude u urbanim oblastima. Takođe je i jedno od najmlađih, prosečne starosti 15,7 godina. Mlada populacija Afrike će svakako imati uticaja na svet u ekonomskom i geopolitičkom smislu.

    Još jedan kuriozitet ove zemlje je i da 90 odsto firmi pripada sektoru malih i srednjih preduzeća, kao i da se potencijal ove afričke republike uveliko prepoznaje ne samo u domenu trgovine već i brojnih drugih industrija. U sektore za investicije u Africi spadaju poljoprivreda, poljoprivredne tehnologije, prerada hrane, proizvodnja, rudarstvo, struja i energija i informaciona i komunikaciona tehnologija (ICT), kao i mnogi drugi. Gana predstavlja vrata u svet mogućnosti globalne trgovine za kompanije u zapadnoj Africi, kao i odličnu polaznu tačku za međunarodne komercijalne interese koji planiraju da iskoriste privlačne mogućnosti u Africi.

    U potrazi za ekonomskim šansama

    U Akri, prestonici Gane, održana je 53. Generalna skupština Asocijacije svetskih trgovinskih centara (WTCA) od 23. do 28. aprila kao pan-afrički događaj koji je okupio ne samo lokalne preduzetnike već i mnoge evropske i svetske kompanije koje su uvidele ekonomski potencijal Afrike. Sa Svetskim trgovinskim centrom Akra kao domaćinom, ovaj susret je za glavne teme imao poslovne mogućnosti širom afričkog kontinenta i predstavljanje novih i proširenih mogućnosti za investicije ne samo u i iz Gane, već i svih afričkih nacija.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Promo

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE