Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Zašto dr Radovanović smatra da se PRERANO UKIDAJU korona mere?

    Epidemiolog Zoran Radovanović izjavio je da je prerano ukloniti već labave mere protiv širenja koronavirusa.

    „Ako bismo pri ovog učestalosti zaražavanja, te skromne prepreke širenju zaraze uklonili, onda bi razvukli ovaj talas epidemije mnogo duže. Išao bi horizontalno, možda bi se povećao broj obolelih, a cilj je da se sada strpimo i da imamo relativno mirno leto“, upozorava Radovanović u razgovoru za portal Nova.rs.

    Epidemiolog podseća da i dalje imamo veliki broj zaraženih, a mere su ionako već labave i slabo se poštuju.

    „U Beogradu još neko i nosi maske, van Beograda skoro niko. Sve vreme imamo jedan od najtolerantnijih, najlabavijih pristupa suzbijanju epidemije. Zato imamo mnogo više umrlih nego što bi se očekivalo – blizu smo vrha svetske liste“, kaže on.

    Smatra da, kad se popuste mere, neće biti velikog talasa jer su mnogi već bili zaraženi ili su primili vakcinu.

    „Ali opet, problem je ovo što se dešava – nishodni krak epidemije je mnogo manje strm nego što bismo voleli, mnogo sporije opada. To je zbog toga što su mere labave. Ako bi se još popustile, onda bi to išlo još manje strmo naniže. Suština je da treba da nagovorimo ljude da se vakcinišu, pa će sve biti drukčije. Možemo onda imati i Egzit, ali samo ako bi znantno pao broj zaraženih“, otkriva.

    Najzad, Radovanović je dao i svoju procenu kada bismo zaista mogli da dostignemo povoljnu epidemiološku siutaciju.

    „Ako bismo dostigli jedno pet, ili pet i po miliona vakcinisanih, ili prirodno zaraženih, onda bismo mogli da odahnemo i da se opuštenije ponašamo preko leta. Važno je sada što više vakcinisati i to je cela mudrost“, zaključuje.

    Ašanin: Situacija povoljnija

    Zbog povoljnije epidemijske situacije i manje pacijenata na bolničkom lečenju, iz kovid režima izašli su kliničko-bolnički centri „Zvezdara“ i „Dragiša Mišović“, a tokom nedelje redovnom radu vraća se i Specijalna bolnica u Mladenovcu. Direktor Univerzitetskog kliničko-bolničkog centra Srbije prof. dr Milika Ašanin rekao je da će se sa kovidom boriti do kraja boriti Klinika za infektivne i tropske bolesti i kovid bolnica u Batajnici, čija se uloga u zdravstvenom sistemu tek sad vidi.

    Ašanin je za RTS rekao da će u kovid režimu do kraja ostati Klinika za infektivne i tropske bolesti i kovid bolnica u Batajnici. Istakao je da je, kada je reč o pacijentima, situacija u bolnicama bolja.

    „U jeku epidemije u ovom poslednjem, četvrtom talasu epidemije, mi smo imali na dnevnom nivou i po 350 pregleda u našoj prijemno-trijažnoj ambulanti Klinike za infektivne i tropske bolesti, a u danu za nama imali smo 77 i taj trend je bolji“, naveo je Ašanin.

    Kako je dodao, uz to ide i manji broj hospitalizacija i da je klinika na polovini popunjenosti kapaciteta, a da se uloga kovid bolnice u Batajnici u zdravstvenom sistemu Srbije tek sad vidi.

    „Prvo, spasila je zdravstveni sistem decembra prošle godine, uvođenjem velikih bolničkih kapaciteta, a sada je omogućila i bolju organizaciju i redistribuciju pacijenata na nivou zdravstvenog sistema“, objasnio je Milika Ašanin.

    Istakao je da je prelazak Gradske bolnice na Zvezdari i KBC „Dr Dragiša Mišović“ u ne-kovid sistem bio moguć samo zbog toga što postoji kovid bolnica u Batajnici.

    Podsetimo, na poslednjoj sednici Kriznog štaba odlučeno je da ukoliko se u sledećem vremenskom periodu nastavi ovakav intenzitet pada broja novozaraženih i ako budemo imali oko 50 odsto vakcinisanih, da će posle 21. juna biti moguć organizacija različitih vrsta događaja i aktivnosti koji omogućavaju veća okupljanja.

    Završena sednica Kriznog štaba: „Izašli iz VANREDNE SITUACIJE, ali…“

    Izvor: RTS, Nova

    Foto: Beta/Milan Obradović

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE