Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    TikTok, SAD

    Evo ko odlučuje da li će neki TikTok video postati VIRALAN

    Zaposleni u TikToku i BiteDance-u redovno učestvuju u „bustovanju“, koje osigurava da neki snimci „postižu određeni broj pregleda“, prema šest izvora i dokumenata koje je pregledao Forbes.

    Godinama je TikTok svoju moćnu stranicu For You opisivao kao personalizovani fid rangiran algoritmom koji predviđa vaša interesovanja na osnovu ponašanja u aplikaciji.

    Ali to nije cela priča, prema šest sadašnjih i bivših zaposlenih u TikToku i njegovoj matičnoj kompaniji, BiteDance, i internim dokumentima i komunikacijama koje je pregledao Forbes. Pomenuti izvori otkrivaju da osim što dozvoljavaju algoritmu da odluči šta će postati viralno, osoblje TikTok-a i BiteDance-a takođe potajno bira određene videe i pojačava njihovu distribuciju, koristeći praksu poznatu interno kao „grejanje“.

    „Funkcija grejanja se odnosi na pojačavanje video-zapisa u For You fidu kroz intervenciju operacije kako bi se postigao određeni broj pregleda videa. Ukupni video pregledi ‘zagrejanih’ snimaka čine veliki deo ukupnog dnevnog prikaza videa, oko 1-2 odsto, što može imati značajan uticaj na ukupne osnovne metrike“, objašnjeno je u internom TikTok dokumentu pod nazivom MINT Heating Playbook.

    TikTok nikada nije javno otkrio da se bavi „grejanjem“ i dok se svi tehnološki giganti u određenoj meri angažuju u naporima da povećaju određene objave svojim korisnicima, obično jasno označe kada to rade.

    Sam Google, Meta i TikTok, na primer, udružili su se sa javno-zdravstvenim i izbornim grupama kako bi distribuirali tačne informacije o kovidu i pomogli korisnicima da pronađu svoje biračko mesto, jasno otkrivajući kako i zašto su izabrali da promovišu ove poruke.

    TikTok kampanje

    TikTok (Unsplash)

    TikTok se udvara brendovima i uticajnim ljudima

    Ali izvori su za Forbes rekli da je TikTok često koristio „grejanje“ da bi se udvarao uticajnima i brendovima, mami ih u partnerstvo povećavajući broj pregleda njihovih video-snimaka. To sugeriše da je „grejanje“ potencijalno koristilo nekim uticajnim ljudima i brendovima, onima sa kojima je TikTok tražio poslovne odnose, na račun drugih sa kojima nije.

    „Smatramo da su društveni mediji veoma demokratizujući i da svima daju istu priliku da dopru do publike“, rekla je Evelin Duek, profesor na Pravnom fakultetu Stanford i viši naučni saradnik na Knight First Amandment Institutu na Univerzitetu Kolumbija. Ali to nije uvek tačno, upozorila je ona.

    „U određenom stepenu, iste stare strukture moći se repliciraju i u društvenim medijima, gde platforma može donekle odlučiti o pobednicima i gubitnicima, a komercijalna i druge vrste partnerstava iskoriste prednost“, dodala je.

    „Grejanje“ takođe otkriva da, barem ponekad, video-snimci na stranici For You nisu tamo jer TikTok misli da će vam se svideti. Umesto toga, oni su tu jer TikTok želi da određeni brend ili kreator dobije više pregleda. A bez oznaka, poput onih koje se koriste za oglase i sponzorisani sadržaj, nemoguće je reći šta je šta.

    TikTok

    TikTok (Unsplash)

    Zloupotreba „grejanja“

    Zaposleni su zloupotrebili i privilegije za „grejanje“. Tri izvora su izjavila za Forbes da znaju za slučajeve u kojima su ga zaposleni nepravilno koristili. Jedan je rekao da je poznato da zaposleni „greju“ svoje naloge ili profile svojih supružnika kršeći politiku kompanije. Dokumenti koje je pregledao Forbs pokazali su da su zaposleni podgrejali sopstvene naloge, kao i naloge ljudi sa kojima imaju lične odnose. Prema jednom dokumentu, incident sa „grejanjem“ ovog tipa doveo je do toga da je nalog dobio više od tri miliona pregleda.

    Štaviše, dokumenti pokazuju da osoblje, uključujući i one u TikTok-ovoj matičnoj kompaniji, BiteDance-u, pa čak i izvođače koji rade sa kompanijom, imaju znatnu diskreciju u odlučivanju koji sadržaj će promovisati. U dokumentu pod nazivom Politika grejanja TikToka stoji da zaposleni mogu da koriste grejanje da „privuku uticajne osobe“ i „promovišu raznovrstan sadržaj“, ali i da „guraju važne informacije“ i „promovišu relevantne video-snimke koji su propušteni algoritmima preporuka“.

    Dva izvora su rekla da su se zaposleni u Forbesu često osećali prepušteni sami sebi da utvrde da li video spada u ove smernice.

    TikTok

    TikTok, TikTok music (Pixabay)

    Kako se koristi „grejanje“?

    U odgovoru na pitanja o tome kako i ko koristi grejanje, portparol TikToka Džejmi Favaca je napisao:

    „Promovišemo neke video-zapise kako bismo pomogli u diversifikaciji doživljaja sadržaja i upoznali poznate ličnosti i nove kreatore u TikTok zajednici. Samo nekoliko ljudi, sa sedištem u SAD, ima mogućnost da odobri sadržaj za promociju u SAD, a taj sadržaj čini približno 0,002 odsto video-snimaka u fidovima For You.“

    Dokumentacija o „grejanju“ unutar TikToka i BiteDance-a je obimna, ali loše organizovana. Dokumenti koji navodno upravljaju „grejanjem“ postoje u više timova i regiona, uključujući tim za programiranje sadržaja i uređivačke sadržaje sa sedištem u Los Anđelesu, kao i operativne timove za platformu uživo i proizvode sa sedištem u Kini. Pored MINT Priručnika za grejanje, postoje dokumenti pod nazivom MINT Politika grejanja 101, Smernice za kvotu grejanja, TikTok Politika grejanja i Smernice za strategiju grejanja u SAD.

    Ovi dokumenti sugerišu da su se TikTok i BiteDance u početku okrenuli „grejanju“ za svakodnevnu i legitimnu poslovnu svrhu: da diversifikuju TikTok sadržaj dalje od otvaranja usana i plesa tinejdžera, i ka video-zapisima koji bi zainteresovali više korisnika.

    „Svrha ove funkcije je da promoviše raznovrstan sadržaj, progura važne informacije i podrži kreatore. Ako to dobro iskoristite, resursi za grejanje će doneti efekat poluge, mala količina resursa za grejanje će dovesti do rasta korisnika srednjeg ranga i raznovrsnijeg sadržaja“, kazao je MINT Heating Playbook.

    Jedan izvor je rekao za Forbes da je grejanje takođe korišćeno za jačanje saradnje između TikToka i spoljnih aktera, uključujući nevladine organizacije i umetnike kojima se platforma udvara, i da je trebalo da se koristi i kada je kreator u jednoj kategoriji (npr. lepota) napravio video u drugoj (npr. kuvanje). U tim situacijama, rečeno je da grejanje „može pomoći algoritmu da pronađe pravu publiku“.

    TikTok video

    TikTok video (Unsplash)

    Strah od političke manipulacije

    Za TikTok, strahovi od političke manipulacije su povezani sa zabrinutošću da bi kineska vlada mogla da primora kineskog vlasnika platforme, BiteDance, da pojača ili potisne određene narative na TikToku. TikTok je priznao da je ranije cenzurisao sadržaj koji je kritičan prema Kini. Prošle godine su bivši zaposleni u BiteDance-u rekli za BuzzFeed News da je druga BiteDance aplikacija, sada nefunkcionalni agregator vesti pod nazivom TopBuzz, zakačila „prokineske poruke“ na vrh svojih vesti. BiteDance je demantovao izveštaj.

    TikTok je odbio da odgovori na pitanja o tome da li su zaposleni u Kini ikada grejali sadržaj ili da li je kompanija ikada grejala sadržaj koji je proizvela kineska vlada ili kineski državni mediji.

    TikTok trenutno pregovara o ugovoru sa Komitetom za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama (CFIUS) za koji kaže da će se baviti svim pitanjima nacionalne bezbednosti koja su pokrenuta stranim vlasništvom aplikacije. Ali sve veći broj zakonodavaca traži da zabrani TikTok zbog straha da bi CFIUS sporazum došao prekasno. Prošlog meseca, TikTok matična kompanija BiteDance priznala je da je tim zaposlenih na čelu sa izvršnim direktorom sa sedištem u Pekingu nadgledao fizičku lokaciju novinara u pokušaju da identifikuje njihove izvore. BiteDance je otpustio zaposlene uključene u nadzor.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash, Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE