Vilijam Blejk – neshvaćeni umetnik, slikar i najveći pesnik rokenrola
Vilijam Blejk je za neke samo lik kojeg glumi Džoni Dep u filmu „Dead Man“ Džima Džarmuša, a malo je onih koji znaju da je upravo ovaj pesnik inspirisao Džima Morisona, kome je bio omiljeni pesnik, da svoju grupu nazove „The Doors“. Zbog načina na koji je pisao, njegove pesme mogu lako da se otpevaju, a zbog mračnih i mističnih stihova često je obrađivan u rokenrolu.
Reči jednog od najvećih književnika, mislilaca i mističara, kojima je opisao samu srž života, nisu one koje će svi shvatiti „na prvu loptu“, ali to ih ne čini ništa manje vrednim. Naprotiv! Blejk za života nije uživao ni mali delić slave koju je stekao u 20. veku. Bio je u senci drugih romantičarskih veličina, superstarova 18. i 19. veka kao što je bio lord Bajron. Njegov pogled na svet doneo i osude savremenika koji su ga otpisivali kao „jednostavno ludog“. Umro je siromašan i nepriznat. Tek nakon smrti, njegova je umetnost prihvaćena i postao je jedan od najvažnijih engleskih umetnika svih vremena.
„Pesnik, umetnik, vizionar i autor nezvanične nacionalne himne ‘Jerusalim’, Vilijam Blejk predstavlja arhetip neshvaćenog genija. Nije bio priznat za života, radio je bez nagrada, ismevan, odbacivan i pogrešno shvatan. Ali od svog nezavidnog kraja u skromnom grobu, Blejk sada zauzima jedinstveno mesto: umetnik je koji ujedinjuje i privlači ljude iz svih uglova društva, kao redak simbol engleskog identiteta. Blejk je čuven po svojim vizijama i upravo su one oblikovale njegove stavove o politici, seksu, religiji, društvu i umetnosti. Zahvaljujući radu neurologa i psihologa, sada smo u boljoj poziciji da razumemo šta se dešavalo u tom izuzetnom umu, kao i da steknemo više iz njegove briljantnosti. Njegovo vanvremensko delo, zaključićemo, nikada nije bilo važnije“, navodi se u opisu knjige „Vilijam Blejk protiv sveta“ Džona Higsa.
Kada kažemo pesnik, mislimo – JESENJIN: Njegovi stihovi čitani su i u svemiru
Vilijam Blejk je čitavog života tvrdio da komunicira sa anđelima i da samo prenosi njihove poruke. Prvi put je već sa četiri godine obavestio roditelje da su mu se anđeli javili i navodno su nastavili da mu se javljaju tokom čitavog života.
Njegova poezija izaziva isto toliko strahopoštovanja i priznanja kao i njegove vizionarske gravure i ilustracije. Nastojao je da se ugleda na umetnike kao što su Rafael, Mikelanđelo i Direr u stvaranju vanvremenske, gotičke umetnosti, prožete hrišćanskom duhovnošću i stvorenom poetskim genijem.
On je radio ilustracije za: Danteovu Božanstvenu komediju, Miltonov Izgubljeni raj Noćne misli Edvarda Janga. Međutim, ilustrovao je i sopstvenu poeziju na specifičan način.
Vilijam Blejk – 20 citata iz raja i pakla
- Rika lava, zavijanje vuka, huj uzburkanog mora, krvnička oštrica, svi oni nose srazmere vekovečnosti i suviše su veliki za čovekove oči.
- Uživanje zatrudni. Ali patnja rađa.
- Gnezdo ptici, mreža pauku, čoveku prijateljstvo.
- Ono što je danas ostvareno, juče je bilo tek fantazija.
- Bazen pribira; izvor se izliva.
- Jedna jedina misao ispunjava svemir.
- Budi uvek spreman na iskrenost i nitkovi će te izbegavati.
- Sve u što se može poverovati – jedno je lice istine.
- Orao ne može lošije traćiti vreme nego da uči od svrake.
- Lisica se brine za sebe; ali se Bog brine za lava.
- Ujutru razmišljaj. U podne radi. Uveče jedi. Noću spavaj.
- Onaj ko podnosi da ga varaš, taj te poznaje.
- Kao što plug krene na puku reč, tako Bog nagoni na molitvu.
- Tigrovi srdžbe su mudriji od paripa promišljanja.
- Od stajaće vode samo se otrovu nadaj.
- Nikada ne znaš koliko je dovoljno dok ne znaš koliko je previše.
- Istina rečena s lošom namerom gora je od svake laži.
- Radosti se ne smeju. Tuge ne plaču.
- Oni koji obuzdavaju svoje želje čine to jer su im želje dovoljno slabe da ih mogu obuzdati.
- Videti svet u zrnu peska, I nebo u divljem cvatu, Držati beskraj na dlanu ruke, I večnost u jednom satu.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Unsplash