Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kompanija, posao, motivaciono pismo

    HR stručnjaci: Najtraženija VEŠTINA za zaposlenje biće korišćenje ChatGPT-a

    ChatGPT je najnovija veština koju traže kompanije, prema nedavnom istraživanju koje je objavljeno na sajtu za karijeru Resume Builder.

    Od njegovog javnog predstavljanja krajem 2022. godine, ChatGPT su brzo usvojile kompanije poput Microsofta i Slack-a koje ugrađuju chatbot u svoje proizvode ili ga koriste za efikasniji rad.

    Prilikom procene kandidata za zapošljavanje, 90 odsto američkih poslovnih lidera kaže da je ChatGPT iskustvo plus za one koji traže posao, pokazalo je istraživanje Resume Builder-a koje je obuhvatilo 1.000 šefova.

    Skoro polovina (49 odsto) kompanija već koristi ChatGPT, određen Resume Builder-om, uglavnom za pisanje koda, kreiranje sadržaja, izradu rezimea sastanaka ili internih dokumenata i pomoć pri korisničkoj podršci.

    ChatGPT se „ne razlikuje“ od drugih traženih tehničkih veština poput kodiranja ili korišćenja Microsoft Excel-a, rekao je Endrju Higaši, izvršni direktor ChangeEngine, firme za razvoj softvera u San Francisku.

    „Kandidati koji su upoznati sa najnovijim tehnološkim alatima, uključujući ChatGPT, i kojima je prijatno da ih koriste, uvek će imati konkurentsku prednost na tržištu rada“, objasnio je Higaši.

    Kako se veštačka inteligencija sve više integriše u različite industrije, uključujući maloprodaju i marketing, veštine veštačke inteligencije, dodao je on, biće „stvarno važne za osobe koje traže posao“.

    broj radnih sati

    ChatGPT (Unsplash)

    Koje industrije gledaju na ChatGPT iskustvo?

    ChatGPT-a i te kako pominju u oglasima za posao. Na ZipRecruiter-u stotine opisa otvorenih pozicija navode „ChatGPT“ – polovina ovih objava je za tehničke AI inženjerske uloge, dok je druga polovina za pozicije u marketingu, pisanje tekstova i društvene mreže, naveo je Ian Siegel, izvršni direktor ZipRecruiter-a.

    Porast generativnih AI alata izazvao je povećanu potražnju za inženjerima, koji testiraju upite i prave korisničke vodiče kako bi poboljšali odgovore chatbotova, prenosi Business Insider. Neki od ovih poslova, koji ne zahtevaju pozadinu inženjeringa ili kodiranja, mogu da budu plaćeni čak 335.000 dolara.

    Menadžeri zapošljavanja traže ljude koji su voljni da „nauče i prilagode se novim tehnologijama, kao što je ChatGPT“ i „budu prvi koji će eksperimentisati i razumeti nove načine da se dođe do zajednica“ koristeći aplikacije kao što su TikTok, Web3 i ChatGPT, prema opisima poslova na ZipRecruiter-u.

    Iako ChatGPT tek treba da se pojavi u oglasima za poslove finansija na ZipRecruiter-u, Siegel je napomenuo da je „to verovatno iza ugla“, piše CNBC Make It.

    Što se tiče drugih industrija, Higaši je predvideo da će chatbot da bude najkorisniji i ljudima u prodaji i pravnim profesijama. Za prodaju, bot može da generiše tekst koji simulira razgovor sa kupcem, kao i da uređuje skripte poziva i odgovore na e-poštu, dok u pravnom polju može da sprovodi istraživanje za slučajeve, kao i da automatizuje ugovore i obrasce.

    ChatGPT

    ChatGPT, veština (Pexels)

    Nemojte samo navesti ChatGPT u svojoj radnoj biografiji

    Oni koji traže posao moraju da urade više od stavljanja ChatGPT-a kao veštine u svojoj biografiji da bi se istakli u moru drugih kandidata.

    „Menadžeri za zapošljavanje manje brinu o tome da li koristite ChatGPT ili ne. Ono što je važnije je šta možete da postignete sa njim“, kazao je Huan Pablo Gonzalez, senior klijent partner u globalnoj konsultantskoj firmi Korn Ferry.

    Ako vam je prijatno da koristite generativnu veštačku inteligenciju, trebalo bi da istaknete svoje iskustvo u postizanju specifičnih ciljeva na poslu koristeći naprednu tehnologiju, bilo na svom LinkedIn profilu ili tokom intervjua, dodao je Gonzalez.

    Na primer, ako radite u finansijskim uslugama, možete da objasnite kako ste koristili ChatGPT da „izgradite ekonomske modele ili izvršite analizu troškova i koristi na osnovu velikih skupova podataka“, predložio je Gonzalez. Ili, ako ste programer softvera, možete pomenuti kako vam chatbot pomaže da pišete i otklanjate greške koda, omogućavajući vam da to uradite „sa više efikasnosti i tačnosti“.

    Ako želite da poboljšate svoje ChatGPT veštine, postoji nekoliko kurseva za sertifikaciju i obuku na mreži, Univerziteta u Mičigenu, Coursera i drugih platformi za e-učenje.

    Na kraju, dodavanje ChatGPT-a na vašu listu profesionalnih veština pokazuje poslodavcima da ste neko ko je „uzbuđen da istražuje nove tehnologije i pronalazi bolje načine za rad“, istakao je Gonzales, „što je neverovatno vredno, bez obzira za koji posao se prijavljujete“.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pexels, Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE