Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Zagađen vazduh

    Vazduh u Srbiji peti najzagađeniji u Evropi

    Prema izveštaju Evropske agencije za ekologiju (EEA), Srbija je na petom mestu po prosečnom dnevnom zagađenju vazduha.

    Izveštaj objavljen danas pokazuje da je prema tabeli za 2020. godinu, najveće prosečno dnevno zagađenje beleženo u Severnoj Makedoniji (99 mikrograma po metru kubnom), a slede Bosna i Hercegovina (98), Turska (72), Kosovo* (64), Srbija (62) i Bugarska (51), prenosi Dojče vele.

    Visoke prosečne vrednosti beleže i Poljska (41), Mađarska (40), Grčka (39), Hrvatska (39) i Italija (38).

    Procenjuje se da je 2020. samo zbog čestica fine prašine u EU je prevremeno umrlo skoro 240.000 ljudi. Prema podacima SZO, svake godine oko sedam miliona ljudi širom sveta prerano umre od posledica zagađenja vazduha.

    Visok nivo zagađenja vazduha, pre svega česticama fine prašine, skoro svake godine uzrok je prerane smrti više od 1.200 dece i mladih u Evropi. To ujedno značajno povećava i rizik od bolesti kod adolescenata kasnije u životu, pokazuju najnoviji podaci Evropske agencije za životnu sredinu (EEA).

    Deca i mladi posebno ugroženi

    Ta služba EU sa sedištem u Kopenhagenu naglašava da je potrebno učiniti više na zaštiti zdravlja dece od negativnih efekata zagađenja vazduha.

    Uprkos poboljšanjima u poslednjih nekoliko godina, izloženost raznim zagađivačima u mnogim zemljama i dalje ostaje iznad granične dnevne vrednosti od 50 mikrograma po kubnom metru vazduha, što je granica koju povlači Svetska zdravstvena organizacija.

    Glavni razlog zagađenja česticama fine prašine jeste sagorevanje čvrstih goriva kao što su ugalj za grejanje i u industriji. Pored čestica prašine, i vrednosti za ozon i azotne okside i dalje su previsoke, navodi agencija za zaštitu životne sredine.

    Pritom su deca i mladi posebno ugroženi, jer se njihovi organi i imuni sistem još uvek razvijaju.

    Prema procenama EEA, zagađenje vazduha trenutno uzrokuje više od 1.200 prevremenih smrti maloletnika u 32 zemlje-članice agencije, uključujući i 27 zemalja EU, Švajcarsku, Norvešku, Island, Lihtenštajn i Tursku.

    Izvor: DW

    Foto: BIZLife

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE