Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Zaposleni, posao, Nemačka

    U budućnosti će najtraženiji radnici imati kombinaciju ove dve VEŠTINE

    Tehnološki napredak donosi brojne prednosti ali i izazove. Jedan od njih, sa kojim se mnoge zemlje trenutno suočavaju je nedostatak radne snage, odnosno IT stručnjaka.

    Kako uskladiti potrebe tržišta rada s obrazovnim sistemom za Poslovni Dnevnik su raspravljali dekani četiri tehnička fakulteta iz Zagreba, Osijeka i Splita.

    „Studenti eletrotehnike i računalstva toliko su traženi da ih kompanije zapošljavaju još dok studiraju. Mnogi stoga ne završavaju studije“, rekao je Branimir Lela, v.d. dekan Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Split, a što dovoljno govori o potražnji IT stručnjaka u Hrvatskoj.

    A ono što poslodavci od budućih studenata traže, nastavio je Lela, retko su znanja posebnih tehnologija.

    Posao IT (Pixabay)

    Posao IT (Pixabay)

    “Komunikacijske veštine te želju za znanjem, napretkom i istraživanjem poslodavci češće spominju kao tražene veštine”, rekao je Lela na panelu organiziranom na temu kako uskladiti obrazovni sistem s potrebama tržišta rada.

    Vedran Bilas, dekan FER-a, rekao je da Hrvatska jeste tehnološka destinacija i to ponajviše zahvaljujući izvrsnim studentima. “Rezultati naših IT kompanija to potvrđuju”, kaže Bilas naglašavajući da su tehnološka znanja bitna, ali jednako su važna ona poslovna i upravljačka.

    Svi dekani složili se se da jedino kvalitetna radna snaga, a koja će zavisiti od obrazovnog sistema, može ubrzati razvoj IT sektora.

    Kombinacija dve veštine

    Tražene veštine u budućnosti će, dodao je Ivan Bartulović, član Uprave HT-a za ljudske resurse, biti kombinacija dve dimenzije – tehnološke i humanističke.

    “Utakmicu će dobiti oni koji osmisle studiju koji integriše to dvoje”, ističe Bartulović, a to potvrđuju i procene budućih potreba na tržištu rada.

    “U 10 najvećih industrija gotovo trećina zanimanja će se odnositi, direktno ili indirektno, na IT”, ističe Bartulović dodajući da tu Hrvatska ima ogroman problem. “Na milion stanovnika godišnje dobijamo 80-ak stručnjaka vezanih uz IT, a najbolji bi odnos bio 500 do 600 na milion stanovnika”, kaže član Uprave HT-a.

    Posao, kandidati IT

    Posao, IT (Pexels)

    Bartulović kao rešenje neravnoteže tržišta i obrazovnog sistema vidi u podizanju upisnih kvota na fakultetima te pokretanje obrazovnih programa za sticanje novih veština.

    Boris Drilo, član Uprave HT-a za tehnologiju, naglasio je da je tehnologija alat koji rešava određeni problem. Problemi su stoga u ovoj branši dobrodošli.

    “Važno je da se usmerimo na rešavanje onih koji donose najveći društveni efekat”, ističe Drilo.

    Jana Žiljak Gršić, dekanka Tehničkog sveleučilišta Zagreb, naglasila je važnost inovativnosti te mladima i budućim zaposlenima poručila da na svaki zadatak gledaju s kritikom i željom da ga unaprede.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pexels/Pixabay/Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE