Stručnjak za zapošljavanje: Tehničko znanje manje važno, budućnost su „meke“ veštine

Terry Petzold ima 25-godišnje iskustvo u zapošljavanju i trenutno je partner američke kompanije za zapošljavanje u tehnološkom sektoru Fox Search Group.

Ako postoji nešto čega je Petzold svestan kada je u pitanju kako se zaposliti i istaći na tržištu rada jeste da su tehničke veštine prolazne. Primer za to jeste brz razvoj veštačke inteligencije.

„Pre samo dve i po godine svi su govorili: ‘Moramo zaposliti programere’. Čak sam i sa svojom decom razgovarao o tome: ‘Možda bismo trebali ići kuda ide većina programera’. Ni šest meseci kasnije, pojavio se (alat veštačke inteligencije) ChatGPT, a sada programiranje nije budućnost“, smatra Petzold.

Napomenuo je da je sigurno da je posedovanje digitalnih veština važno za radnike u različitim industrijama i na karijernom nivou. Naime, kako je izjavio, ako se bavite marketingom, onda morate razumeti tehnologiju.

Međutim, s obzirom na to da kompanije mogu obučiti radnike da razvijaju tehnologiju koju će koristiti u poslu, menadžeri su najviše zainteresovani, kako je ukazao, za zapošljavanje onih koji imaju drugačije veštine.

„Reći ću vam gde je budućnost. To nije nužno u tehnološkom sektoru. To je u mekim veštinama (soft skills). To je u emocionalnoj inteligenciji“, naglasio je Petzold.

 Upravljanja svojim i emocijama ljudi oko nas

Emocionalna inteligencija je sposobnost upravljanja sopstvenim osećajima i osećajima onih kojima smo okruženi, što vas može učiniti boljim u izgradnji ljudskih odnosa i liderstvu na radnom mestu.

Petzold je istakao da kandidati za posao s odličnim tehničkim veštinama zaista uspevaju kada mogu pokazati visoku emocionalnu inteligenciju.

Naime, kako je naveo, kompanije traže one koji mogu raditi ključne stvari kao što su:

– Upravljanje informacijama i davanje konstruktivnih povratnih informacija;

– Upravljanje konfliktima;

– Vođenje neodloživih razgovora;

– Sposobnost uveravanja drugih;

– Efikasno predstavljanje ideja.

Kako je obrazložio Petzold, opšta emocionalna inteligencija je povezana s komunikacijom i sposobnošću prolaženja kroz izazove, a da se pritom prođe nepovređen, piše CNBC.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: Klix

Foto: Unsplash, Freepik

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE