Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    STOP ZAGAĐENJU Srbije i Beograda: Pokrenuta PETICIJA, traži se ODGOVORNOST

    Inicijativa Ne davimo Beograd pokrenula je peticiju kojom se zahtevaju konkretne mere protiv zagađenja u našim gradovima koji se sve češće nalaze na vrhu liste najzagađenijih gradova sveta.

    Naše zdravlje, zdravlje naše dece i naših najmilijih, ugroženo je nebrigom i kontinuiranim igorisanjem upozorenja, merenja i analiza koja jasno govore da se radi o ozbiljnom problemu koji se neće sam od sebe rešiti, navodi se u peticiji objavljenoj na sajtu Ne davimo Beograd.

    Kako bi se situacija sa zagađenjem vazduha poboljšala, inicijativa Ne davimo Beograd smatra da je neophodno radikalno poboljšanje javnog prevoza, masovno ozelenjavanje i pošumljavanje grada, promocija održive urbane mobilnosti, prelazak sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije, bolju kontrolu industrijskih zagađivača, sistematsko praćenje i izveštavanje o zagađenju vazduha, kao i odustajanje od svih štetnih projekata koji će dodatno zatrovati vazduh naših gradova, poput izgradnje spalionica.

    Podsetimo, Beograd je danima jedna od prestonica sa najzagađenijim vazduhom u Evropi zahvaljujući visokoj koncentraciji PM10 čestica koje su sastavljene od smoga, čađi i teških metala.

    Rojters je pre nekoliko dana objavio da se sa oboda Beograda uzdiže gust dim kao posledica paljenja polja usled verovanja poljoprivrednika da je paljenje korova i stabljika kukuruza dobro za zemljište.

    Kada se tome dodaju izduvni gasovi iz starijih automobila, grejanje na čvrsto gorivo, industrija i okolni rudnici uglja, jasno je zašto otrovna izmaglica prekriva grad od dva miliona ljudi, piše Rojters.

    https://www.bizlife.rs/aktuelno/vesti-dana/zagadjeno-od-subotice-do-uzica-ne-pomazu-ni-maske/

    Izvor: BIZLife

    Foto: BIZLife

    What's your reaction?

    Komentari

    • Pjer

      U Parizu, kada zagađenje PM10 i PM2,5 mikro čestica dostigne i samo polovinu od ovih katastrofalnih vrednosti u Beogradu, automatski se označava vanredna situacija (alerte-urgence) i istog trena se uvodi sistem parnih i neparnih tablica koji može da potraje i više dana, sve dok se zagađenost ne smanji do "zelene" oznake. Paralelno sa ovom merom i sva ograničenja brzine se spuštaju za dodatnih 20 km. Preko medija se ljudima tada savetuje nošenje nano-maski 80 i 90, a one su jeftine i dostupne u svakoj apoteci. Tokom godne često upoređujem vrednosti na specijalizovanim sajtovima i vidim da su francuski veliku gradovi najčešće u zelenoj, a srpski u crvenoj zoni zagađenja vazduha. Zašto je to tako?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE