Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Šta je spaljivanje kriptovaluta?

    Da li ste čuli za termin spaljivanje kriptovaluta (crypto burn)?

    Čak i ako niste, mogli biste zaključiti da se radi o uništavanju kriptovaluta. Ili možda i ne, jer zvuči kao izraz koji vaši prijatelji koriste da se našale sa vama nakon što cena vaše investicije naglo padne: „O, još jedan crypto burn, druže? Možda nije trebalo da uložiš sav novac u BTC.“

    Ili ja to samo pretpostavljam.

    I iako gubitak vlastitog novca u svetu kriptovaluta predstavlja posebnu vrstu „spaljivanja“ koja zaista boli, ne treba da skrećemo sa teme jer ovde zapravo govorimo o uništavanju sredstava.
    Ali za razliku od fizičkih sredstava poput gotovine ili nekretnina, kriptovalutu ne možete zapravo spaliti i uništiti – barem ne na način koji bi, u najboljem slučaju, naveo zabrinute susede iz kvarta da obrate pažnju na vas.

    Ipak, koncept je isti kao kod spaljivanja obične gotovine. Kad krenete da spaljujete kriptovalute i ti koini se sklone iz cirkulacije, oni se ne vraćaju, kao što se pepeo koji ostaje nakon novčanice od 100 US dolara ne može vratiti u stanje u kome će ponovo imati neku vrednost.

    Jednostavno rečeno, „burning” je pojam koji označava slanje određene i unapred određene količine kriptovaluta na mesto (digitalni novčanik za kriptovalute) sa kojeg ih niko ne može povratiti, pa ni osnivači i developeri projekta.

    Ti novčanici imaju adresu – takođe poznatu kao „burn” ili „eater” adresu – ali nemaju seed frazu. Bez seed fraze koja otključava pristup vašim sredstvima, novčanik i kriptovalute u njemu su apsolutno beskorisni.

    Bilo da se radi o koinima ili tokenima – nakon što se pošalju na adresu za spaljivanje (burning address), nema nazad. U tom su slučaju te kriptovalute su uspešno uklonjene sa tržišta – zaključane su u novčaniku bez seed fraze i iako još uvek postoje, niko im nikada neće moći pristupiti.

    Ipak, developeri to ne rade bez razloga. Postoji mnogo razloga zašto osnivači projekta mogu odlučiti da spale vlastitu kriptovalutu – ponekad se spaljivanje događa zbog toga što investitori žele da podstaknu rast cene, a ponekad radi promovisanja održavanja ravnoteže rudarenja ili suzbijanja inflacije unošenjem reda na već haotično tržište.

    Još važnije, nema pravila o tome koja kriptovaluta se može spaljivati a koja ne. Bilo koja kriptovaluta se može spaliti, ali hoće li se to dogoditi zavisi od ciljeva i odluka osnivača. Do sada, Ethereum je najpopularniji igrač u kriptosvetu koji praktikuje spaljivanje kriptovalute, a mnogi drugi projekti su se pridruživali, ali više o tome možete pročitati ovde.

    Izvor: WebMind/Jelena Popović

    Foto: Webmind

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE