Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    PRVI PUT u istoriji: Cena nafte u minusu, tankeri lutaju okeanima

    Cena barela sirove WTI nafte na američkom tržištu doživela je u ponedeljak neverovatan pad i trenutno beleži negativne vrednosti, što se dogodilo prvi put u istoriji.

    Razlog je nedostatak kapaciteta za skladištenje velikih naftnih rezervi nastalih zbog pada potražnje, podaci su sa svetskih berzi i medija.

    Cena WTI nafte (West Texas Intermediate – referentni američki naftni brend) još tokom dana je pala za 30 odsto u jednom danu i to na nivo iz 1999., u vreme takozvane Azijske krize.

    Nafta je ranije danas pala na devet dolara po barelu što je bila najmanja cena još od 1998. godine. Potom je pala na pet dolara, ubrzo na dolar, pa na deset centi, a onda je na berzama kao izlistana cena barela pisalo i minus tri dolara.

    Cena nafte pala je usled rasprodaje na svetskim tržištima podstaknute nesigurnošću oko skladišnih kapaciteta za naftu koja se trenutno ne može prodati.

    Naime, potražnja za sirovom naftom dramatično je pala zbog zamrzavanja ekonomske aktivnosti u čitavom nizu zemalja usled pandemije koronavirusa.

    Analitičari ocenjuju da uvođenje karantina širom sveta zbog pandemije koronavirusa suočava tržište nafte s “najcrnjim izgledima još od 1990., a možda i najgorim dosad u istoriji”.

    Cena sirove referentne Brent nafte na Londonskom tržištu pala je za, manjih, šesto odsto, i trgovala se za 26,42 dolara po barelu (Brent je inače skuplji od WTI-a za desetak dolara).

    Iako su OPEC i saveznici pre desetak dana postigli dogovor o smanjenju proizvodnje, cene nafte su prošle nedelje na svetskim tržištima oštro pale, jer se ulagači plaše pada potražnje zbog pritiska koronakrize na svetsku ekonomiju, a ove nedelje je taj pad oštro nastavljen u SAD-u.

    Istovremeno stotinjak tankera već besciljno pluta okeanima u iščekivanju viših cena nafte, a trošak njihovog najma tokom protekla se dva meseca upetostručio, s naznakama nastavka tog trenda.

    Ipak, kako pišu svetski mediji, dramatičan pad je prvenstveno rezultat tehničkih okolnosti trgovanja. Naftom se na svetskim tržištima trguje futures ugovorima, koji ističu u utorak. Zbog toga mešetari pokušavaju da se reše svojih ugovora kako ne bi stvarno dobili naftu i morali da je uskladišite, što je podstaklo još veću rasprodaju nego inače.

    Izvor: BIZLife/Novac.hr

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE