Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    pruga

    Od Beograda do Niša za SAT I PO i to – VOZOM: „Kičma Koridora 10“

    Pruga Beograd-Niš biće gotova u potpunosti do 2027. godine, a do tada idemo po sekcijama, pa će se do Velike Plane stizati za 20 minuta, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je naglasio da će stanična zgrada Prokop biti završena do 20. oktobra – Dana oslobođenja Beograda.

    „Za četri godine eto nas za sat i po od Beograd do Niša“, rekao je novinarima predsednik Srbije nakon što je potpisan ugovor za prvu tranša investicionog granta za izgradnju brze pruge Beograd-Niš u okviru finansijskog paketa za železnički Koridor 10.

    „Stanična zgrada biće završena do 20. oktobra. Za Dan oslobođenja Beograda otvaramo staničnu zgradu Prokop – velelepnu zgradu koja će imati top restorane“, rekao je Vučić i naglasio da će velike i moće firme tu otovirti svoj prostor i naglasio da će taj deo grada postati moćan kao i Beograd na vodi te da će se te dve celine zajedno širiti ka sajmu, čuvajući Halu jedan, koja će biti zaštićena.

    Predsednik je to rekao na pitanje kada će biti završen Prokop i koliki je to značaj za građane i železnicu i kakva su ulaganja palnirana u železničku infrastrukturu.

    Ko finansira prigu Beograd-Niš?

    O železničkoj prugi od Beograda do Niša novinari su na jučerašnjem neformalnom druženju u EU info centru u Beogradu imali prilike da čuju od Anite Dimoske, pomoćnice ministra za železnički i intermodalni transport, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Une Kecman iz Ministarstva EU integracija, Petra Spasića, menadžera projekta za trasport, Delegacija EU u Srbiji, Mirjane Vujičić, Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), kao i od Alessandra Bragoncija, šefa kancelarije za Zapadni Balkan, EIB.

    Oni su govorili o ovom projektu izgradnje moderne pruge u Srbiji koji finansira Evrospka Unija (donacija 598 miliona evrda, od kojih je do sada odobreno 265 miliona), EBRD (zajam od 550 miliona evra) i EIB (zajam od 1,1, milijarde evra).

    Kako su se usaglasili učesnici panela, ova pruga je „kičma Koridora 10“.

    Podsetimo, Koridor 10 je jedan od najvažnijih panevropskih saobraćajnih koridora koji prolazi kroz Srbiju i povezuje Austriju, Mađarsku, Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju, Bugarsku, Makedoniju i Grčku.

    Pruga Beograd-Niš: Kakve su koristi?

    Kako su na konferenciji naveli, koristi od ove pruge su brojne, a kao jedna od najvažnijih izdvaja se integracija sa Transevropsom putnom mrežom koja će doprineti boljem ekonomskom položaju Srbije, kao i razvoj privrede.

    Prema rečima Anite Dimoske iz Ministarstva saobraćaja, trenutno se od Niša do Beograda putuje oko 7 sati, a voz koji će se kretati 200 km/h će od jednog do drugog grada stići za sat i po vremena, tj 100 minuta. Činjenica da ljudi više neće gubiti toliko vreme u železničkom prevozu je, prema njenim rečima, jedna od glavnih koristi.

    Ona je takođe govorila o prednosti ovog projekta po životnu sredinu. Naime, železnički saobraćaj je vid transporta sa niskim nivoom ugljenika, što će znatno smanjiti zagađenje u Srbiji.

    Podsticanje ekonomskog razvoja i povećane konkurentnosti železničkog sektora, posebno međunarodnog i tranzitnog teretnog saobraćaja pominje se kao još jedna od prednosti.

    Koliko će koštati karta?

    Pored sigurne, efikasne i pouzdane usluge putničkog i teretnog saobraća, ovaj projekat EU, pruga Beograd-Niš, građanima Srbije omogućiće i unapređenje strukturnih reformi i korporativnog upravljanja, efikasnije poslovanje i brži razvoj ljudskog kapitala.

    „Železnički Koridor 10 je jedna od vodećih investicija u okviru Ekonomskog i investicionog plana , povezujući region sa EU preko Hrvatske, kroz Beograd i dalje do Niša, Skoplja i Grčke.

    Brza pruga Beograd Niš biće duga 230 kilometara, a završetak radova se očekuje 2029. godine. Projekat će se realizovati u nekoliko faza.

    Izgradnja će se odvijati u tri etape, Beograd Velika Plana, Velika Plana Paraćin i Paraćin Niš.

    pruge

    EU u Srbiji

    Cena karte, prema rečima Dimoske, još uvek nije definisana, ali biće „u socijalnim okvirima“.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Beta, BIZLife

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE