Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Ozonski omotač

    UN: Ozonski omotač bi mogao da bude obnovljen za dve decenije

    Ljudska akcija za spas ozonskog omotača funkcionisala je kako se očekivalo i mogao bi da se zaceli do 2040, kažu UN.

    Međunarodni sporazum iz 1987. da se prestane sa upotrebom štetnih hemikalija koje su oštećivale sloj bio je uspešan, kaže glavna procena.

    Ozonski omotač je tanak deo Zemljine atmosfere koji apsorbuje većinu ultraljubičastog zračenja Sunca. Kada se iscrpi, ovo zračenje može da dospe na površinu, uzrokujući potencijalnu štetu ljudima i drugim živim bićima.

    Ultraljubičasti zraci mogu da oštete DNK i izazovu opekotine od Sunca, povećavajući dugoročni rizik od problema kao što je rak kože.

    Ozonski omotač

    Ozonski omotač (Unsplash)

    Ozonski omotač je počeo da se uništava 1970-ih

    Hlorofluorougljenici (CFC), koji se obično nalaze u sprejevima, frižiderima, izolaciji od pene i klima uređajima, okrivljeni su za uništavanje ozonskog omotača.

    Rupu na omotaču naučnici su otkrili 1985. godine. Samo dve godine kasnije potpisan je Montrealski protokol – sa 46 zemalja koje su obećale da će postepeno da ukinu štetne hemikalije.

    Sporazum je kasnije postao prvi sporazum UN koji je postigao univerzalnu ratifikaciju, a skoro 99 odsto zabranjenih supstanci koje oštećuju ozonski omotač sada je povučeno.

    Antarktička ozonska rupa nastavila je da se širi do 2000. godine, nakon čega su njena površina i dubina počeli polako da se poboljšavaju.

    Ozonski omotač

    Ozonski omotač (Unsplash)

    Ozonski omotač se oporavlja

    Sada, u izveštaju koji su zajedno proizvele agencije UN, SAD i EU navode da Montrealski protokol funkcioniše kako se očekivalo.

    U njemu se kaže da će, ako se zadrže trenutne politike, ozonski omotač da bude vraćen na vrednosti iz 1980. godine – pre nego što se ozonska rupa pojavila – na različitim mestima, prenosi BBC.

    Oblast iznad Arktika biće zaceljena do 2045, a oblast iznad Antarktika, gde je oštećenje ozona bilo najgore, do 2066.

    Iako je oštećenje ozona štetno zbog sunčevog zračenja, ono nije glavni uzrok klimatskih promena.

    Međutim, očuvanje ozonskog omotača imalo je pozitivan efekat na globalno zagrevanje, navodi se u izveštaju, jer su neke od štetnih hemikalija koje su postepeno uklonjene gasovi staklene bašte.

    To postepeno ukidanje će sprečiti zagrevanje do 1 stepena do sredine veka – u poređenju sa povećanjem njihove upotrebe za 3 odsto godišnje, otkrili su naučnici.

    Iako je izveštaj pozdravljen kao dobra vest – i dokaz da brza, međunarodna akcija za sprečavanje ekoloških kriza može da funkcioniše – on upozorava da nastavak napretka ozonskog omotača nije zagarantovan.

    Na primer, predlozi da se ograniči globalno zagrevanje slanjem miliona tona sumpor-dioksida u gornju atmosferu – poznato kao ubrizgavanje aerosola u stratosferu – mogli bi drastično da preokrenu oporavak ozonskog omotača.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE