Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Nada Pištinjat,  Senior Data Scientist menadžerka,Microsoft

    „Prihvatamo poslove koji se drugima čine neizvodljivim“

    IT okruženje je najotvorenije za drugačija mišljenja i perspektive, poručuju Neda Pištinjat i Jelena Mojašević Katanić iz Microsoft razvojnog centra u Srbiji

    Već godinama znamo da žene mogu doprineti kompanijama u ostvarenju većeg profita i razvoju inovacija. Studije čak dokazuju da kompanije u kojima žene čine najmanje trećinu upravnog odbora imaju veće prihode, dok timovi koji su predvođeni ženama donose 20 odsto više inovacija, a firme koje vode preduzetnice imaju veću finansijsku sigurnost.

    Međutim, koliko su devojke i žene zainteresovane za računarske nauke i programiranje, koliko je važno njihovo učešće u IT oblasti i koji savet imaju da podele sa ženama koje su zaposlene u ovoj oblasti ili žele da se upuste u tu karijeru – u razgovoru za BIZLife otkrivaju dve uspešne žene: Neda Pištinjat, Senior Data Scientist menadžerka, i Jelena Mojašević Katanić, Senior Program menadžerka, članice lideršip tima u Microsoft razvojnom centru u Srbiji (Microsoft Development Center Serbia – MDCS).

    • Kako izgleda vaš radni dan? Šta je to čime se bavite na dnevnom nivou?

    Neda: Misija mog Data Science tima, koji je deo šireg Azure tima, jeste analiza podataka kojom dolazimo do uvida o funkcionisanju i korišćenju našeg servisa. Na osnovu naših zaključaka, možemo predložiti dalji pravac razvoja servisa, gde smo omogućili da se bitne odluke donose sa većom sigurnošću i u skladu sa stvarnim potrebama servisa. Jedan od primera jeste analiza perioda kada korisnici koriste naš servis, gde smo identifikovali intervale kada je servis manje korišćen i, samim tim, najpogodniji za nadogradnju i održavanje, što dovodi do njegovog poboljšanja iz korisničkog ugla. Takođe, jedan od servisa na kojem radimo – Managed Instanca, u potpunosti razvijen u Srbiji, jedan je od vodećih servisa Azure Data, ciljano pravljen za skladištenje podataka velikih kompanija i pristup njima, gde je akcenat uvek na pouzdanosti i sigurnosti.

    Jelena: Moj tim je deo organizacije Mixed Reality. Bavimo se razvojem platforme za Mixed Reality aplikacije – Microsoft Mesh, kao i uređajima koji omogućavaju Mixed RealityMesh je platforma koja će omogućiti geografski distribuiranim timovima da lakše sarađuju u Mixed Reality svetu koristeći različite uređaje, kao što su PC, telefon, AR ili VR naočare. U moje projekte spadaju i softver/hardver prototipi koji omogućavaju istraživanje novih koncepata na ovom, Mixed Reality polju. Moj posao obuhvata definisanje projekta – šta radimo, zašto, ko su nam korisnici, kao i definisanje ciljeva tokom projekta. Komuniciram sa puno različitih timova širom sveta sa kojima sarađujemo. Osim toga, vodim tim program menadžera u Mixed Realityju i pomažem im da budu uspešni na svojim projektima.

    Jelena Mojašević Katanić, Senior Program menadžerka, Microsoft

    Jelena Mojašević Katanić, Senior Program menadžerka, Microsoft

    • Reč „Majkrosoft” poprilično odjekne uvek kad se spomene – da li je to na kafi ili u korporativnim krugovima, uvek ostavi prizvuk nečeg važnog. Šta znači raditi za Microsoft razvojni centar u Srbiji? Kako to izgleda?

    Neda: Izgleda fenomenalno. Velika je privilegija biti deo ovakve grupe ljudi. Zahvalna sam na tome što imam priliku da budem okružena velikim brojem izvrsnih IT stručnjaka, verovatno najboljih koje naša zemlja ima. Takođe, značajna je i širina poslovanja firme. MDCS ima veliki broj timova koji se bave razvojem različitih proizvoda i servisa, od kojih svaki ima svoje specifičnosti u pogledu arhitekture, tehnologija i principa.

    Sjajan je osećaj biti u toku sa velikim brojem najmodernijih tehnologija i imati uvid u njihov razvoj iz prve ruke.

    Konačno, projekti su, uglavnom, vrlo izazovni, otvorenog tipa, postoji veliki prostor koji je potrebno istražiti, definisati i osmisliti, tako da je sjajan osećaj uspešno isporučiti jedan takav projekat.

    Jelena: Meni je važno da uživam u svakodnevnom poslu i da mi projekti budu interesantni, a moj posao u MDCS-u to, zaista, ispunjava. Naši projekti su inovativni, zahtevaju kreativnost i konstantno učenje. Drugi veoma bitan faktor jeste to što radim sa timom ljudi koji su izuzetni eksperti u svom poslu, a koji istovremeno prilaze izazovima sa željom da nešto nauče. Uživam radeći sa njima. Važno mi je i da mogu da vidim rezultate svog rada – čime sam doprinela projektu i timu, kao i šta sam ja iz toga naučila i kako sam napredovala.

    • Kakva je raspodela resursa između žena i muškaraca u IT industriji? Kojim konkretnim rešenjima privući više žena ovoj profesiji?

    Neda: Prisutnost i uspešnost žena, ne samo u našoj industriji, već je duže vreme važna tema i u svetu i kod nas. Za vreme studija, ali i po zaposlenju, ta tema je i mene više zainteresovala i mogu reći da situacija tada nije izgledala obećavajuće – bilo je potrebno mnogo ulaganja i kampanja da bi se broj žena približio, a negde i izjednačio sa brojem muškaraca u nekoj oblasti. U Microsoft razvojnom centru diverzitet i inkluzivnost su ključne vrednosti. Najbolji način za razvijanje kvalitetnih ideja jeste uključiti u timove ljude različitih profila, obrazovanja, kulture, različitih perspektiva i načina razmišljanja. U skladu sa tim, Microsoft razvojni centar u Srbiji već sedam godina, kroz inicijative Girls in ICT i Women know IT, bavi se ohrabrivanjem devojaka da započnu svoju karijeru u IT industriji. Često čujem od mladih devojaka kako nemaju dovoljno iskustva – ali na početku karijere niko nema. Kako se i sistem brzo menja, ono što je potrebno jeste biti spreman da uvek učiš, a to se, definitivno, pokazuje kao karakteristika koja krasi žene.

    Jelena: Mislim da je broj žena u IT industriji zaista važno pitanje – idealna raspodela bi bila kada bismo imali 50 odsto žena u svim IT rolama i na svim pozicijama, uključujući i rukovodeće funkcije. Trenutno ima manje žena nego muškaraca, ali sam ja optimista da se to može promeniti, popraviti. Zapravo, jedna od prvih inicijativa koje sam započela, vrlo brzo nakon što sam se zaposlila u MDCS-u, upravo je događaj čiji je cilj povećanje broja žena u IT-ju. Tada, kada smo koleginice i ja prvi put organizovale radionicu, pozvale smo studentkinje IT smerova da dođu kod nas, u MDCS, da razgovaramo o našim projektima i mogućnostima za karijeru u IT industriji.

    Jako je važno, pogotovu za devojke koje tek počinju svoju karijeru, da postoji otvoren razgovor, da ih ohrabrimo da pokušaju i da im omogućimo da se informišu o svemu što ih zanima.

    Raduje me što je ova radionica za studentkinje postala tradicija u MDCS-u i da je događaj porastao i po obimu i po broju učesnica. Sa druge strane, naša kompanija u Beogradu nastavlja da raste i posebno pozivam devojke i žene koje su zainteresovane za rad u timu Microsoft razvojnog centra u Beogradu da iskoriste priliku i prijave se.

    Neda Pištinjat, Senior Data Scientist menadžerka. Microsoft

    Neda Pištinjat, Senior Data Scientist menadžerka. Microsoft

    • Kada je i sa kojom vizijom počeo sa radom Razvojni centar u Srbiji, a gde je danas?

    Neda i Jelena: Microsoft razvojni centar u Srbiji osnovan je 2005. godine. Poslednjih 16 godina doprineo je stvaranju najsavremenije tehnologije baš ovde, u Beogradu. Tim MDCS-a, kad je počeo sa radom, imao je samo nekoliko članova, a danas više od 500 perspektivnih mladih ljudi, vrhunskih stručnjaka iz oblasti kompjuterskih nauka i primenjene matematike. Angažovanjem talenata iz Srbije i regiona uspevamo da doprinesemo razvoju novih Microsoft tehnologija. Svaki član MDCS tima svojim idejama i posvećenošću utiče na veliki broj ljudi, menjajući njihov pogled na svet i olakšavajući njihov svakodnevni život. Svi Microsoft projekti razvijeni u Srbiji priznati su od strane kompanije Microsoft i miliona korisnika na globalnom nivou. Samo u poslednjih godinu dana doživeli smo eksponencijalni rast i zaposlili preko 150 softverskih inženjerki i inženjera, koji će, po svoj prilici, oblikovati neki novi digitalni ekosistem u Srbiji.

    U kojoj meri Microsoft lokalizuje svoje poslovanje, kakva je pozicija tima u Beogradu unutar kompanije?

    Neda i Jelena: Tačno je da kompanija Microsoft ima sedište i centar razvoja u Sijetlu, u Sjedinjenim Državama. Ono što razvojni centar u Beogradu izdvaja jesu inovativnost i kvalitet, te sposobnost da preuzmemo i uspešno završavamo najteže i najodgovornije poslove unutar kompanije, čak i one koje bi drugi, možda i veći timovi u kompaniji proglasili za teško izvodljive ili nemoguće. To nas, definitivno, stavlja na mapu razvojnih centara koji su esencijalni za Microsoft i to je nešto na šta smo izuzetno ponosni. 

    Izvor: BIZLife Magazin

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE