Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    kamatnu stopu

    Prvi put od aprila 2022. NBS nije podigla kamatnu stopu

    Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od šest odsto, saopštila je NBS. Na nepromenjenim nivoima su zadržane i kamatne stope na depozitne (4,75 odsto) i kreditne olakšice (7,25 odsto).

    Nakon što je 13 puta uzastopno podizao referentnu kamatnu stopu, Izvršni odbor NBS je ovaj put odlučio da je zadrži na postojećem nivou.

    Ovakva odluka Izvršnog odbora, kako je saopšteno, u skladu je s očekivanjem da će inflatorni pritisci početi da se smanjuju narednih meseci, osetnije od polovine ove godine.

    NBS zadržava mogućnost da nastavi pooštravanje monetarnih uslova ukoliko to bude potrebno, odnosno ukoliko kretanja u domaćem i međunarodnom okruženju to budu zahtevala.

    Podsetimo, ključna kamatna stopa NBS, na osnovu koje se formiraju sve druge dinarske stope u zemlji, 10. decembra 2020. u sklopu ekonomskih mera protiv pandemije koronavirusa, dodatno je spuštena na jedan odsto. Na tom nivou je bila sve do 7. aprila 2022. kada je odlukom Izvršnog odbora NBS povećana na 1,5 odsto. Usledilo je povećavanje ove stope još 12 puta, postepeno.

    kamatnu stopu

    „Uslovi postepenog slabljenja troškovnih pritisaka“

    Prostor za to postoji i kroz prilagođavanje prosečne ponderisane repo stope, kao i kroz dalja povećanja referentne kamatne stope u zavisnosti od prirode eventualnih pritisaka, čime je NBS još jednom ukazala na značaj fleksibilnosti svog monetarnog okvira.

    „Odluka Izvršnog odbora o zadržavanju referentne kamatne stope na nepromenjenom nivou doneta je u uslovima postepenog slabljenja troškovnih pritisaka iz međunarodnog okruženja i rešavanja problema u globalnim lancima snabdevanja. Cene na svetskim tržištima energenata takođe su smanjene, pre svega cene električne energije i prirodnog gasa. To će oslabiti troškovne pritiske na globalnom nivou, što bi trebalo da doprinese i usporavanju domaće inflacije u narednom periodu“, istakla je centralna banka.

    Po oceni Izvršnog odbora opreznost monetarne politike neophodna i dalje zbog rizika – geopolitičkih tenzija, kao i dinamike cena primarnih proizvoda i energenata i njihove buduće raspoloživosti.

    Ukazano je na neizvesnost i usled još relativno visoke bazne inflacije u mnogim zemljama, čemu doprinose faktori s tržišta rada, kao i u pogledu budućih odluka monetarnih politika vodećih centralnih banaka, a time i uslova na međunarodnom finansijskom tržištu i uticaja na tokove kapitala prema zemljama u usponu.

    „Zbog toga je moguće da period povišenih kamatnih stopa potraje nešto duže od prethodno očekivanog“, navela je NBS.

    NBS ostaje pri svojim projekcijama

    NBS ostaje pri svojoj projekciji realnog rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije ove godine u rasponu od dva do tri odsto. Taj rast, kako je ocenjeno, podržavaju znatno povoljnija spoljnotrgovinska kretanja od početka ove godine od očekivanih.

    Na današnjoj sednici Izvršni odbor je usvojio majski Izveštaj o inflaciji s novim makroekonomskim projekcijama, koje će detaljnije biti predstavljene javnosti 17. maja.

    Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi biće 8. juna.

    Izvor: BIZLife, Beta

    Foto: BIZLife

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE