Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kako se rudarenje Bitkoina može koristiti kao izvor toplotne energije? 

    Jedna od najvećih mana vezanih za rudarenje kriptovaluta je visoka potrošnja energije. Prema nekim studijama, procenjeno je da rudarenje Bitkoina troši jednaku količinu električne energije koliko i zemlje poput Danske ili Švajcarske.

    Međutim, neko je dosetio da iskoristi toplotu koju rudarenje proizvodi kao izvor grejanja za bazene ili čitave kuće.

    Sa rastućim troškovima energije u Evropi, redovna domaćinstva, kompanije i javni prostori bore se da održe svoje nekadašnje navike netaknutim. Posledice toga su brojne – od otpuštanja, do zatvaranja, do minimiziranja načina za zadovoljenje osnovnih potreba, kao što je grejanje tokom zime.

    Istovremeno, poznato je da su data centri veoma skupi, proizvode dosta toplote u prostorijama u kojima se nalaze, toliko da nema smisla koristiti dodatnu toplotu od, recimo, radijatora da bi se one zagrevale. Svi koji su uložili u opremu za rudarenje reći će vam da ona toliko zagreva prostor da moraju da drže otvorene prozore čim ogreje sunce.

    Vremenom je neko primetio da je ovaj izvor toplote suvišan samo ako se ne iskoristi u dodatne svrhe. I tako se rodio novi biznis model, koji ne samo da rešava problem grejanja već skida teret sa rudarenja kao izuzetno energetski iscrpljujućeg.

    Uzmimo primer kompanije Deep Green Technologies. Ona je osmislila takozvani „Bitkoin digitalni bojler” za zagrevanje javnog bazena u Exmouth Leisure Centru na jugozapadu Engleske.

    On je trenutno zaslužan za oko 60% energije bazena (čime štedi oko 20.000 funti godišnje). Ovaj mini data centar je besplatno instaliran i kompanija pokriva sve troškove struje i održavanja.

    To je apsolutna win-win situacija: bazen dobija besplatno grejanje, dok data centar dobija hlađenje. Dodatno, kompanija ga ne mora smeštati na udaljene lokacije kao do sada i, pored toga, dobija dobar publicitet.

    Ideja o digitalnim bojlerima nije tako nova. Zapravo, prvobitno je predstavljena 2021. godine u Vankuveru u Kanadi, kao inovativno rešenje za nisko-ugljenično grejanje.

    Dakle, u cilju tranzicije od konvencionalnog prirodnog gasa, Lonsdale Energy Corporation (LEC) je potpisao ugovor sa cleantech kompanijom za Bitkoin rudarenje MintGreen u cilju dopremanja veće količine obnovljive i čiste energije.

    Drugim rečima, ovi digitalni bojleri mogu da 96% električne energije koja se koristi za rudarenje ponovo upotrebe u vidu toplotne energije. Ta energija se zatim može koristiti kao održivi način za grejanje u lokalnim zajednicama i uslužnim industrijskim procesima. Pored toga, oni sprečavaju ulazak 20.000 tona GHG-a u atmosferu u poređenju sa prirodnim gasom.

    I ne samo to, već se pokazalo i da je ovo pouzdan način u obezbeđivanju čistog grejanja, imajući u vidu da rudari rade punim kapacitetom 365 dana u godini.

    U svakom slučaju, pošto je rudarenje već toliko rasprostranjeno, možda bi najkorisniji scenario zaista bio da se ova toplota usmeri tamo gde je potrebna. Međutim, ako dođete na ideju da to uradite, potrudite se da to bude legalno. U suprotnom, postaćete viralni kao direktorka osnovne škole u okolini Sombora koja je tajno rudarila u učionici.

    Više o primerima korišćenja Bitkoin rudarenja kao izvora toplote pročitajte na linku.

    Izvor: Webmind

    Foto: Webmind

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE