Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    MMF NBS

    Gotova poseta: Očekivanja MMF-a od Srbije

    Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) saopštila je danas na kraju posete Beogradu povodom prvog razmatranja novog aranžmana da očekuje da će realan rast BDP-a Srbije ove godine iznositi 4,2 procenta i 3,5 procenata u 2019. godini, i ukazala da treba da budu ubrzane strukturne reforme.

    „Puna implementacija programa strukturnih reformi će se dodatno pozitivno odraziti na potencijal rasta“, navodi se u izjavi šefa misije MMF-a Džejmsa Rufa.

    Istaknuto je da je ukupna inflacija u Srbiji porasla na 2,6 procenata u avgustu i da se očekuje da će se zadržati blizu sredine ciljanog raspona od tri procenta tokom 2018. i 2019. godine.

    „I dalje se postižu dobri makroekonomski rezultati. U 2018. godini došlo je do ubrzanja rasta zahvaljujući privatnoj potrošnji i dinamičnim stranim direktnim investicijama i izvozu. Nastavljeno je poboljšanje uslova na tržištu rada, uz znatan rast zaposlenosti u formalnom sektoru, pad nezaposlenosti i stabilan rast zarada u privatnom sektoru“, naveo je Ruf.

    Dodao je da su prognoze da će u ovoj godini opšti nivo države zabeležiti suficit od 0,6 procenata BDP-a, uz izvršenje kapitalne potrošnje iznad očekivanja.

    „Javni dug bi trebalo da do kraja godine padne ispod 55 procenata BDP-a, dok su se prinosi na državne hartije od vrednosti stabilizovale na nivoima koji su blizu istorijskih minimuma. S obzirom na pozitivne fiskalne rezultate, vlada je ukinula privremena smanjenja penzija iz vremena krize, što stupa na snagu u novembru 2018. godine, istovremeno obezbedjujući da se ne poveća udeo ukupnih penzija u BDP-u“, kazao je Ruf.

    On je potvrdio da je tim MMF-a postigao dogovor sa vlastima Srbije o ključnim parametrima budžeta za 2019. godinu, kojima se planira ukupan fiskalni deficit od 0,5 procenta BDP–a, što bi vodilo ka daljem smanjenju javnog duga.

    Time bi se, kako je naveo Ruf, održala fiskalna disciplina, uz otvaranje prostora za realizaciju mera kojima se podstiče rast, kao što su dodatno povećanje javnih investicija i umereno smanjenje poreskog opterećenja rada.

    Očekuje se da će ukupni troškovi plata i penzija rasti u skladu sa nominalnim BDP-om, a kako bi se obezbedilo da penzioni sistem bude u većoj meri baziran na pravilima, Vlada Srbije će ponovo, kako je dogovoreno, uvesti indeksaciju penzija od 2020. godine.

    „Indikatori finansijskog sektora nastavljaju da se poboljšavaju. Problematični krediti u bankarskom sektoru su nastavili da padaju, a ažurirana strategija za rešavanje problematičnih kredita će se fokusirati na loše kredite u državnim finansijskim institucijama, uključujući Agenciju za osiguranje depozita. Novi sistem za instant plaćanja koji planira da uvede Narodna banka Srbije doprineće modernizaciji transakcija u ekonomiji i sniženju njihovih troškova, kao i smanjenju sive ekonomije“, navodi se u saopštenju misije MMF-a.

    Istaknuto je da je ostvaren dalji napredak u realizaciji strukturnih reformi, ali su potrebni dodatni napori da bi se održala visoka stopa rasta u narednim godinama.

    „Privatizacija RTB Bora i PKB-a predstavlja važan korak u iznalaženju trajnih rešenja za državna preduzeća. Vlasti Srbije ostaju odlučne u nameri da privatizuju Komercijalnu banku i Petrohemiju i razmatraju opcije za rešavanje pitanja MSK“, naveo je Ruf.

    Po oceni misije MMF-a, ostvaren je napredak u reformi Poreske uprave Srbije uz podršku tehničke pomoći MMF-a i Svetske banke.

    „Vlasti Srbije su i dalje ostale odlučne u nameri da sprovedu reformu sistema plata, koja će omogućiti da sektori koji to najviše zaslužuju dobiju povišice“, istakao je Ruf i dodao da Vlada Srbije u narednom periodu treba da s fokusira na jačanje upravljanja javnim investicijama, borbu protiv sive ekonomije i jačanje korporativnog upravljanja u EPS-u i drugim ključnim javnim preduzećima.

    U saopštenju misije MMF-a je navedeno da će Izvršni odbor MMF-a razmatrati njene nalaze o Srbiji sredinom decembra.

    MMF je novi program sa Srbijom u okviru Instrumenta za koordinaciju politika (PCI) odobrio jula ove godine i on je savetodavne prirode.

    Izvor: Beta

    Foto: Logo

    What's your reaction?

    Komentari

    • Pera

      U velikoj sam dilemi, da li se ovde govori o Srbiji, u kojoj inače živim, ili o nekoj imaginarnoj državi ? O kakvom realnom rastu BDPa oni govore, na kojim osnovama je zasnovan ? Razvoju privrede ili sredstvima od radprodaje zemlhe i strateških dobara ? Da li to ozbiljno misle kada govore o penzionom sistemu koji je vlada upravo protivuustavno urušila izmenom zakona, i zaradjene penzije pretvorila u socijalnu kategoriju, gde se onima sa većim penzijama oduzimaju i po dve penzije godisnje da bi se “namirili” oni sa niskim penzijama ? Odlično sredstvo za manipulaciju penzionerskim glasovima kada dodje vreme izbora. Ionako radite šta hoćete, nemojte bar da nam vredjate zdrav razum, mada kako “napredujemo” kao država i društvo, i to ćemo uskoro da izgubimo.

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE