Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Tehnologija

    Da li je nevidljiva tehnologija naredni veliki korak?

    Tech kompanije uveliko rade ne samo da isprate trendove u industriji već i da kreiraju nove, koji bi promenili sve ono što već znamo. Ipak, jedna ideja izdvojila se po svojoj inovativnosti; zvuči dovoljno nemoguće da bi zaintrigirala korisnike širom sveta a, opet, i čudnije stvari su se do sada dogodile.

    Reč je o ideji kompanije Humane da tehnologija postane nevidljiva, a da ipak korisnici mogu uživati u svim njenim blagodetima kao i do sada. Oni su demonstrirali svoj proizvod na TED konferenciji početkom maja, ali ćemo se u prave rezultate uveriti tek u predstojećim mesecima.

    Njihova ideja oslanja se na veštačku inteligenciju, a kako će ona uticati na dizajn uređaja objasnio je Imran Chaudri iz kompanije Humane prilikom svog TED govora:

    “Tehnologija koja postaje nevidljiva pruža nam nove mogućnosti za interakciju sa računarom. Toliko smo se navikli da tapkamo na telefonu, ili da pomeramo kursor mišem, da nam je to postalo sasvim prirodno. Ali to je tako samo zbog dizajna na koji smo se vremenom navikli. Budućnost koju uvodi AI je daleko bolja od budućnosti koja podrazumeva upotrebu više ekrana,” naveo je on i naglasio da ljudi danas žele da budu što manje vezani za ekrane, ali da i dalje nesmetano rade sve što im ti uređaji mogu ponuditi.

    Između ostalog, on je demonstrirao jednu od funkcionalnosti ovog pionirskog proizvoda, koja vam omogućava da tečno govorite bilo koji jezik. Chaudri je, za svega par sekundi, uspeo da originalnu poruku automatski prebaci sa engleskog na francuski jezik, a da ona i dalje bude izgovorena njegovim glasom i intonacijom.

    „Kada kompjuter nestane, omogućava nam da se vratimo na ono što je zaista važno. To je nova sposobnost da budemo prisutni. Zamislite da iskusite prve korake vašeg deteta bez ekrana između vas. U budućnosti, tehnologija će biti i ambijentalna i kontekstualna“, dodao je Chaudri, koji je ranije radio za kompaniju Apple.

    Još jedan fascinantan primer koji je Chaudri predstavio vezan je za primenu u stvarnom svetu i zdravlje ljudi. Zamislite da ste netolerantni na laktozu. Uzmete neku čokoladicu u supermarketu i niste sigurni kako ćete reagovati na nju. Ovaj uređaj bi mogao da ga skenira i odmah vam kaže da sadrži kakao prah i da je za vas možda najbolje da ga preskočite i pronađete nešto drugo.

    Naravno, konačna odluka je na vama, krajnjem korisniku. Koliko znamo do sada, ovaj uređaj bi mogao da bude prikačen na odeću korisnika. Njegov lagan i nenametljiv dizajn vam omogućava da zaboravite da ga uopšte nosite.

    Dok javnosti ne bude dostupno više detalja o ovom proizvodu, možemo samo da naslućujemo koje su loše strane ove tehnologije. Ali, do tada, očigledno je da je ovaj pristup radikalan i inovativan, te da izaziva sve prethodne pristupe dizajniranju uređaja.

    „Šta je sledeće u tehnologiji? Neki veruju da su AR/VR naočare odgovor, ali one samo pomeraju ekrane koje već imamo u životu na svega milimetar od naših očiju. To je još jedna barijera između nas i sveta. Ali, budućnost tehnologije se neće nalaziti na našim licima“, zaključio je on.

    Ceo tekst pročitajte na portalu WebMind.

    Izvor: WebMind

    Foto: WebMind

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE