Prva zemlja u svetu nudi buster doze vakcina starijima od 60 godina

Premijer Izraela Naftali Benet najavio je da će ta zemlja ponuditi treću dozu vakcine protiv kovida-19 građanima starijim od 60 godina koji su već vakcinisani.

Izrael će tako postati prva zemlja u svetu koja masovno nudi buster dozu vakcine Fajzer/Biontek.

„Realnost dokazuje da su vakcine bezbedne. Realnost takođe dokazuje da vakcine štite od teške bolesti i smrti. I poput vakcine protiv gripa koja bi trebalo da se obnovi s vremena na vreme, isto je u ovom slučaju“, rekao je Benet u jučerašnjem obraćanju naciji koje su prenosili mediji.

On je rekao i da će odmah posle konferencije za novinare pozvati svoju majku da je ohrabri da i ona to učini.

Odluka o trećoj dozi doneta je u vreme porasta broja inficiranih i pokazatelja da efikasnost vakcine vremenom slabi.

Novi predsednik izraela Isak Hercog prvi je primio treću dozu vakcine danas.

Ni SAD ni EU nisu odobrile treće doze vakcine i nije još dokazano da li ona pomaže i ako pomaže kome je potrebna i kada.

Ranije su davane treće doze ruske i kineske vakcine u nekim zemljama, prenosi agencija AP.

Izrael je od početka ove godine vodio jednu od najgresivnijih i najuspešnijih kampanja vakcinacije.

Više od 57 odsto od 9,3 miliona stanovnika je primilo dve doze Fajzer/Biontek vakcine i 80 odsto populacije starije od 40 godina je vakcinisano.

Zahvaljujući vakcinaciji Izrael je otvorio ekonomiju pre drugih zemalja, ali sada beleži nagli skok zaraženih novim delta sojem virusa, čak i medju vakcinisanima.

Ljudi stariji od 60 godina koji su imunizovani pre više od pet meseci moći će da prime treću dozu vakcine.

Izvor: Beta/AP

Foto: Beta/AP

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE