Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Sindikat APELUJE: Opet nemamo testove ni opremu

    Rade Panić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta, govoreći o koronavirusu rekao je da je stanje na terenu takvo da nema ni PCR testova ni dovoljno zaštitne opreme za lekare.

    „To mogu odgovorno da tvrdim i ne znam kako to mogu da demantuju. Situacija sa epidemijom će biti još gora a mi je ovako dočekujemo“, rekao je Panić za Danas.

    Kako kaže, osnovno pitanje o broju preminulih od korone tiče se toga kako mi vodimo statistiku umrlih. On istovremeno dodaje da je u „svakoj smrti koja se desila tokom epidemije korona igrala neku ulogu“.

    „Mi danima imamo jednog preminulog. U nedelju je preminuo profesor Džodić, a niko mu od zvaničnika nije odao poštu jer bi morali da kažu da je umro od korone, a onda bi se javili drugi ljudi iz Srbije koji su tog istog dana nekoga izgubili zbog korone. Istovremeno, u svim smrtima tokom vanrednog stanja korona je igrala neku ulogu. Čak ako pacijent nije zaražen, a doživi infarkt, vreme koje provede pre nego što dobije zdravstvenu negu značajno utiče na to da li će preživeti“, kaže Panić.

    On ističe da je broj obolelih nesumnjivo povećan poslednjih nedelju dana, podsećajući da se otvaraju nove kovid bolnice.

    „Ministra Lončar kaže da će 1. jula da bude nula obolelih. Kako je to moguće ako sada Krizni štab donosi nove mere a dve bolnice, KBC Bežanija i Plućna klinika u Nišu, proglašavaju se za kovid bolnice? Pri tome, bolnica u Nišu odavno je puna kovid pacijenata. I u ostalim delovima Srbije je slična situacija. U Kragujevac su otišle naše kolege da pomognu. Tamo rade kovid 1 i kovid 2 i obe jedinice su pune, sa preko 30 teško ugroženih pacijenata“, objašnjava Panić.

    U KBC Bežanijska kosa već smešteno 107 kovid pacijenata

    Kliničko-bolnički centar „Bežanijska kosa“, koji je pretvoren u kovid bolnicu, već je primio 107 pacijenata obolelih od kovida 19.

    Direktorica KBC Marija Zdravković kazala je za RTS da je slobodno još dve trećine kapaciteta.

    „Većina pacijenata su sa teškom i srednje teškom kliničkom slikom. Svi pacijenti su uglavnom stabilno. Međutim, 12 pacijenata je na intenzivnoj nezi, a od toga je četvoro intubirano i oni su najozbiljniji pacijenti“, rekla je Zdravković.

    Ona je navela da su pacijenti u proseku stari oko pedeset godina.

    „To su pacijenti značajno mlađi nego u prvom naletu virusa. Najmlađi pacijent ima 23 godine, a najstariji 86“, istakla je doktorka. Navela je da nisu svi pacijenti iz Beograda.

    „Najteži slučajevi su upućeni iz Novog Pazara, a primljeni su i pacijenti iz Užica“, kazala je Zdravković.

    „U dogovoru sa Infektivnom klinikom i Ministarstvom zdravlja, trijažiraju se pacijenti isključivo preko trijažnog centra Infektivne klinike. Pacijenti ne dolaze ovamo na pregled, već idu u kovid ambulante domova zdravlja, a odatle na Infektivnu kliniku koja procenjuje ko je za hospitalno lečenje“, objašnjava dr Zdravković. Naglasila je da je sva neophodna oprema dostupna i da sve funkcioniše dobro.

    „Mi smo jedan od najvećih onkoloških centara u Srbiji. Naši onkološki pacijenti su zbrinuti. Ne samo naši nego smo primili i deo pacijenata iz Zemunske bolnice. Za njih je otvoren poseban ulaz, oni se leče u posebnoj zgradi i leči ih posebno medicinsko osoblje koje nema nikakvih kontakata sa kovid pacijentima“, kazala je Zdravković.

    Izvor: Danas, Beta

    Foto: Beta/AP

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE