Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Šećer

    Zabranili izvoz: Još jedna zemlja muku muči sa ŠEĆEROM

    Osim u Srbiji, šećer je sada problem i u Indiji. Azijska zemlja je odlučila da ograniči prodaju šećera na međunarodnim tržištima, samo nekoliko dana nakon što je zabranila izvoz pšenice.

    U saopštenju indijske vlade stoji da će ograničiti izvoz šećera na 10 miliona tona za marketinšku sezonu koja traje do septembra kako bi održala cene pod kontrolom.

    Prodavci su takođe zamoljeni da zatraže ,,posebnu dozvolu“ od vlasti za svaki izvoz šećera između 1. juna i 31. oktobra.

    Indija je najveći svetski proizvođač šećera i drugi najveći izvoznik iza Brazila. Vlada Narendra Modija rekla je da treba da preduzme mere za održavanje zaliha šećera u zemlji nakon ,,neviđenog rasta izvoza“ prošle i tekuće sezone.

    Ograničavanje izvoza dešava se u trenutku kada je godišnja inflacija maloprodaje u trećoj najvećoj azijskoj ekonomiji u aprilu dostigla 7,8 odsto. To je najviši nivo u skoro osam godina. Takođe, predstavlja još jedan znak rastućeg protekcionizma u vezi sa hranom širom sveta. Veliki proizvođači ograničavaju izvoz poljoprivrednih proizvoda.

    Nestašica šećera, šećer

    Nestašica šećera, šećer (Pixabay)

    Potpisani ugovori za šećer

    U tekućoj marketinškoj godini, koja traje od oktobra 2021. do septembra 2022. godine, indijske šećerane su potpisale ugovore za izvoz od oko 9 miliona tona. U prethodnih 12 meseci, zemlja je isporučila 7 miliona tona zaslađivača u inostranstvo, što je, prema vladinim podacima, najveća količina poslednjih godina.

    Sa belim šećerom trgovalo su se u sredu u Londonu za 1 odsto više po ceni od 556,50 dolara po metričkoj toni. Dobili su 13 odsto od početka januara i oko 26 odsto više nego u ovo doba prošle godine, piše CNN.

    Ruska invazija na Ukrajinu doprinela je istorijskom šoku na tržištima roba koje će održati visoke globalne cene do kraja 2024. godine, saopštila je Svetska banka prošlog meseca. Očekuje se da će cene hrane porasti za 22,9 odsto ove godine, podstaknute rastom cena pšenice od 40 odsto.

    Pšenica (Pixabay)

    I Malezija uvela ograničenje izvoza

    Ranije ove nedelje, Malezija je odlučila da ograniči izvoz piletine svojim susedima, jer su ,,prioritet vlade njihovi ljudi“. Samo nekoliko dana ranije, Indija je zabranila izvoz pšenice. Razlog su toplotni talasi opasni po život. Zbog njih se smanjuje proizvodnja i rekordno povećavaju lokalne cene. Zemlja je drugi najveći svetski proizvođač pšenice posle Kine, ali nije veliki izvoznik te robe.

    Na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu u utorak je govorio indijski ministar trgovine Pijuš Gojal. On je rekao da je „njihova izvozna regulativa ne bi trebalo da utiče na globalna tržišta“.

    „Nastavljamo da dozvoljavamo izvoz u ugrožene zemlje i susedima“, dodao je on.

    Uprkos tome indijska ograničenja otkrivaju krhkost globalne situacije sa hranom. Globalni kupci su se nadali da će isporuke indijske pšenice pomoći da se popuni jaz stvoren ratom u Evropi.

    Međutim, prošle nedelje je bilo dobrih vesti. Indonezija je saopštila da će ukinuti zabranu izvoza palminog ulja, koja je uvedena u aprilu. Zemlja jugoistočne Azije je najveći svetski proizvođač proizvoda, koji se široko koristi kao ulje za kuvanje i u mnogim prehrambenim artiklima.

    Izvor: CNN

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE