Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Privrednici uvereni da je siva ekonomija u padu

    Više od dve trećine privrednika u Srbiji ili čak 68% smatra da je obim sive ekonomije smanjen u prethodnih godinu dana, ali su uvereni i da 29% firmi u njihovoj delatnosti posluje u sivoj zoni, ne prijavljuje radnike ili ne plaća porez, pokazalo je novo istraživanje NALED-a o stavovima privrede o sivoj ekonomiji, koje je sproveo Ipsos Strategic Marketing.

    – Po oceni privrede, glavni razlozi zašto neregistrovane firme uspevaju da posluju nesmetano van zakona su korupcija i nejasna nadležnost inspektora, nedovoljni kapaciteti države, politička zaštita i neadekvatna kaznena politika – istakao je istraživač Ipsosa Vojislav Mihailović na predstavljanju istraživanja u Medija centru Beograd.

    Tri četvrtine anketiranih veruje da je država odlučna da se izbori sa sivom ekonomijom i da rad mimo propisa nije opravdan, što je znatno viši procenat u odnosu na prethodna istraživanja NALED-a i svedoči o efektima edukativne kampanje u okviru Godine borbe protiv sive ekonomije. S druge strane  nisu svi privrednici spremni da se aktivno priključe toj borbi – 61%  ne bi prijavilo nelojalnu konkurenciju. Oni smatraju da je kontrola poštovanja zakona isključivo posao države (40% odgovora) ili ne veruju da bi prijavljivanje imalo efekta (24%).

    Privreda procenjuje da je siva ekonomija najzastupljenija u građevinarstvu, trgovini, advokaturi i ugostiteljstvu, a kao ključne uzroke pojave sive ekonomije vide pre svega u visokim porezima i doprinosima na zarade i parafiskalnim nametima.

    Državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Željko Ožegović istakao je da kampanja i nagradna igra već daju efekte. Procenat nepravilnosti u kontrolama izdavanja računa u februaru ove godine smanjen je sa 40% na 32% u odnosu na isti mesec prošle, a čak 26,6% skočio je procenat savesnih građana koji su prijavili neizdavanje računa.

    – Gotovo tri miliona poslatih koverti u februaru pokazuje da se u proseku svaki treći građanin naše zemlje uključio u nagradnu igru i da smo uspeli da zainteresujemo veliki deo Srbije za problem sive ekonomije i da probudimo svest zašto je važno da svaki trgovac ili vlasnik lokala koji je dužan da izda fiskalni račun to i učini odnosno da privrednici i svi mi plaćamo porez – rekao je Ožegović.

    Mogućnost slanja kartičnih slipova u okviru nagradne igre „Uzmi račun i pobedi“ je važan segment u promociji bezgotovinskog plaćanja i jačanju transparentnosti transakcija u maloprodaji, te je nagradnu igru podržala kompanija Mastercard. Jelena Ristić, direktor za tržišta Srbije, Crne Gore i BiH u kompaniji Mastercard, predstavila je  istraživanje o stavovima građana Srbije prema sivoj ekonomiji.

    – Ogromna većina građana, čak 95% njih, razume šta je siva ekonomija, a ovaj problem se najčešće povezuje sa neprijavljenim radnicima i neprijavljenim plaćanjima u cilju izbegavanja poreza. Oko dve trećine ispitanika smatra da se većim korišćenjem elektronskih plaćanja smanjuje siva ekonomija, a pozitivno je i to da je 82% građana spremno da češće plaća bezgotovinski kako bi dali doprinos rešavanju ovog problema – rekla je Ristić.

    Ona je naglasila da je prednost plaćanja karticama u činjenici da će transakcija biti evidentirana čak i kada trgovac odluči da ne izda fiskalni račun. Za građane i privredu bezgotovinsko plaćanje znači ne samo sigurnost već i manje troškove u odnosu na korišćenje gotovine.

    Izvor: BIZLife

    What's your reaction?

    Komentari

    • Kostadin

      Privrednici uvereni da je siva ekonomija u padu ? Zamislite kako su ti privrednici UVERENI ? Ko ih je uverio kada nema merljivih podataka. Kako ih je uverio? Ovo je totalna glupost. Siva ekonomija je na istom nivou kao i prethodnih godina jer je u Srbiji način preživljavanja malih i srednjih firmi a na kraju i sirotinje. Ko hoće da proveri SIVU EKONOMIJU neka ode na kvantaške pijace da vidi kako se profaje ; prehrana i hemija, a ako ga interesuje tekstil i kućne potrebštine , može da ode na buvlje pijace .

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE