Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    „Na pragu smo nečeg uzbudljivog i zastrašujućeg“ – Kako je David Bowie 1999. govorio o INTERNETU? (VIDEO)

    Godina je 1999. i David Bowie je sa neurednom kosom i kul naočarima, video budućnost, a to je Internet. „To je vanzemaljski oblik života“ kazao je tada Bowie.

    U kratkom, ali fascinantnom intervjuu sa BBC-jevim novinarom, Jeremyjem Paxmanom, Bowie nam je dao prognozu za naredne decenije i većinu stvari pogodio, ako ne i sve.

    Muzičar, koji je prethodne godine pokrenuo svoj sopstveni bowie.net kao privatni ISP, rekao je da je započeo karijeru te 1999. godine, ne bi bio muzičar, već „fan koji skuplja ploče“.

    To je tada zvučalo provokativno, ali je Bowie ovde izneo poentu koja je u poslednjih nekoliko godina dobila više značaja – da je revolucionarni status roka u šezdesetim i sedamdesetim godinama bio vezan za njegovu retkost, da mu je nemogućnost lakog slušanja muzike davala moć i vrednost. Rok je sada „prilika za karijeru“, kazao je on, a Internet sada ima privlačnost koju je rok nekada imao.

    Ono što Bowie možda nije predvideo je koliko brzo će ta privlačnost nestati. Internet više nema misteriju. Sada je bliži javnoj usluzi, što je ironično, ali tačka koju Bowie kasnije pominje kada govori o pronalasku telefona.

    Bowiejev album iz 1999. godine, „Hours…“, bio je prvi koji je pušten u prodaju online pre nego što je stigao u redovne prodavnice – a njegovo eksperimentisanje izazvalo je užas u muzičkoj industriji.

    „Hours…“ je daleko od njegovog najboljeg albuma, pa čak ni najbolji album iz devedesetih, ali je najznačajniji album Davida Bowieja u toj deceniji. Ne zbog same muzike, već zbog načina na koji je izdat: bio je to prvi album velikog umetnika koji je mogao digitalno da se preuzme pre nego što je stigao u fizičkom obliku.

    Na pragu smo nečeg uzbudljivog i zastrašujućeg

    Intervju koji traje 16 minuta i dalje je dostupan na BBC-jevom sajtu i često se deli, naročito od Bowiejeve smrti u januaru 2016. godine, kao dokaz njegog zapanjujućeg predviđanja u vezi sa uticajem interneta na umetnost, politiku i društvo.

    „Mislim da još uvek nismo ni videli vrh ledenog brega,“ rekao je ciničnom Paxmanu. „Mislim da je potencijal onoga što će internet učiniti društvu, i na dobar i na loš način, nezamisliv. Mislim da smo zapravo na pragu nečega uzbudljivog i zastrašujućeg.“ Paxman je, na svoj prepoznatljivo sarkastičan način, sugerisao da je to samo „alat“, što je podstaklo Bowieja na akciju. „Ne, nije,“ rekao je. „Ne – to je vanzemaljski oblik života!“

    Nastavio je rekavši da će internet potpuno promeniti dinamiku konzumacije: „Interakcija između korisnika i pružaoca usluge biće toliko u skladu da će srušiti naše predstave o tome šta su mediji uopšte“.

     

    Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

     

    Објава коју дели BIZLife (@bizlife.rs)

    Bowie je takođe odobravao demistifikaciju između umetnika i publike koju je Internet omogućavao. U svojoj poslednjoj deceniji, međutim, tražio je anonimnost i privatnost, izbacujući svoja poslednja dva albuma iznenada, bez pompe, i odbijajući sve intervjue. Takođe, nije predvideo vrstu „trolovanja“ koje tera slavne ličnosti i umetnike sa društvenih mreža.

    Paxman vidi fragmentaciju Interneta kao problem; Bowie to vidi kao prednost. „Potencijal onoga što će Internet učiniti društvu, i na dobar i na loš način, je nezamisliv.“

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

     

    Izvor: BIZLife/M.S.

    Foto: BBC Archive/David Bowie YouTube Screenshot

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE