Masovni štrajk koji će ozbiljno poremetiti Finsku

Radnički sindikati stupili su u trodnevni štrajk u Finskoj u znak protesta protiv izmena zakona o tržištu rada i smanjenja socijalnog osiguranja, koje je predložila vlada premijera Peterija Orpa.

Očekuje se da će štrajk ozbiljno poremetiti svakodnevni život Finaca, prenosi Rojters.

U okviru trodnevne akcije biće zatvoreni vrtići i predškolske ustanove, dok će vazdušni saobraćaj i usluge pošte biti poremećene.

Pored toga, neće raditi javni prevoz, a biće zatvorene i fabrike širom zemlje.

Nacionalna aviokompanija Finair saopštila je da je primorana da otkaže oko 550 letova.

Većinu štrajkova organizuje Centralna organizacija finskih sindikata i Finska konfederacija profesionalaca.

Njihovi članovi kažu da će mere koje predlaže Orpova vlada povećati nejednakost u društvu, oslabiti položaj radnika i naneti štetu onima sa nižim primanjima i nezaposlenima.

Sindikati se, između ostalog, protive ograničavanju prava na štrajk i smanjenju naknada za nezaposlene.

Finski mediji pišu da je cilj sindikata da nateraju vladu da započne razgovore sa radničkim organizacijama o predloženim rezovima socijalnog osiguranja.

Izvor: Politika

Foto: Pixabay

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE