Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    „Lojalnim“ medijima UBEDLJIVO najviše novca

    Od 78,5 miliona dinara, koliko je ove godine Niš opredelio za medijske projekte od javnog interesa, više od četiri petine sredstava dobili su mediji koji su vlasnički, uređivački i finansijski bliski vlastima.

    Niš je ove godine za sufinansiranje medijskih sadržaja opredelio rekordnu sumu, a najviše novca dobili su mediji u vlasništvu članova niške porodice vlasnika TV Belami Vidosava Radomirovića, te vlasnika TV Zona plus Vladana Gašića.

    Pritom, na konkursu nisu „prošli“ medijski sadržaji dva najprestižnija lista u zemlji – Politike i Večernjih novosti.

    Istovremeno, lokalni dnevnik Narodne novine je dobio 12,5 miliona, TV Belami 13,5 miliona, a Niška televizija čak 14,4 miliona dinara.

    Svi ovi mediji su vlasništvo ili njima upravlja pomenuti Radomirović, a agenciju Deni video, kojoj su dodeljena tri miliona, vodi zakonski zastupnik televizije Belami Danijela Vuković.

    I vlasnik Zone plus je, kao i dosad, dobio zamašan deo gradskog novca koji premašuje 14 miliona, a najmanje sleduje TV Kopernikus, tri i po miliona dinara čiji je vlasnik poverenik niškog SNS Zvezdan Milovanović.

    Mnogi vlasnici i urednici nezavisnih medija su nezadovoljni ovakvim epilogom.

    Nismo razočarani jer bi to značilo da su uradili nešto neočekivano loše, a sve ovo je moglo da se predvidi. Prethodnih godina su nas optuživali da se bunimo zato što dobijamo manje novca, ali sada nismo ni konkurisali, a opet tvrdim da se radi o još jednoj skupa farsi koja će, umesto boljeg informisanja Nišlija, doprineti samo bogaćenju pojedinaca, kaže urednik portala Južne vesti Gordana Bjeletić.

    Sve su glasnije i tvrdnje da u čitavoj Srbiji slične konkurse, zapravo, dezavuišu komisije sa jednim te istim članovima koji se godinama ne menjaju, pa su u prilici da jedni drugima „nameštaju“ prihode koji i nisu tako zanemarljivi.

    „Upozoravali smo na to da će projektno sufinansiranje otvoriti prostor za korupciju zato što nema kriterijuma za izbor članova komisije. U brojnim slučajevima, `eksperti` rade po sistemu, primera radi, `ja tebi u Nišu, ti meni u Vranju ili Leskovcu`. “

    Ovo mora da se zaustavi, članovi komisija ne mogu da budu novinari ili ljudi iz medijske zajednice jer su u sukobu interesa, kaže predsednik Sindikata novinara Srbije i član Radne grupe za izradu medijske strategije Dragana Čabarkapa.

    Izvor: Novosti, Danas

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE