Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Komšije izračunale: Sa ovolikom PLATOM čovek može DOSTOJANSTVENO da živi

    Minimalnu platu koja trenutno u Hrvatskoj iznosu 4.250 kuna bruto (oko 550 evra), odnosno 3.400 kuna neto prima više od 52.000 radnika.

    U poslednjih pet godina minimalna plata u ovoj zemlji rasla je više od 36 odsto, ali je i dalje među najnižima u Evropskoj uniji, piše Slobodna Dalmacija.

    Sa druge strane, u Sloveniji je zagarantovana minimalna plata oko 940 evra, Irskoj oko 1.700, a Luksemburgu 2.200 evra. Hrvatska se nalazi na začelju Evropske unije, u društvu Bugarske, Mađarske, Rumunije i Litvanije.

    U Bugarskoj je minimalac 332 evra, u Mađarskoj 467 evra, dok Rumuni, odnosno Litvanci primaju 472, naspram 500 evra.

    Po velikom delu troškova osnovnih potrepština Hrvatska je u evropskom proseku što pokazuje koliko je dubok jaz između troškova života i prihoda, navodi list. Evropski parlament nedavno je doneo rezoluciju kojom se zemljama članicama preporučuje da minimalac bude dostojan čoveka te da mora da bude veći od praga siromaštva u pojedinoj zemlji.

    Premijer se hvali koliko je porasla minimalna plata, a mi smo i dalje na evropskom dnu. Zbog toga u Hrvatskoj više nema domaće radne snage za sezonske poslove, ljudi beže preko“, kaže za Slobodnu Dalmaciju predsednik Novog sindikata Mario Iveković.

    Prema njegovim rečima, a na osnovu nekih proračuna, „dostojanstvena mesečna plata u Hrvatskoj trebalo bi da iznosi oko 1.380 evra (10.400 kuna)“. Do te cifre u sindikatu nisu došli slučajno, već metodologijom koju su evropski sindikalci izrađivali šest godina, a koja je različita od nekadašnje sindikalne korpe.

    Uključuje troškove stana, režije, hrane, školovanja, odeće, obuće, pristup zdravstvu, saobraćaju, zatim godišnji odmor i nešto malo štednje…

    Iveković dalje navodi da je „problem u velikoj diferencijaciji plata“ gde je Hrvatska, kako kaže, gora od Azije.

    „Osvešćivanje njihovih radnika je proces koji traje više od dvadeset godina, i dok su se Evropa, SAD, Australija i drugi sistemski bavili problemom iskorišćavanja radnika u Aziji, zanemarili su nas“, kaže on.

    Izvor: Slobodna Dalmacija

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE